За Друмев и ореховата шума

ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #291 Преди 1 месец

rumenggr написа:Липсата на майка ги обрича. Честите топли дни със студени нощи е +. Не правят сбито кълбо привечер и крайните пчели бързо отпадат в студа. Без да подценявам болестите, така ги мисля нещата. Остава открит въпроса, защо я няма майката? Включвам се, защото направих сефтето. Регистрирах първа загуба от... това е първата. Миналото лято, до началото на Август се борих тъпо и упорито с една търтовка. Потегли, но влезе в зимата със статут на слаба за мен отводка. Не намерих майка, нямаше и пило, нямаше и изхвърлено в подмора( към 18.02). Ето я на 20.01. Тогава им сложих храна над главите. Подмора беше нормален. Възможно е да са чистили.
IMG_20200219_164711.jpg
Вижда се, че не е добре. Ето ги и петдесетината живи пчели на 18.02.

IMG_20200219_170854.jpg
Подмора е разпределен по цялото дъно. Няма диарични петна. Майката беше 2019 белязана. Няма я. Останалите живи се постоплиха и им казах... да облитат :D . Така приключи разправията с първата ми търговка. Приключвам и със зазимяването на късни отводки. Не е за моя район. Не виждам полза, а само възможни ядове. А някакви на по една, две рамки... забрави(това е по повод друга тема в друг форум).
Получи се ден за фоткане н мъртъвци. При мен, после при Даката... Драматично 8-)
Та, защо изчезват майки зимата?
Изображение
Изображение

Липса на майка+15р пило остави Модернизатора,че е контра сигурно още помни брата ко му каза по телефоня. ;) :lol: :lol:
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Североизток

Мнение #292 Преди 1 месец

jdrumev написа:Липса на майка+15р пило остави Модернизатора,че е контра сигурно още помни брата ко му каза по телефоня. ;) :lol: :lol:

Кажи де! Какво му каза?
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ

Мнение #293 Преди 1 месец

зуница написа:Ако не бяха подхранванията при сушата през миналата година нямаше да има какво да се зазимява.А индиректно консумацията показва количеството зазимени пчели.

Тук идва дилемата да раниш или да не раниш. ;) :lol: :lol:
ИПМ

Мнение #294 Преди 1 месец

kuline написа:Кажи де! Какво му каза?

Няма да издържат краката...;) :lol: :lol:
ИПМ

Мнение #295 Преди 1 месец

зуница написа:Ако не бяха подхранванията при сушата през миналата година нямаше да има какво да се зазимява.А индиректно консумацията показва количеството зазимени пчели.

Ти си отатък на баира и се чудя що си подхранвал освен да си изтървал маната.Детелината беше и основна и подържаща паша... ;)
ИПМ

Мнение #296 Преди 1 месец

solaris60 написа:Мисля, че беше някакво обяснение за нозема церана. И аз не съм много сигурен.

:snooty: :snooty: :snooty: При мен не е церане...
ИПМ

Мнение #297 Преди 1 месец

solaris60 написа:Другия път няма да е македонски филма за пчелите номиниран за Оскар, а български - Тайнствения маточник. ;) :)

Ти видя ли да личи на фотографиите има маточник.Говориш колкото да не мълчиш.https://youtu.be/ogBzmTCYZZQ,а сега и виж третата снимка снимана от Фотографа. ;) :lol:
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Североизток

Мнение #298 Преди 1 месец

jdrumev написа::snooty: :snooty: :snooty: При мен не е церане...

И как разбра, боб ли фърла бре. Помня, че нещо разнася проби напред-назад, ама то мой ли да ти даа спатиите. Дай по-аргументирано.
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ

Мнение #299 Преди 1 месец

kuline написа:И как разбра, боб ли фърла бре. Помня, че нещо разнася проби напред-назад, ама то мой ли да ти даа спатиите. Дай по-аргументирано.

Диеричните петна... :lol: :lol: Ама може и да греша.За цераната има лек,но за Торамангулата не. ;) :lol: :lol:
ИПМ

Мнение #300 Преди 1 месец

rumenggr написа:Липсата на майка ги обрича. Честите топли дни със студени нощи е +. Не правят сбито кълбо привечер и крайните пчели бързо отпадат в студа. Без да подценявам болестите, така ги мисля нещата. Остава открит въпроса, защо я няма майката? Включвам се, защото направих сефтето. Регистрирах първа загуба от... това е първата. Миналото лято, до началото на Август се борих тъпо и упорито с една търтовка. Потегли, но влезе в зимата със статут на слаба за мен отводка. Не намерих майка, нямаше и пило, нямаше и изхвърлено в подмора( към 18.02). Ето я на 20.01. Тогава им сложих храна над главите. Подмора беше нормален. Възможно е да са чистили.
IMG_20200219_164711.jpg
Вижда се, че не е добре. Ето ги и петдесетината живи пчели на 18.02.

IMG_20200219_170854.jpg
Подмора е разпределен по цялото дъно. Няма диарични петна. Майката беше 2019 белязана. Няма я. Останалите живи се постоплиха и им казах... да облитат :D . Така приключи разправията с първата ми търговка. Приключвам и със зазимяването на късни отводки. Не е за моя район. Не виждам полза, а само възможни ядове. А някакви на по една, две рамки... забрави(това е по повод друга тема в друг форум).
Получи се ден за фоткане н мъртъвци. При мен, после при Даката... Драматично 8-)
Та, защо изчезват майки зимата?
Изображение
Изображение

:naughty: :naughty: :naughty: Следи постовете

Назад към Свободни теми

Разглеждащи този форум: и 24 гости