На Север-център

Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: скоро

Мнение #1761 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Мислех, че времето на маточниците е приключило вече или грешно мисля.

аз лично не бих бързал да ги обединявам, според мен има време, но си мислех по-скоро, че така ще разбереш със сигурност имат или нямат майка, нека и хората с повече опит да се изкажат кое е по-правилно
Пчелар Мераклия
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Благоевград

Мнение #1762 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Мислех, че времето на маточниците е приключило вече или грешно мисля.

То не отминава докато има пило, то и ппсле ама за това друг път, та щом няма пило има вероятност да си прецакал майките при преглед или друго нещо, но те най вероятно са направили маточници огледай хубаво питите за маточници. Ссега е и времето за самосменките, при мен обикновено двете се засичат, но от колеги знам, че шитват старата по рано. Като цяло идеята е от тук натам по малко да ги пипаш, ама щом имаш ситуация действай.
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #1763 Преди 1 седмица

barkov1982 написа:То не отминава докато има пило, то и ппсле ама за това друг път, та щом няма пило има вероятност да си прецакал майките при преглед или друго нещо, но те най вероятно са направили маточници огледай хубаво питите за маточници. Ссега е и времето за самосменките, при мен обикновено двете се засичат, но от колеги знам, че шитват старата по рано. Като цяло идеята е от тук натам по малко да ги пипаш, ама щом имаш ситуация действай.

Няма маточници, няма пило, мед има доста, пчелите са спокойни...
Пчелар Мераклия

Мнение #1764 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Няма маточници, няма пило, мед има доста, пчелите са спокойни...

Тогава за контрола може да сложиш една рамка с яйца на нея , но колкото се може по малко, че това е важно пило за всяко семейство.
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух

Мнение #1765 Преди 1 седмица

solaris60 написа:Значи да си пчелар е необходимо да различаваш ЯСНО пчела от майка. Не може да отвориш един кошер, да видиш, че няма пило в него и да се чудиш има ли майка или няма. Отворил си го вече, чудиш се?! Ами действай. Ако трябва сортирай ги пчела по пчела, но си изясни положението. Има майка - добре. Няма майка - пак добре. Следва вземане на решение и предприемане на действие.

Здравей колега.

От 2 години гледам пчелни семейства. Броят им се брои на пръсти. Ако имах опит 5-10 години, ако бях се сблъсквал с това нещо да не казвам 5 пъти, но поне 2-3 пъти,ако знаех какво да се прави в този момент ---> нито щях да пиша тук, нито щеше да ми е неясно, нито да се чудя какво да правя и да бездействам. Просто щях да има нужния опит и практика за да взема решение и да действам както трябва или поне да направя нещо, та след като нямам нито едното нито другото ... за това пиша тук, за това следя форума когато имам време, затова приемам и критики защото нито имам нужния стаж нито имам и нужните знания. В форума има хора които имат мноого стаж зад гърба си и помагат доста на начинаещите като мен, има такива които знаят още повече, но само четат глупостите на младите пчелари и им се присмиват, та не знам как да действам със такова семейство защото за пръв път се сблъсквам с това. Ако някои реши да сподели мнение евала, ако не има да уча още мнооого за пчелите, та някои ден и това ще науча какво да правя като няма майка или как да намирам майката.

Мнение #1766 Преди 1 седмица

barkov1982 написа:Тогава за контрола може да сложиш една рамка с яйца на нея , но колкото се може по малко, че това е важно пило за всяко семейство.

Честно казано изобщо не ми се разбутват семействата в момента... не знам дали е правилно дали да ги обединя, но ако не е правилно в краен случай ще им предам по една рамка с пило да видим какво ще стане.
Пчелар Мераклия

Мнение #1767 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Честно казано изобщо не ми се разбутват семействата в момента... не знам дали е правилно дали да ги обединя, но ако не е правилно в краен случай ще им предам по една рамка с пило да видим какво ще стане.

Изчакай 15 дни пък после ще е що годе ясно
П. П. Разбира се, само ти ги виждаш като сила запаси и други подобни неща
Пчелар от: Русе

Мнение #1768 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:... ще науча какво да правя като няма майка или как да намирам майката.

Относно намирането на майката, мога да ти кажа няколко насоки. РЯДКО майката се вижда на пити , които са пълни с мед, прашец или запечатано пило пред излюпване. Обикновено това са крайните рамки в кошера. НАЙ-ЧЕСТО майката е по питите, където има празни килийки, в които да снася. Ако видиш пита с изправени яйца (на 1 ден), огледай за майка там. Ако я няма - би трябвало да е на някоя от съседните.
Това важи, ако семейството не е стресирано, а при опушване - нещата се променят. Поради тази причина много рядко използвам пушалка.
Димитър Димитров

Мнение #1769 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Здравей колега.

От 2 години гледам пчелни семейства. Броят им се брои на пръсти. Ако имах опит 5-10 години, ако бях се сблъсквал с това нещо да не казвам 5 пъти, но поне 2-3 пъти,ако знаех какво да се прави в този момент ---> нито щях да пиша тук, нито щеше да ми е неясно, нито да се чудя какво да правя и да бездействам. Просто щях да има нужния опит и практика за да взема решение и да действам както трябва или поне да направя нещо, та след като нямам нито едното нито другото ... за това пиша тук, за това следя форума когато имам време, затова приемам и критики защото нито имам нужния стаж нито имам и нужните знания. В форума има хора които имат мноого стаж зад гърба си и помагат доста на начинаещите като мен, има такива които знаят още повече, но само четат глупостите на младите пчелари и им се присмиват, та не знам как да действам със такова семейство защото за пръв път се сблъсквам с това. Ако някои реши да сподели мнение евала, ако не има да уча още мнооого за пчелите, та някои ден и това ще науча какво да правя като няма майка или как да намирам майката.

Две години си е направо стаж съдейки при моя старт в пчеларството. Затова и писах това, че трябва да се отвори кошера, да се намери майката. Ако не стане при първото преглеждане се повтаря прегледа обратно. Ако и тогава не се получи се затваря кошера и на другия ден отново. В края решението е ИМА - НЯМА. В първия случай се оставя семейството, а в другия се предприемат мерки за оправяне, чрез нова майка или с поставяне на пило. Но това трябва да го реши този който преглежда кошера, защото вижда всичко. Иначе става компот. Най - добрия начин е както писах и в другия форум - избираш си един от знаещите тук и работиш само с него. Спазваш само неговите напътствия. Тогава резултата ще е положителен иначе - много баби, хилаво дети.
Пчелар от: Северозапада

Мнение #1770 Преди 1 седмица

Иван.Иванов написа:Здравей колега.

Иване най лесния начин е с контрола яйца от др. кошер ни ти трябва майка ни баща да търсиш.Ако направят маточник го оставяш ако искаш да си направят майка ако не се заплоди ги обединяваш то може и сега да я свършиш тая работа.Нормално е чат пат кошер да остане без майка по една или друга причина, а може и да си има затова контрола.

Назад към Времето

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 гости