На Север-център

Регистриран: Преди 3 години

Мнение #1771 Преди 4 месеца

Георги 1974 написа:Иване най лесния начин е с контрола яйца от др. кошер ни ти трябва майка ни баща да търсиш.Ако направят маточник го оставяш ако искаш да си направят майка ако не се заплоди ги обединяваш то може и сега да я свършиш тая работа.Нормално е чат пат кошер да остане без майка по една или друга причина, а може и да си има затова контрола.

А възможно ли е да отгледат пилото и пак тъй, но вече късно? ;)
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #1772 Преди 4 месеца

solaris60 написа:Две години си е направо стаж съдейки при моя старт в пчеларството. Затова и писах това, че трябва да се отвори кошера, да се намери майката. Ако не стане при първото преглеждане се повтаря прегледа обратно. Ако и тогава не се получи се затваря кошера и на другия ден отново. В края решението е ИМА - НЯМА. В първия случай се оставя семейството, а в другия се предприемат мерки за оправяне, чрез нова майка или с поставяне на пило. Но това трябва да го реши този който преглежда кошера, защото вижда всичко. Иначе става компот. Най - добрия начин е както писах и в другия форум - избираш си един от знаещите тук и работиш само с него. Спазваш само неговите напътствия. Тогава резултата ще е положителен иначе - много баби, хилаво дети.

А я виж Данчо не ми мяза на хилаво дети по скоро на загоено а и кой друг вади 155 к., 20 рамки пило и три майки в кошер за Бати Дани работят.

Мнение #1773 Преди 4 месеца

solaris60 написа:А възможно ли е да отгледат пилото и пак тъй, но вече късно? ;)

Разбирасе, че може да си го отгледат и да не направят маточник и да няма майка, но % на вероятност е малък има запечатано пило и сега малко повечко време им трябва за търтовка.
А възможно ли е в кошера да си има майка според мен да, а дали е майка като майка е друга работа.

Мнение #1774 Преди 4 месеца

Георги 1974 написа:А я виж Данчо не ми мяза на хилаво дети по скоро на загоено а и кой друг вади 155 к., 20 рамки пило и три майки в кошер за Бати Дани работят.

Нали знаеш какво казал доктора на онзи дядо де се оплаквал, че комшията му много е.е? ;)

Мнение #1775 Преди 4 месеца

Георги 1974 написа:Разбирасе, че може да си го отгледат и да не направят маточник и да няма майка, но % на вероятност е малък има запечатано пило и сега малко повечко време им трябва за търтовка.
А възможно ли е в кошера да си има майка според мен да, а дали е майка като майка е друга работа.

Затова писах няколко пъти, че трябва да се провери точно какво е състоянието, а не да си правим експерименти. Ако майката е калпава ще отгледат пилото и пак нищо. Затова трябва да се намери, да се прецени какво и е състоянието и да се вземат необходимите мерки.

Мнение #1776 Преди 4 месеца

solaris60 написа:Затова писах няколко пъти, че трябва да се провери точно какво е състоянието, а не да си правим експерименти. Ако майката е калпава ще отгледат пилото и пак нищо. Затова трябва да се намери, да се прецени какво и е състоянието и да се вземат необходимите мерки.

Мастер ти си гледаш от своя опит а не от опита на Иван.

Мнение #1777 Преди 4 месеца

Георги 1974 написа:Мастер ти си гледаш от своя опит а не от опита на Иван.

Ето бе Жорко, аз в момента си давам от опита. Стига да има кой да вникне в думите ми. ;)

Мнение #1778 Преди 4 месеца

solaris60 написа:Ето бе Жорко, аз в момента си давам от опита. Стига да има кой да вникне в думите ми. ;)

Абе уж си даскъл ама си от тия макаренковците.
Опит и знание се дава толкова колко може да се възприеме никой не се в родил научен ( е донякъде че има наследствена памет ама друга тема), Иван не е по различен трябва му практика той не може да разбере има ли майка ти го караш да я окачестви то аз не мога по външни белези та пчелар с 2 г. практика.

Мнение #1779 Преди 4 месеца

Георги 1974 написа:Абе уж си даскъл ама си от тия макаренковците.
Опит и знание се дава толкова колко може да се възприеме никой не се в родил научен ( е донякъде че има наследствена памет ама друга тема), Иван не е по различен трябва му практика той не може да разбере има ли майка ти го караш да я окачестви то аз не мога по външни белези та пчелар с 2 г. практика.

Аз го карам да я намери. В другия форум също имаше един, който го накарах да я търси цял ден. Докато не се научиш да различаваш майката от пчелите и да я намираш при необходимост, то какъв пчелар си? Иван има 2 години пчели. Аз за две години вече имах 24 кошера и прекрасно различавах пчелите и не само това. А преди това мислех търтеите за големи пчели, специално за носене на нектар и когато влизаха по много през прелката, много се радвах. :lol: Иначе в къщи са се отглеждали пчели отдавна, но баща ми лека му пръст, прекъсна тази нишка когато бях на 5-6. Та аз лично съм започнал от нулата и с много четене, старание, загуби и чрез опити съм това в момента. Та не съм Макаренко, а казвам, че трябва да се действа и мисли. Жорка, сивото вещество е като маслото на колата - трябва да се движи. :lol:
Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: скоро

Мнение #1780 Преди 4 месеца

solaris60 написа:А възможно ли е да отгледат пилото и пак тъй, но вече късно? ;)

Всичко е възможно батка, но както вика Жорката е малко вероятно, все си мисля че пчелите са усетили, че не струва и веднага ще заложат, затова му казах пилото да е от добро семейство, а може и наистина да нямат маминка(каза обаче че са спокойни) тогава пак ще си заложат. Ако не, тогава са баси кухите пчели и не му трябват . А може и да са я сменили и още да не е пронесла :think:

п.п. Сега се сещам, а място за снасяне имат ли бре, Ванка?

Назад към Времето

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост