На Север-център

ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #1751 Преди 4 месеца

nikawr написа:Даче, как е пашата при теб, ливада тръгна ли?
Вадих де щи има два дена, обаче гледам са се юрнали яко пило да правят

Да в паша сме.А пило имам и на 10 рамки,но клещамите не се виждат ,но за всеки случей ги поръсих с ОК отново. :D :D
ИПМ

Мнение #1752 Преди 4 месеца

Иван Мънков написа:Ехееей, вие в коя северна България живеете? Аз още не съм започнал липата да вадя, а ливадата е в апогея. Пашата е доста стабилна и гледам, че от ден- два почти не се занимават с преследване и гонения на търтей. Утре отново го дават дъжд, но лошото е, че духа силен източен вятър и може да не спя тази нощ! :D :pray:

Не е стабилна Ванка,а обилна. ;) :D :lol: Миналата година накрая спасих сезона.Като видях какво има и какво става с кошерите се очартава много работа. :D :lol: Найлоня с който прецепих след последния път кошерите когато вадих меда си е свършил работа /или аз тей си мисля,че той/. :D :D
Регистриран: Преди 1 година
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #1753 Преди 4 месеца

В събота реших да видя как вървят най-слабите рояци дето хванах. Не бях ги гледал от 1 месец... превозното средство беше на доктор... та единия се е задръстил с мед... бях му сложил последните 2 рамки с ВО , изградени са и кошера е на 4 рамки с пило, всички други рамки са пълни с мед. При други 2 рояка нещата са коренно различни. Както съм сложил ВО изобщо не е бутната да се гради... рамката до нея е изградена тоолкова в страни, че сигурно двойно от другите... пчелите са малко... 20 маточника имаше от които 2-3 излюпени или прегризани.. И последния слаб рояк е на 2 рамки... тези двете рамки са пълни с маточници. Пило няма, майката я видях, но сигурно е една от излюпените млади. След това реших прескочих да събера последните 3 капана. Стигнах до втория и бях нахапан целия от комари.... в капаните естествено нямаше нищо. Спрях край последния капан, отворих багажника за да го хвърля отзад и да се прибирам в колата, че тия комари не се търпят... хванах капана и като започнаха да излизат едни пчели :eek: кои да погледне че е пълен... оставих го и голяма сила в колата. Днес вали и няма да мога да стигна до него да го взема, но като се пооправи времето ще отида и мисля направо да ги обединя 2-та слаби рояка плюс този които сега ще го прибирам, майки мисля да не търся, те ще си изберат подходящата.
Най-готиният пчелар
Пчелар от: Априлци

Мнение #1754 Преди 4 месеца

jdrumev написа:Не е стабилна Ванка,а обилна. ;) :D :lol: ........

Данчо, то това ясно, а дали някоя комбалка(прев.-джанка) има шанс да скочи сама в биданя, че да има обилна паша и за пчеларина!? :D :idea: :D
Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: скоро

Мнение #1755 Преди 4 месеца

Иван Мънков написа:Ехееей, вие в коя северна България живеете? Аз още не съм започнал липата да вадя, а ливадата е в апогея. Пашата е доста стабилна и гледам, че от ден- два почти не се занимават с преследване и гонения на търтей. Утре отново го дават дъжд, но лошото е, че духа силен източен вятър и може да не спя тази нощ! :D :pray:

При мен, ако се изключи последния блок късен слънчоглед дето цъфти и оставим настрана тикви, пъпеши и дини, основно мисля че събират от разни ей такива трънаци:
На Север-център - 20190728_002.jpg

в Неделя ходих да си събера капаните, в единия се бяха заселили няколко стотин ухолазки, а в горния край някакъв вид оса си беше направила от пръст 20-30 пашкула:
На Север-център - 20190728_003.jpg

Днес сутринта и в Д.Д-к валя, поизтръсках асмите доколкото можах и извъртех цялата градина с Куадрис като за последно, събрах катуна и вече сме морски :D . Някой ако е в или минава през Св. Влас и ако има желание разбира се, да се обади, да пием по нещо ;)
ИПМ

Мнение #1756 Преди 4 месеца

Не знам какви са ти тия климатични промени,но при на нас прасковите са по хубави от Сливен. :lol: :lol: :D :D Проблема бил,че хората и за рикия не мой да ги съберат... :D :D :D Пчелите пак са на земята ,но активни. ;) :D :D

Мнение #1757 Преди 4 месеца

Вчера направих един бърз преглед на половината семейства.
Семействата са 17 броя.
Повечето отводки са супер, имат си добър запас от мед.
При 2 от най-бързо развилите се отводки нямам майки... няма снесело прясно снесено пило, нито пило на 10 дена, има само затворено пило черно пред излюпване и това е, маточници няма, работата отива на търтовки. А тези 2-та кошера бяха най-бързо развиващите се отводки.
Имам 2 рояка които не вървят, имат майки, но от 4-5 рамки с пчели майките снасят само на една рамка, меда е малко, та може да ги обединя с тези 2-та силните без майки.
Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: скоро

Мнение #1758 Преди 4 месеца

Иван.Иванов написа:Вчера направих един бърз преглед на половината семейства.
Семействата са 17 броя.
Повечето отводки са супер, имат си добър запас от мед.
При 2 от най-бързо развилите се отводки нямам майки... няма снесело прясно снесено пило, нито пило на 10 дена, има само затворено пило черно пред излюпване и това е, маточници няма, работата отива на търтовки. А тези 2-та кошера бяха най-бързо развиващите се отводки.
Имам 2 рояка които не вървят, имат майки, но от 4-5 рамки с пчели майките снасят само на една рамка, меда е малко, та може да ги обединя с тези 2-та силните без майки.

защо не им сложиш на тея, дето мислиш че са без майки по една пита с прясно пило от добри семейства и да видиш дали ще заложат маточници :think:

Мнение #1759 Преди 4 месеца

Перо Мелиферо написа:защо не им сложиш на тея, дето мислиш че са без майки по една пита с прясно пило от добри семейства и да видиш дали ще заложат маточници :think:

Мислех, че времето на маточниците е приключило вече или грешно мисля.

Мнение #1760 Преди 4 месеца

Значи да си пчелар е необходимо да различаваш ЯСНО пчела от майка. Не може да отвориш един кошер, да видиш, че няма пило в него и да се чудиш има ли майка или няма. Отворил си го вече, чудиш се?! Ами действай. Ако трябва сортирай ги пчела по пчела, но си изясни положението. Има майка - добре. Няма майка - пак добре. Следва вземане на решение и предприемане на действие.

Назад към Времето

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости