Човешката природа

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #361 Преди 5 месеца

Марин Шойков написа:То сега се изхранва, едни чер хайвер и приличат на тези бикове, други - Сумалия.

Еми това от как сме се „цивилизовали” е така, нищи различно няма, и така ще бъде за напред... :(
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #362 Преди 5 месеца

Георги написа:Аз пък се чудя, това дето го купуваме от магазините храна ли е, или е било предназначено за изхвърляне? :D

Пише първо качество! Имам един копър, които вече трети месец не ще да даде признаци на загниване. Не знам с какво са го пръскали, но явно е нещо от сорта на лак или епоксидна смола :think:
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Мнение #363 Преди 5 месеца

Дамян Дамянов написа:Пише първо качество! Имам един копър, които вече трети месец не ще да даде признаци на загниване. Не знам с какво са го пръскали, но явно е нещо от сорта на лак или епоксидна смола :think:

Може да е предназначен за хербарий. :lol:

Мнение #364 Преди 5 месеца

Дамян Дамянов написа:Пише първо качество! Имам един копър, които вече трети месец не ще да даде признаци на загниване. Не знам с какво са го пръскали, но явно е нещо от сорта на лак или епоксидна смола :think:

Като прочетох копър, механично го приех за копърка, та щях да ти препоръчам да я пуснеш в морето, белким отплува, щом не ще да гние. ;)
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Контакт:

Мнение #365 Преди 5 месеца

solaris60 написа:Може да е предназначен за хербарий. :lol:

Е пишеше пресен копър! Верно, за внуците ще го оставя!
Контакт:

Мнение #366 Преди 5 месеца

Калеко Алеко написа:Абе ти няма да я дочакаш,ами да зема да ти изпратя от мойта/не е Еленска,ама поне ще я получиш/ а камъните ги прати на Ангел,той ще ги изгради поне :thumbup:

Аз съм им намерил място, но разни псевдо-защитници ще изреват.
Регистриран: Преди 10 месеца
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #367 Преди 5 месеца

Дамян Дамянов написа:Аз съм им намерил място, но разни псевдо-защитници ще изреват.

Кажи им,че ще правиш възстановка на двореца на хан Крум... ;)
"Който побеждава другите е силен. Победилият себе си е могъщ."- Лао Дзъ

Мнение #368 Преди 5 месеца

Боян Палов написа:Моята позиция по темата е приблизително същата! Селекция - да, но с генното инженерство трябва много да се внимава. Създавайки някакъв ГМО продукт, било то растение или животно, учените най-често гадаят как ще се развие мутацията в бъдеще и до какви резултати ще доведе взаимодействайки с останалите видове. Ако имаме естествена мутация (примерно в следствие на повишена радиация в даден район) мутиралото същество или растение обикновено не се пренася в много широк ареал. Ако обаче имаме изкуствена мутация, която се разпространява целенасочено резултатите може да са тотално непридвидими за целия свят!

Гледната точка е напълно правилна, като изключим схващането че ГМО е резултат на мутации, а не на трансгенетика.

Нека ти разкажа една история. Преди две години едни чужденци, водещи природосъобразен/първобитен начин на живот в БГ, ме помолиха да им намеря стари местни сортове растения, подходящи за българския климат и за българските почви, не искат да се тровят с пестициди и да си купуват семената всяка година. Просо, овес, фасул, царевица за пуканки, домати, чесън, диня, пъпеш.... такива неща. Бях уверен че ще ги намеря, тъй като от детството още им помня вкуса. Отне ми няколко месеца и цяла мрежа от хора, докато успея да набавя поне по-голямата част.

Всички сортове царевица, жито, слънчоглед, домати... цветя... и за каквото друго още се сетите, произлизат от сортове, които днес вече ги НЯМА ( чрез генно инженерство по старомодния начин - кръстосване и пренареждане на гените по Мендел във F2). Същото се отнася и за всички породи кучета, прасета, коне, крави (освен в Африка), овце и т.н. Създадени изцяло от човека.

ВСИЧКИ сортове в земеделието днес (независимо ГМО или не) - царевица, жито, ечемик, слънчоглед, рапица, соя - всичко това са хибридни сортове, които идват от някоя голяма акула, която ги произвежда. Колега и земеделец наскоро ми каза, че ако Пионер случайно решат да не продават в БГ, всички земеделци увисват. В бг вече няма селекционни центрове, още по-малко производство на семена за посев.
Гъшия пастет отдавна не се добива от гъски, а кокошките носачки отдавна са заместени от дву- и четири линейни кръстоски.

Пчеларството.... Предлагането на високодобивни пчели в Европа отдавна не е новаторство, а необходимост. При положение че във Франция отдавна се предлагат кръстоски (ligustica x caucasica) x mellifera mellifera със 190% хетерозисен ефект (поне по документи).... на общия свободен западно-европейски пазар дали още има някъде F1 майки ненапомпани с хетерозис (лигустика, карника или бъкфаст)? Опазването на генофонда на БМП? - Колко са развъдните центрове на БМП в БГ? Колко хора произвеждат изкуствено осеменени БМП майки? Всички майкопроизводители са репродуктори и са задължени постоянно да си купуват елитни БМП майки ( а от къде реално си ги купуват и дали винаги са БМП .... е друг въпрос). Запазване на качествата в поколенията... Някой да си е отглеждал дъщери от F1? (племенни) БМП майки? -Ама търтеите на новото място не били същите! - Хмммм :think: :think: :think:

Във (почти) всички държави в Европа поддържането на расовата (не-)чистота на пчелите зависи от пчеловъди/развъдни центрове, участващи в развъдни асоциации. А не от централизирана развъдна асоциация + мрежа от репродуктори. Към днешна дата това е единственият начин - инструментално или изолирани оплодни пунктове.
А Бъкфаст може и да е рецепта за успешен бройлер, но пък е такъв, чийто поколение се поддържа от единични обикновенни пчелари, че дори и от хоби пчелари (напр. групите de Hoven, Flevo...).

Ето това е бъдещето, което очаква и пчелите. Тук вече ще си замълча. Има патент, технологията също е факт.
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #369 Преди 5 месеца

Scutellator написа:Гледната точка е напълно правилна, като изключим схващането че ГМО е резултат на мутации, а не на трансгенетика.
.....

:oops: Да, този е правилния термин!
Реверс инженеринг в генетиката няма ли? :D
"И я моем и тате мое, ама она козата си сака пръч!"
Стаж: Майстор пчелар
Пчелар от: Бургас, Карагеоргиево

Мнение #370 Преди 5 месеца

Регистрирайте се, за да видите линка
Дака, не та знам колко, и на каква цена ще го продадеш твоя мед. Ама тука има някой лев!
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.

Назад към Свободни теми

Разглеждащи този форум: и 23 гости