Изображение

Полупазарно или пазарно пчелно стопанство

Профилна снимка
бай Мичо
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #1 от бай Мичо » Преди 2 седмици

СТАНДАРТЕН ПРОИЗВОДСТВЕН ОБЕМ (СПО)

Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 въвежда нова мерна единица за икономически размер на земеделското стопанство, наречена „стандартен производствен обем“. Стандартен производствен обем (СПО) отразява средната парична стойност на селскостопанската продукция при цена на производител. СПО не включва директните плащания, данък добавена стойност и други данъци. СПО се изчислява на базата на средни цени за земеделска/животинска продукция – на годишна база или за период.

През програмния период 2014-2020, стопанствата ще се делят на две групи:
1) стопанства със СПО от 2000€ ( 31.5 кошера) до 7999€ (125 кошера)--- ПОЛУПАЗАРНИ и
2) стопанства със СПО над 8000€ (126 кошера)---ПАЗАРНИ.
Целта на това разделение е по-малките стопанства да кандидатстват при облекчени условия и при гарантирани бюджети по новата Програма за развитие на селските райони.
Регистрирайте се, за да видите линка

Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.

Та въпросите са много:
1. Вижда ли се края на малките пчелини при условие, че няма подпомагане или драстично се намали до степен да не си струва разправията?
2. Трябва ли от сега да се стремим ( планираме) да развиваме пчелини от над 126 кошера.
Ф8Р145М32
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #2 от Боян Палов » Преди 2 седмици

бай Мичо написа:.....
Целта на това разделение е по-малките стопанства да кандидатстват при облекчени условия и при гарантирани бюджети по новата Програма за развитие на селските райони.

Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.

Та въпросите са много:
1. Вижда ли се края на малките пчелини при условие, че няма подпомагане или драстично се намали до степен да не си струва разправията?
2. Трябва ли от сега да се стремим ( планираме) да развиваме пчелини от над 126 кошера.

Това в червеното е грешно твърдение!
Политиката на ЕС за в бъдеще ще е насочена именно към подпамагане на малките стопанства. Тия евробюроподпирачи най-после проумяха, че прекаленото уедряване води до сериозни проблеми.
Прочети внимателно мярка 6.3 накъде е насочена.
Профилна снимка
бай Мичо

Мнение #3 от бай Мичо » Преди 2 седмици

Боян Палов написа:Това в червеното ( Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.) е грешно твърдение!
Политиката на ЕС за в бъдеще ще е насочена именно към подпамагане на малките стопанства. Тия евробюроподпирачи най-после проумяха, че прекаленото уедряване води до сериозни проблеми.
Прочети внимателно мярка 6.3 накъде е насочена.

Бояне,
от твоята уста в Божиите уши.

И на мен ми се иска да е така, обаче информацията която имам ( от агенцията "Една жена каза" ) говори, че целта на ЕС в следващите години е да се елиминират такива малки ( Полупазарни) стопанства, защото не носят приходи в бюджета и не създават работни места.
Под "елиминират" в случая влагам липсата или нищожно подпомагане и изключване от програмите за развитие.
Мярка 6.3 е до 2000г.
Аз имам пред вид следващия програмен период, не че и критериите по тия мярки не се менят ежегодишно.

.
ПП
Агенцията "Една жена каза" е вестник Пчела брой 22, но проверих и по мой канали и наистина нещо се мъти.
Полупазарно или пазарно пчелно стопанство - rrrrrr.JPG
Ф8Р145М32
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #4 от Боян Палов » Преди 2 седмици

По начало не е ясно въобще какво ще е подпомагането за селското стопанство след 20г. На някои започва да им светва под калпаците в Брюксел как това изкривява пазара.
Аз съм оптимист, че ние малките сме по-гъвкави и ще оцелеем по-лесно. Да му мислят тия, дето се раздуха като балони за сметка на евросредствата.

Назад към