Изображение

Ha ЮГ - Център

БИО пчелар
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Златоград

Мнение #1 Преди 3 години

Времето в южния централен район е рано започнала зима сух студ с ниски температури тази сутрин бе -11. Определено по-висок подмор в сравнение с миналата зима досега надвишава трикратно миналогодишния за цяла зима. изпълва се моята прогноза за тежка зима с големи загуби и висока смъртност, а зимата едва започва.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Бизнес

Мнение #2 Преди 3 години

vasilevsa написа:Времето в южния централен район е рано започнала зима сух студ с ниски температури тази сутрин бе -11. Определено по-висок подмор в сравнение с миналата зима досега надвишава трикратно миналогодишния за цяла зима. изпълва се моята прогноза за тежка зима с големи загуби и висока смъртност, а зимата едва започва.

Колега в цяла България е студено.Пчелите издържат в Русия.
БИО пчелар

Мнение #3 Преди 3 години

Kosara написа:
vasilevsa написа:Времето в южния централен район е рано започнала зима сух студ с ниски температури тази сутрин бе -11. Определено по-висок подмор в сравнение с миналата зима досега надвишава трикратно миналогодишния за цяла зима. изпълва се моята прогноза за тежка зима с големи загуби и висока смъртност, а зимата едва започва.

Колега в цяла България е студено.Пчелите издържат в Русия.

Знам отлично, че издържат и как е в цяла България. Но аз не гледам само температурите знам какви по сила семейства се зазимиха и какъв подмор се дава, това са индикациите. Ще се броим на пролет с пчелите - процента оцелели. По-миналата зима имаше в моя град пчелин с 80 процента зимна смъртност. Лично аз не помня в моя район толкова рано да падат температури към -12 градуса това по принцип е типично за януари, а уж астрономическата зима не е дошла.
"Липсата на дълбочина на мисълта обикновено се компенсира с дължина" - Шарл дьо Монтескьо ;)
Пчелар от: Северозапада

Мнение #4 Преди 3 години

vasilevsa написа:Знам отлично, че издържат и как е в цяла българия. Но аз не гледам само температурите знам какви по сила семейства се зазимиха и какъв подмор се дава, това са индикациите. Ще се броим на пролет с пчелите колежке процента оцелели. По-миналата зима имаше в моя град пчелин с 80 процента зимна смъртност.

Знам че не си фен на подхранването ама може би по някоя питка над кълбото ще е в +
БИО пчелар

Мнение #5 Преди 3 години

Георги 1974 написа:[Знам отлично, че издържат и как е в цяла българия. Но аз не гледам само температурите знам какви по сила семейства се зазимиха и какъв подмор се дава, това са индикациите. Ще се броим на пролет с пчелите колежке процента оцелели. По-миналата зима имаше в моя град пчелин с 80 процента зимна смъртност.

Знам че не си фен на подхранването ама може би по някоя питка над кълбото ще е в +[/quote]

Не е от липса на храна и не говорех само за моите аз съм на дълбоки пити и всичкия мед е върху главите им. Ранните студове като ги сварят в период когато все още има някакво количество пило не са добри. това имах предвид. питка на кълбото се слага при къси и дълги рамки. Дори да дадат голям подмор заради теснотията ще дръпнат напролет ма в моя район не съм само аз все пак.
Проф.
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #6 Преди 3 години

Миналата неделя при мен започнаха с пилото, а нямаха такова от октомври месец. Не им бях слагал нищо есента, оставих си ги на маната.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #7 Преди 3 години

Адаш,помниш ли как се радва,че твоите пчели крадът мед от др кошери.Те това се получава;при поява на паша през есента пчелите се превръщат от зимни в летни.И аз имам един такъв кошер(крадец),но не съм ги поглеждал от месец....
БИО пчелар

Мнение #8 Преди 3 години

Ангел Йосифов написа:Адаш,помниш ли как се радва,че твоите пчели крадът мед от др кошери.Те това се получава;при поява на паша през есента пчелите се превръщат от зимни в летни.И аз имам един такъв кошер(крадец),но не съм ги поглеждал от месец....

Не е баш тъй адаш едно е да носиш мед друго нектар, готовия мед не се преработва и не се изтощават толкоз. Пчела тръгне ли да краде знае защо го прави и не можеш я спря. Освен това кошера дето крадеше има по-малък подмор от другия дето не крадеше та не виждам ясно изразена връзка тук.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #9 Преди 3 години

Браво адаш!... Ха сега да помислим малко,каво се случва в тялото на летящата пчела преди да излети за паша.Да,за паша,защото всичко извън кълбото се възприема за паша.Да помислим малко с какво разрежда меда,за да го смукне и вкара в кошера и на каква цена се случва разреждането.Не твърдя,че семейството ще загине.До сега отпадат летните пчели и са останали зимните пчели-действително подготвените физиологично за зимата.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #10 Преди 3 години

Браво адаш!... Ха сега да помислим малко,каво се случва в тялото на летящата пчела преди да излети за паша.Да,за паша,защото всичко извън кълбото се възприема за паша.Да помислим малко с какво разрежда меда,за да го смукне и вкара в кошера и на каква цена се случва разреждането.Не твърдя,че семейството ще загине.До сега отпадат летните пчели и са останали зимните пчели-действително подготвените физиологично за зимата.

Назад към Времето

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 гости