Пчелният кошер на Русия

Профилна снимка
Георги
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #101 Преди 4 месеца

jdrumev написа:ХР Жорка ще ползваш ли? :D :D :D

Е стова го разби Ломакин!!! :D
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Профилна снимка
Георги 1974
Пчелар от: Северозапада

Мнение #102 Преди 4 месеца

Развитието на семейството във дадено календарно време в даден район е комплекс от фактори взаимносвързани за майки и раси не е нужно да се коментира но силата и кондицията на семейството притока на храна отвън както и запасите в кошера добре изградените пити поставянето на восъчните основи и цялата подредба на гнездото е от значение за темповете на развитие на семейството както на пролет така и сега при подготовката на зимните пчели
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #103 Преди 4 месеца

И да не забравяме на баба ношницата от първата и брачна нощ. :D :D :D Да спазим 2 градуса 37,1-37,3 не е добра температура. :D :D :DМоже да се стигне до плевмония. :D :D :D
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Петъчен майстор пчелар

Мнение #104 Преди 4 месеца

Профилна снимка
пчеларство
Регистриран: Преди 8 месеца

Мнение #105 Преди 3 месеца

Георги написа:Руските пчелари нека да работят с неговите корпуси! Нека всички пчелари работят с неговите корпуси!
Интересно е развитието на семейството-нагоре, надолу, на ляво или надясно?

Тука не съм се изразил правилно.
Ако сложа празен корпус отдолу, няма да обърна развитието, а ще го спра ( най малкото забавя ) и ако сезона е роеви, ще чакам Ломакин да ми гони роевете ли???
Някъде по света използва ли се развитие отгоре надолу, предложено от Ломакин?
Какъв е климата в Русия?
Ескимосите едва ли отглеждат пчели - по-скоро-северни елени.
В южните части стават карпузи по-хубави отколкото в Любимец?
Защо Ломакин не е препоръчал породи ( раси ) пчели, за съответните райони, а е препоръчал технология с неговите кошери?

Здравей Георги. Зимната хибернация на гнездото се дели на 2 периода - 3 месечен период на зимно кълбо без пило от октомври до декември и 3 месечен период на зимно кълбо с пило от януари до март.При нас майката влиза в зимния период на кълбо с пило през януари, като започва да снася първите яйца още началото на януари и най-късно до средата на януари, когато дните стават по-дълги от нощта и то със скорост не по-голяма от 300-500 яйца дневно. При разширяване в края на зимата, когато има периоди на продължителни застудявания, особено когато се налага да извършваме ускорено развитие за априлската паша и трябва това стимулирането да започне 9 седмици по-рано от датата на пашата и да приключи 4 седмици преди края на пашата, единственото правилно нещо което трябва да направим е да подобрим температурата на гнездото, защото тя е най-добрият катализатор за увеличаване на пилото, наред с наличието на достатъчно мед и прашец. За да стане това, през тези все още студени зимни месеци, трябва да повдигнем гнездото в кухината на кошера на по-високо и по-далеч от входа на кошера, където се намира студената зона в кухината на кошера. Това става с поставянето на корпус с изградени пити отдолу до входа и по този начин местим кълбото нагоре в най-топлата зона, без да караме самите пчели да се местят нагоре в корпуса, поставен от нас. През това време на годината майката има достатъчно място за снасяне на яйца в зоната на кълбото. Единственото нещо, което й трябва в този момент е, да могат пчелите да поддържат температура в средата на кълбото 34-35 градуса. Ако поставим корпус отгоре по-това време на годината, караме пчелите да се местят в него при условие, че има достатъчно место за тях и майката в наличните корпуси на гнездото.Не само това. Този нов корпус иска затопляне, за да не се наруши хибернацията на гнездото и отглеждането на първото пило в средата на кълбото. Пчелите в зимното кълбо и майката никога няма да оставят пилото, когато има достатъчно място в наличния корпус майката да може да осеменява компактно.Говорим за втория зимен период на зимното кълбо на пчелите-месеците януари, февруари и март. През това време на годината те имат нужда само от топлина, влажност, мед и прашец. Смятам, че рамковите корпусни кошери на Емил Варе, Роже Делон, Марк Гатино, Берлепша, Клеар и много други от този тип, които работят по този метод, с поставяне на първите корпуси отдолу до входа през втория зимен период, е правилния метод за подобряване температурата на зимното кълбо, а не да караме пчелите сами да се местят нагоре. Ние сме тези, които трябва да ги преместим нагоре, за да помогнем на пчелите по-лесно да имат необходимата им температура в центъра на кълбото от 34-35 градуса.Това го правим по най-лесния и естествен начин, като сложим корпус отдолу, а не те да го правят сами, като им дадем корпус отгоре и ги караме да се местят през този зимен месец, когато на тях им трябва само топло, компактно и компресирано зимно кълбо, в центъра на което се намира майката с първото пило в началото на януари и февруари месеци.Смятам, че Варе, Делон и Гатино са прави, когато препоръчват този метод за разширяване през втория зимен период на пчелно кълбо с пило в центъра.Техните рамкови корпуси са с по-малък обем от Лангстрот корпуса, но въпреки това първо разширяват отдолу. Ако искаме априлски мед, това е начина на ускорено развитие, като помагаме на пчелите да имат необходимите им топлина, мед, прашец и влажност.
Профилна снимка
tarty
Проф.

Мнение #106 Преди 3 месеца

А защо този корпус не го поставя още есента и да не се занимавам с глупости, а да си пия на Бат Венци виното?
Профилна снимка
Пизо
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #107 Преди 3 месеца

tarty написа:А защо този корпус не го поставя още есента и да не се занимавам с глупости, а да си пия на Бат Венци виното?

Така ги зазимявам от 30 години на 3 корпуса.
Профилна снимка
tarty
Проф.

Мнение #108 Преди 3 месеца

Пизо написа:Така ги зазимявам от 30 години на 3 корпуса.

Три Лангстрот-Рут, два Дадан-Блат или четири магазина(фарар), така ги зазимявам аз.
Профилна снимка
Георги

Мнение #109 Преди 3 месеца

пчеларство написа:Здравей Георги. Зимната хибернация на гнездото се дели на 2 периода - 3 месечен период на зимно кълбо без пило от октомври до декември и 3 месечен период на зимно кълбо с пило от януари до март.При нас майката влиза в зимния период на кълбо с пило през януари, като започва да снася първите яйца още началото на януари и най-късно до средата на януари, когато дните стават по-дълги от нощта и то със скорост не по-голяма от 300-500 яйца дневно. При разширяване в края на зимата, когато има периоди на продължителни застудявания, особено когато се налага да извършваме ускорено развитие за априлската паша и трябва това стимулирането да започне 9 седмици по-рано от датата на пашата и да приключи 4 седмици преди края на пашата, единственото правилно нещо което трябва да направим е да подобрим температурата на гнездото, защото тя е най-добрият катализатор за увеличаване на пилото, наред с наличието на достатъчно мед и прашец. За да стане това, през тези все още студени зимни месеци, трябва да повдигнем гнездото в кухината на кошера на по-високо и по-далеч от входа на кошера, където се намира студената зона в кухината на кошера. Това става с поставянето на корпус с изградени пити отдолу до входа и по този начин местим кълбото нагоре в най-топлата зона, без да караме самите пчели да се местят нагоре в корпуса, поставен от нас. През това време на годината майката има достатъчно място за снасяне на яйца в зоната на кълбото. Единственото нещо, което й трябва в този момент е, да могат пчелите да поддържат температура в средата на кълбото 34-35 градуса. Ако поставим корпус отгоре по-това време на годината, караме пчелите да се местят в него при условие, че има достатъчно место за тях и майката в наличните корпуси на гнездото.Не само това. Този нов корпус иска затопляне, за да не се наруши хибернацията на гнездото и отглеждането на първото пило в средата на кълбото. Пчелите в зимното кълбо и майката никога няма да оставят пилото, когато има достатъчно място в наличния корпус майката да може да осеменява компактно.Говорим за втория зимен период на зимното кълбо на пчелите-месеците януари, февруари и март. През това време на годината те имат нужда само от топлина, влажност, мед и прашец. Смятам, че рамковите корпусни кошери на Емил Варе, Роже Делон, Марк Гатино, Берлепша, Клеар и много други от този тип, които работят по този метод, с поставяне на първите корпуси отдолу до входа през втория зимен период, е правилния метод за подобряване температурата на зимното кълбо, а не да караме пчелите сами да се местят нагоре. Ние сме тези, които трябва да ги преместим нагоре, за да помогнем на пчелите по-лесно да имат необходимата им температура в центъра на кълбото от 34-35 градуса.Това го правим по най-лесния и естествен начин, като сложим корпус отдолу, а не те да го правят сами, като им дадем корпус отгоре и ги караме да се местят през този зимен месец, когато на тях им трябва само топло, компактно и компресирано зимно кълбо, в центъра на което се намира майката с първото пило в началото на януари и февруари месеци.Смятам, че Варе, Делон и Гатино са прави, когато препоръчват този метод за разширяване през втория зимен период на пчелно кълбо с пило в центъра.Техните рамкови корпуси са с по-малък обем от Лангстрот корпуса, но въпреки това първо разширяват отдолу. Ако искаме априлски мед, това е начина на ускорено развитие, като помагаме на пчелите да имат необходимите им топлина, мед, прашец и влажност.

Здравей пчеларство,
1. Защо зимата ще поставяш празен корпус под кълбото.
Аз ги зазимявам с празните корпуси отдолу и не ми се налага да ги затоплям посред зима, като слагам още корпуси отдолу.
2. Пак има някакво шикалкавене.
Аз оспорих израза "правилното естествено развитие на семейството", че било отгоре надолу, а не начините на
затопляне на семействата през зимата.
3. Топлината от която се нуждае семейството, за да отглежда пило, може да се осигури и от многото пчели в големите сандъци.
4. Ранното развитие в малките корпуси го има, защото са малки и бързо се препълват.
Малките семейства в горепосочените от теб системи, само два буркана мед да съберат и са напълнили цели два ( микро )корпуса
със стоков мед. :D

П.п. "Единственото правилно нещо", "правилното естествено развитие", "правилното хранене". Тези изрази може да са правилни за руския език, но пренесени в българския език ми звучат леко неправилно.
Пример: Мога да кажа, че с начина по който си храня пчелите, постигам добро развитие на семействата и никога не бих казал, че прилагам "правилното хранене".
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #110 Преди 3 месеца

Жоре аз от кога пиша за парцаля,но моя метод е друг. :D :D :D

Назад към Статии