Е ли пчеларството пчеларство?

Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #1 Преди 3 месеца

Позволявам си да пусна темата, понеже имам съмнения в заглавието от доста години, като ще уточня, че не търся конфронтация. Целенасочено я искам.... :D
Като начален провокиращ въпрос: Име, как се стигна до пчеларстването ти /Ви/, откога... и за какво.
Заглавието на темата да се приема като изконен въпрос, също подлежащ на коментари.
С една дума - "Кво е на сърце - туй и на уста!"
п.п. Цензура: На Даката му се позволяват най-много 2 поста на страница... дока не мине - да трае! :D

Мнение #2 Преди 3 месеца

Да започна аз както си е редно.
Казвам се Димитър, на 45 лазарника. Отде съм се вижда.
Как се срещнах с пчелите? Ами щом овладях вестибуларния си апарат до степен да не падам когато нося рамки за центрофугиране, дядо ми (лека му) ме заприходи като помощно средство, помощник, или инвентар в пчелина си, състоящ се по него време от 40 семейства на края на едно близко село до нашето китно градче... и така - 5-6-7 години. По него време баща ми (лека му и на него), бягаше от пчелите като дявол от тамян. Неговото хоби беше бриджа: Всеки петък се събираха 4 човека около 18,30ч и се играеше до сутринта. За терен се ползваше малка, изоставена къщурка с две круши отпред - липите бяха приоритет на кмета... Естествено, често присъствах и попивах картаджийски техники и мурафети. Та. Една сутрин в края на лятната ваканция, баща ми и партньорът му по карти взеха, че решиха да захванат пчеларството като хоби, та да внасят някой лев в изтерзаните семейни бюджети. Купиха 6 тръвни, обраха всички книги и броеве на списание "Пчеларство", които можеше да се намерят, и започна четене, импрегниране на кошери, шкурене и дори пирографиране на рамките. Зимата дълга - време бол. Дойде пролетта. Пчелите се подранваха с лъжичка пред входовете почти всеки ден. Първият рояк излезе на манифестацията за 1ви май. Започнах да участвам активно при хващането на рояци и в крайна сметка излязоха по 4 рояка от всяка тръвна. С извадените тръвни зазимихме 30бр. На следващата година - цепене на 2 и ортаклъка приключи - всеки имаше по 30 здрави семейства в нови кошери. С течение на времето успяхме да докараме бройката до 150. Това добре, ама мама отключи алергия, мен ме взеха в казармата и 94та година пчелите се гледаха от баща ми и сестра ми. Справиха се. Дойде 95та. Аз се уволних и веднага на пангара... :) Най-добрата ни година като продукция - 93кг. от семейство. Междувременно вече имахме 2 пчеларски фургона - същите като на Станко , но единия събираше 36 кошера, а другия 40. Те се влачеха на подвижно. Да, ама не... Нектаркооп изчезна преди това и дойде ред на пазарлъците с прекупвачи. Стигна се до абсурдни цени от порядъка на 1,70/1,90. Естествено не продавахме. Търсихме пазар. Хеле, довтаса един дребен грък на име Георгиус, вадеше едни снимки с Бай Тошо, точеше лиги и така, ама плащаше в зелено, на ръка, без много пазарлъци и искаше да пием узо след всеки натоварен камион. Няколко добри години и мутрите прекараха гърка, той впоследствие умря и не се появи повече. Нов 10 годишен цикъл на цени в диапазон 3,00/3,40... Е да, ама тази цена къща не храни, пък аз се ожених, сестра ми - втора къща, пък мама и тате - трета... Умувах, умувах, и тъй като това умуването не ми се отдава много, 98ма година купих един моторен трион и се забих в дърводобива - на пчелините само помощ на сестрата и баща ми по медосбора. По него време и застудентсвах задочно разбира се, и се получи един кофти кръг: В гората - в БСУ - на пчелина - при жената... :D 2006та почнах работа в друг порочен кръг - ЛукОйл и още 4 години присъствието ми на пчелините беше по-скоро фигуративно, отколкото ефективно, та баща ми взе кардинални мерки и намали семействата на 40/50. До 2010та, когато рачето полази по черния му дроб... След 11,02,2011 когато го изпратих на "по-хубавото място", картите се прехвърлиха в мои ръце: 36 иззимували семейства, инвентар за поне още 120, че бракувам без да се замисля и желание за работа. Прилична цена от 4,50/4,70.
2012та - цена 5,50 (бройките увеличих на 60)
2013та - цена 6,00 (станаха 80).... ама и този грък умре... :doh:
2014та сестрата се завърна от странство и отстъпих занаята за година. Като замина пак у Ингилизия, ми рече: Прави нови кошери - ще се разширяваме... Направих: Купих си машини, качествен матрял и все още правя. По него време купих към 300 бурканчета от онези - делвичките, напълних ги и почнах да ги подарявам на всеки желаещ. Така спечелих клиенти, с които работя и до днес.
Може и да не съм излязъл от всичките 50 нюанса сиво, но нямам и желание. От пчеларството не можеш да се храниш, освен ако не играеш програмите на канал 1 и анал 2, мъ аз досега не съм, че на дърти години ли? :D
И като последно, че се разписах много: Не моете ме видя като ЧЛЕН у никое дружество. Просто не разбирам за какво се създават въпросните, освен с лична користна цел.
Те това е - май обобщих няколко (да не кажа половината) теми у форума - вие сте на ход! :D
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #3 Преди 3 месеца

А дано изкупната цена да стане под лев, да се раздруса тоя клон де са се овесили всякакви програмаджии и уж профита къде нас хобитите искат да ни стъпчат като луда крава
теле.В района на единия пчелин има над 1000 кошера в съседното село 2000 в планината закарах пълна загуба за една пуста липа другото време глад имаше двама колеги в близост с 40 и 80 бр. поизмряха им поизбягаха и се зарадвах че от 2014 все чакам малко по нектар да има, в близост до липова гора съм и през другото време глад.Та викам си тая година ще има липа, ама друг път един с 600 броя кошера се домъкнал директно в гората.Е то бива бива ама това промишлено пчеларство с тия бройки не мога да го разбера кога са на едно място
Та дано стане 1 лев та да се види кой е пчелар, що субсидиите или как там се наричат няма да им ги спрат.
Пчелар от: Североизток

Мнение #4 Преди 3 месеца

Георги 1974 написа:А дано изкупната цена да стане под лев, да се раздруса тоя клон де са се овесили всякакви програмаджии и уж профита къде нас хобитите искат да ни стъпчат като луда края С теле.В района на единия пчелин има над 1000 кошера в съседното село 2000 в планината закарах пълна загуба за една пуста липа другото време глад имаше двама колеги в близост с 40 и 80 бр. поизмряха им поизбягаха и се зарадвах че от 2014 все чакам малко по нектар да има, в близост до липова гора съм и през другото време глад.Та викам си тая година ще има липа, ама друг път един с 600 броя кошера се домъкнал директно в гората.Е то бива бива ама това промишлено пчеларство с тия бройки не мога да го разбера кога са на едно място
Та дано стане 1 лев та да се види кой е пчелар, що субсидиите или как там се наричат няма да им ги спрат.

Гога, може още да се разчепка темата, ама сякаш не е подходящото място. Пусни тема за хоби и проф. пчеларство та да видиш...
Мъдър е този, който знае не много, а нужното. Есхил
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #5 Преди 3 месеца

Георги 1974 написа:А дано изкупната цена да стане под лев, да се раздруса тоя клон де са се овесили всякакви програмаджии и уж профита къде нас хобитите искат да ни стъпчат като луда края С теле.В района на единия пчелин има над 1000 кошера в съседното село 2000 в планината закарах пълна загуба за една пуста липа другото време глад имаше двама колеги в близост с 40 и 80 бр. поизмряха им поизбягаха и се зарадвах че от 2014 все чакам малко по нектар да има, в близост до липова гора съм и през другото време глад.Та викам си тая година ще има липа, ама друг път един с 600 броя кошера се домъкнал директно в гората.Е то бива бива ама това промишлено пчеларство с тия бройки не мога да го разбера кога са на едно място

И при мен има един такъв,но с по малко. :D :D Не съм звънял на ветеринаря,че му е последен сезон това гулемец е от нашата партия с чин. :D :D :lol: :lol: След Липата отива на слънчуфката до мен,а то кошер до кошер при нас.Мисля да правя два нови пчелина и ще ми дойде бонус такъв пчеларин.Чичо Гошо.Фуния,кашон,тиксо,малко мед и по Еконта при мен.Или без еконта пълниш кашони. ;) Войната май ще почне с революция. :D :D :lol: :lol:
Пчелар от: Северозапада

Мнение #6 Преди 3 месеца

kuline написа:Гога, може още да се разчепка темата, ама сякаш не е подходящото място. Пусни тема за хоби и проф. пчеларство та да видиш...

Не ми се пуска тема от пролетта от протестите не искам и да чувам за профита.За малко и на Друмев да истрия телефона, че се беше истапанил там като мракобесник, ама ми мина нали сме набори
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #7 Преди 3 месеца

Георги 1974 написа:Не ми се пуска тема от пролетта от протестите не искам и да чувам за профита.За малко и на Друмев да истрия телефона, че се беше истапанил там като мракобесник, ама ми мина нали сме набори

Е как да не отида.Пазих гърба на Адашати с табелите/лична изработка/ на които само надписа е 400-450лв. ;) Ей,тикива хора трябва да се пазят дето дават,а какво ще вземат с тия вътрешни и милерови хранилки един Бог знае. ;) :D :D :lol: :lol:

Мнение #8 Преди 3 месеца

Продължавам да намирам невероятно "компетентни" мнения в другите теми, ама като съвестен съфорумник - няма да цапам...
Тази тема не е предизвикала кой-знае къф интерес, та тук като сера, ще ми е простено.
Нов въпрос: Какво аджеба яде пчеличката, кое е за нея, кое за пилото... и кво сере?
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #9 Преди 3 месеца

morriddin написа:Продължавам да намирам невероятно "компетентни" мнения... и кво сере?

Очакваш МЕД? Нали? ;) Да ама, не! :idea: Меда ти го повръща! :lol: :rolling:

Мнение #10 Преди 3 месеца

Не очаквам нищо друго, освен предположения - верните отговори са едни за хобита, и коренно различни за профи-то. Както се види и литературата за съответния пчелар е различна... Пък се готвят и нови трудове на хартиен носител... Гоуем смех...

Назад към Свободни теми

Разглеждащи този форум: , , , и 40 гости