За Друмев и ореховата шума

ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #311 Преди 1 месец

kuline написа:Моя проблем беше преди 2-3 години, но той си беше климатичен. Тогава пчелите бяха тръгнали и рязко застудя няколко дни, от което пчелите дръпнаха назад и изпуснах рапицата, но нямах тотална щета.

Грешка на пчеларя без да ми се сърдиш. ;) :lol: :lol:
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Североизток

Мнение #312 Преди 1 месец

jdrumev написа:Представи си 40 дена напримерно без облитане... ;) На 40 ден излизат да се облитата ,но нямат майка ... ;) :lol:

Моите изкарват и повече без облитане, почти всяка зим, без последните две. Това с майката е чудно, но не невъзможно да се случи - факт. Майката, за да се затрие има ред причини, но както чета, търсите я в подмора, а не я откривате. Майката може и да се е споминала, след което да са й изнесли тленните останки. А твоя маточник не се вижда добре от клипа, но може и да заложен на търтиева ларва, което се случва в пчелното семейство. ;)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
Пчелар от: Североизток

Мнение #313 Преди 1 месец

jdrumev написа:Грешка на пчеларя без да ми се сърдиш. ;) :lol: :lol:

Разбира се, че е моя грешка, както на ония смелчаци в планината с бебето. Синоптиците тръбят, че идва кофти време, ама на кой му пука. :)
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ

Мнение #314 Преди 1 месец

kuline написа:Моите изкарват и повече без облитане, почти всяка зим, без последните две. Това с майката е чудно, но не невъзможно да се случи - факт. Майката, за да се затрие има ред причини, но както чета, търсите я в подмора, а не я откривате. Майката може и да се е споминала, след което да са й изнесли тленните останки. А твоя маточник не се вижда добре от клипа, но може и да заложен на търтиева ларва, което се случва в пчелното семейство. ;)

В тоя кошер няма търтеи. ;) Ама в три от живите има от септември. ;) Остави ами и новите се излюпиха.Мисля да ги ползвам за бащини семейства... ;) :lol: :lol:
ИПМ

Мнение #315 Преди 1 месец

kuline написа:Разбира се, че е моя грешка, както на ония смелчаци в планината с бебето. Синоптиците тръбят, че идва кофти време, ама на кой му пука. :)

Тук си прав не всеки има бронитранспортьор. :lol: :lol:
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #316 Преди 1 месец

jdrumev написа:Тук си прав не всеки има бронитранспортьор. :lol: :lol:

Мани майтапа, но тези МТ-ЛБта са на по 40 - 50 години вече и вървят!!!

Мнение #317 Преди 1 месец

jdrumev написа: Зуница ти го писа заминават на някъде,но на къде? :lol:

Във вторник преглеждах и също открих семейство със шепа пчели и майка, забити и загинали между две празни плодникови рамки. Мед около 16 кг.
И тъй като семейството беше крайно, а всичките пчели жълти, направих оглед на съседното семейство за да разбера, дали има налетели жълти пчели от загиналото към съседното.
Ами, не намерих такива.
Направих снимки, но и на снимките не се виждат.

За Друмев и ореховата шума - DSC00282.JPG

Така че, не мога да кажа точно къде са заминали, но мога да кажа къде не са заминали тези, които са напуснали загиналия кошер.
Семейството от другата страна на сниманото също е със 100% жълти, но е с изключително висока жизненост и също явно няма дрейф на негови пчели към сниманото.
Това е положението.

При липса на майка може да се предполага дислокация на пчели, но мисля че вероятно е добре да отчитаме и конкретните условия и възможност да за летеж.
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #318 Преди 1 месец

jdrumev написа:Ти си отатък на баира и се чудя що си подхранвал освен да си изтървал маната.Детелината беше и основна и подържаща паша... ;)

Не се чуди , а се моли да не разбереш защо.Виждал ли си ябълка с големина на слива? Слива колкото череша? Два месеца и половина без капка дъжд.Тревата как мислиш? Дали е била до колене?
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #319 Преди 1 месец

nikawr написа:Шибана кофти топла зима! То зима нямаше де! Това е много по-кофти от това да стисне яка зима. Като прибавим и сухия край на лятото и изключително сухата есен нещата се нареждат. Пчелите за да станат яки и дебелопухкави си искат протеин и то в добри количества. Прашеца беше оскъден, дори и при мен до реката. Топлата и ненормална зима не може да ги накара да направят задълго време плътно кълбо и по този начин се изстощават неимоверно много. В комбинация с слабия лятно-есенен прашец нещата хич не са розови.
Тази събота мятах на мойте питки.
Питките раздадени на 24.12.2019 не бяха изядени, даже най силните семейства не ги бяха бутвали... Мед имат за още една зима. Даже може да въртя стар мед със бат Слави края на май! ;) Пилото е мираж, или сега започва, защото и прашеца не е почнал както трябва. Кокичето беше побеляло само, а лешника таман отваря!
Пчелата силно намаляла и семейства с 3-4 междурамия сега са с превес на пчелина, а по-силните са около 30%. Умрели още 3 отводки поради липса на пчела. Един основен станал търтовка и също умрял. Ровя е тетрадка и не може да не ми направи впечатление, че всички умрели отводки са с майки маркирани след 20.06! По записки когато са зазимявани е имало и отвиодки с по-малко междурамия пчели, но те са добре и няма жертви от тях. Не може да не ми направи впечатление и че около 01.06 за седмица гроздето на цялото село и на избата изгни и окапа! Никога от как се помня не сме оставали без грозде... :( Като последно, ще кажа че в умрелите отводки няма и една спора нозема. Взех и 4 проби от различни живи кошери, също без грам нозема!

А не ти ли направи впечатление, че в края на лятото осите изчезнаха от раз.
https://www.bgfermer.bg/Article/1010396
Фипронила е по-опасна отрова и от имидаклоприда, не се метаболизира веднага а се натрупва и ефекта е отложен във времето.
Регистрирайте се, за да видите линка
https://www.bgfermer.bg/Article/7986129

Регистрирайте се, за да видите линка
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #320 Преди 1 месец

miro написа:А не ти ли направи впечатление, че в края на лятото осите изчезнаха от раз.
https://www.bgfermer.bg/Article/1010396
....

Ако лозята на избата са ги пръскали с нещо и да са осрали пейзажа може... Но гроздето по асмите окапа много мистериозно на цялото село не само на къра. Освен да са пръскали със самолет, ама ме съмнява това. Но фактите са си факти! Смъртността при мен е само при семействата, които са правили майки по това време или малко след това... Може и да е съвпадение, но не може да не ми направи впечатление! :(
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Назад към Свободни теми

Разглеждащи този форум: и 21 гости