Породи пчели - видеочат

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #41 Преди 2 години

joreto043 написа:Да кажа изгледах целия чат, но нямаше начин да се включа.
Радвате се на ранно излизане, но да ви питам, каква файда че бъкфаста излиза 6 часа сутринта при 15 градуса температура... като тогава няма нектар :mrgreen:
купуваш ли веднъж, ще купуваш цял живот, а за мен пчеларя е пчелар когато стане независим от към майки и сам си ги прави.
Ен на брой линии от Дони. аз съм закупувал от него 3 линии мисля и 3-те линии по над 10 майки. От една линия майките работеха по различен начин. Едната ми работи на пило, другата трупа запаси на мед... Да роят пчелите и ако не се лъжа 2014г бях закупил от Дони няколко майки и на следващата г всички тръгнаха да роят...
При Бъкфаст външнокошерните пчели са по-голям процент при евентоално натравяне, което в Бг се случа често, направо фалираш.... и тнт и тнт ;)

По кое време са масовите пръскания на културите? Не съм се интересувал, а мисля че е важно в случая. Очевидна разлика в количеството летяща пчела съм виждал при високи денонощни температури. В моя район, това се случва сравнително късно(особенно нощните). Разликата в часа на излитане е важна при продължителни засушавания и жеги. Тогава нектаротделянето​ приключва рано. Мисля си, че в този случай ранобудните ще дадат значителен процент разлика в медосбора. Не съм го засичал. При ранното пролетно развитие със сигурност е от значение. Това съм го виждал. Тогава събирането на прашец е от значение. За сладкото може да се погрижи стопанина, ако се налага. За тези неща се замислих, когато видях, че сянката на едни високи шубраци върху няколко кошера е причина пчелите да излитат с около 1-1.5 часа по-късно. Това е ранна пролет, когато траекторията на слънцето върви ниско към хоризонта. Съответно развитието им беше с близо поколение назад. Е няма ги вече шубраците. От тази гледна точка май не е зле работният им ден да е по-дълъг. Да не е лошо да е независим пчеларя(относно майките). Възможно ли е, а заслужава ли си? Въпрос на + - в сметките. Зависи от нашето желание, цената на дървесината, ........, ..., ...,.., оня горе, ......., крайна пазарна цена на продукция.
Стаж: Майстор пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Бургас, Карагеоргиево

Мнение #42 Преди 2 години

jdrumev написа:Детската ми мечта се сбъдна. :D От доста време не бях си пийвал с колеги приятели.Мисля, че се получи добре.Само връзката трябва малко да се по оправи и всичко ще е супер.

Силвестър Сталоун похвали родния нет, но Даката не е доволен от него? Дака време е да станеш хаджия!
Не е важно колко даваш. Обаче има значение колко вземаш.
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #43 Преди 2 години

rumenggr написа:По кое време са масовите пръскания на културите? Не съм се интересувал, а мисля че е важно в случая. Очевидна разлика в количеството летяща пчела съм виждал при високи денонощни температури. В моя район, това се случва сравнително късно(особенно нощните). Разликата в часа на излитане е важна при продължителни засушавания и жеги. Тогава нектаротделянето​ приключва рано. Мисля си, че в този случай ранобудните ще дадат значителен процент разлика в медосбора. Не съм го засичал. При ранното пролетно развитие със сигурност е от значение. Това съм го виждал. Тогава събирането на прашец е от значение. За сладкото може да се погрижи стопанина, ако се налага. За тези неща се замислих, когато видях, че сянката на едни високи шубраци върху няколко кошера е причина пчелите да излитат с около 1-1.5 часа по-късно. Това е ранна пролет, когато траекторията на слънцето върви ниско към хоризонта. Съответно развитието им беше с близо поколение назад. Е няма ги вече шубраците. От тази гледна точка май не е зле работният им ден да е по-дълъг. Да не е лошо да е независим пчеларя(относно майките). Възможно ли е, а заслужава ли си? Въпрос на + - в сметките. Зависи от нашето желание, цената на дървесината, ........, ..., ...,.., оня горе, ......., крайна пазарна цена на продукция.

Това с по-ранното излизане е вярно за пролетта. Затова колкото по-рано се огрява прелката е по добре. При пчелите имаме засадени широколисни дървета, които пролетта са без листа и с висока корона, не пречат на слънцето, а лятото правят добра сянка, защото тогава всички излизат горе долу по едно време сутрин.
За ранно излизане оказва влияние и самия кошер. При полистиролните и пласмасови кошери, излизането е определено по-рано! Това съм го наблюдавал и писъл преди! Семействата пролетно време се развиват доста по-бързо и по-леко приживяват резките пролетни температурни амплитуди по-добре! Лятото също в тях пчелите занимаващи се с вентилация са по-малко, апропо повече пчели за медосбор! Примерно тази пролет правих ранни отводки и в дъревните нуклеуси имаше тук таме малко измръзнало пило, а във фибраните такъв проблем не се наблюдаваше...
През 2018г. живот и здраве ще направя разлика межу дървение и фибранените кошери при медосбора на главната паша, защото до сега фибраните ги ползвах предимно за отводки, а тази ще имам и корпуси от фибран, но си мисля че резултата е предизвестен.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Мнение #44 Преди 2 години

Има ли запис на видеочата.
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #45 Преди 2 години

Sashokan написа:Има ли запис на видеочата.

Гледай до където аз се включих. :D След това не е интересно,не дадох отново думата на Калинския и др колеги. :D
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #46 Преди 2 години

Sashokan написа:Има ли запис на видеочата.

По напред в темата..
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #47 Преди 2 години

Дамян Дамянов написа:САМО ЗА ГЛЕДАНЕ ЛИНК

https://www.youtube.com/watch?v=uh9cmdqrv3w

Нещо липсва!
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #48 Преди 2 години

Чукни само на линка не на картинката/е до кога ще ви уча не знам/ :D :D :D
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #49 Преди 2 години

jdrumev написа:Чукни само на линка не на картинката/е до кога ще ви уча не знам/ :D :D :D

Пробвах и двата затова пуснах съобщението, може в моята бракма да е проблема.
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #50 Преди 2 години

Вълчан написа:Пробвах и двата затова пуснах съобщението, може в моята бракма да е проблема.

Не е само при теб,видеото е недостъпно.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)

Назад към Събития

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 гости