Изображение

Правила за успешно пчеларство и как да поддържаме пчелите живи и здрави

Профилна снимка
Пизо
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #341 от Пизо » Преди 1 седмица

Георги 1974 написа:Мистър Пизо несъмнено сте голям пчелар с голяма практика ама ще си позволя да ви отправя лека забележчица.Има различни типове хора едни са маймуни други лисици трети магароци /като мен/ има и Дракони /такива като теб/ та човек не може да върви против природата си и си намира технология за работа с пчелите отговаряща на неговата вътрешна потребност.Много от нас се занимават с пчели за някой лев но и за удоволствие.

Аз също съм хоби пчелар и удоволствието от пчелите ми е огромно,но това не пречи да го издигам на професионално ниво и да бъде максимално ефективно.Може би защото съм техник човек и обичам оптималните неща.
Профилна снимка
Георги 1974
Пчелар от: Северозапада

Мнение #342 от Георги 1974 » Преди 1 седмица

Пизо написа:Аз също съм хоби пчелар и удоволствието от пчелите ми е огромно,но това не пречи да го издигам на професионално ниво и да бъде максимално ефективно.Може би защото съм техник човек и обичам оптималните неща.

Абе май си брат на бай Мичо.
Та от почти 4г./и преди това ама не се брой/ може би няма ден да не чета нещо за пчелите статии, форуми и т.н..Ти си единствения който макар и с относителен брой кошери на които майките са от естествена самосмяна.Това говори много.
Профилна снимка
Радослав
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #343 от Радослав » Преди 1 седмица

Пизо написа:Около 14часа връщащите започват да кацат без да правят опит да влизат и така докато стане купчината.Интересно че има пчели много малко но си влизат,някой може да си мисли че носят вода но на водата няма пчели.В началото си мислех че е тясно,разширявах с корпус но на другият ден е същото.Вечер ги няма,но пък пчелина бучи от 30ина метра.Обяснението ми е .Всички знаем че летящата пчела предава нектара на приемачка(кошерна)при която също има технологично време за да остави нектара в килийка.До това време всичко е наред но явно че става задръстване

Обяснението е много просто в жегата нектара спира и пчелите се връщат празни и просто чакат защото нямат работа в кошера ,ако влязат вътре няма да успяват да контролират температурата,при рязка промяна на времето всички ще се приберат .
Профилна снимка
nikawr

Мнение #344 от nikawr » Преди 1 седмица

Дамян Дамянов написа:Можеш да преместиш семействата до летището. Ако се загледаш в ляво, посока Тополи, ще разбереш защо :lol:

Еййй издаде плантацията начи.... :mrgreen:
Профилна снимка
Пизо

Мнение #345 от Пизо » Преди 1 седмица

Дамян Дамянов написа:Можеш да преместиш семействата до летището. Ако се загледаш в ляво, посока Тополи, ще разбереш защо :lol:

Освен за гробищата за друго не се сещам ама довечера ще погледна с бинокъла.
Профилна снимка
Пизо

Мнение #346 от Пизо » Преди 1 седмица

Георги 1974 написа:Ейййй разгеле най после нещо да напишеш а не само гатанки да задаваш.
Има логика трябва ми малко време да го поумувам.
Едни от най големите практици казват че при определени условия летните пчели живеят много по дълго от 30-40дни.Имаше и един умник руснак го обясняваше че прави семейства по 9-10кг. с една майка като ги щади за да си удължат живота и ги съсредоточава за една главна паша /по спомени/.

Ами питаш ли ме мене колко време съм разгадавал гатанки.Най последната е че пчелите помнят цял живот гаранте тази година беше установено.Е в годините съм работил за силни пчели с налучквания,опит грешка,но с изключително внимание към всеки детайл.Затова ти бях постнал че от две думи в пчеларството може да не ти стигне и месец за умуване.Най вече съм се съобразявал да не преча на пчелите.
Профилна снимка
Пизо

Мнение #347 от Пизо » Преди 1 седмица

Радослав написа:Обяснението е много просто в жегата нектара спира и пчелите се връщат празни и просто чакат защото нямат работа в кошера ,ако влязат вътре няма да успяват да контролират температурата,при рязка промяна на времето всички ще се приберат .

Перфектно не бях се сетил.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #348 от Дамян Дамянов » Преди 1 седмица

Пизо написа:Освен за гробищата за друго не се сещам ама довечера ще погледна с бинокъла.

Там пашата е друга. Можеш да го продаваш като мед от отвъдното. :doh:
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
Пизо

Мнение #349 от Пизо » Преди 1 седмица

Дамян Дамянов написа:Там пашата е друга. Можеш да го продаваш като мед от отвъдното. :doh:

Като не върви от настоящето пък може продажбата да тръгне с мед от отвъдното само да уточним цвета.
Профилна снимка
tarty
Пчелар от: Бургас

Мнение #350 от tarty » Преди 1 седмица

Пизо, освен отговора на Радослав и аз мога да дам някаква насока за размисъл. Ти например не ползваш Ханеманова Решетка и при силна паша семейството започва да запълва всичко с мед(понякога изхвърлят пилото навън)и задръства плодника, майката обикаля, но снася много по малко пило. Предполагам района ти има доста видове паша, та например при колиандър майката забава снасянето и след месец при слънчогледа имаш много летяща и малко млада пчела(найстина тогава пчелите живеят по дълго, така мисля и аз), а след още един месец семейството е рязко заслабнало(но има много мед), но и пашите са приключили. Семейството пак започва да се развива нагоре по кривата. Фарар пише(по памет), че само 18% от пчелите отглеждат пило при семейства над 6 кг с пчели, Кашковски(мисля че беше той) пише за 25%. Фарар препоръчва да се подържа пилото дори по време на паша, защото за изхранването се отделя много малък процент пчели, който не влияе толкова негативно, но винаги имаш определено количество пчели с което хващаш всички паши и не се получава срив между поколенията, а и тези пчели са много по жизнени и с по дълъг живот, както казва Гошето имат повече виталогинин(май така се пишеше)

Назад към