Полупазарно или пазарно пчелно стопанство

Профилна снимка
бай Мичо
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: 1060м надморска

Мнение #1 Преди 11 месеца

СТАНДАРТЕН ПРОИЗВОДСТВЕН ОБЕМ (СПО)

Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 въвежда нова мерна единица за икономически размер на земеделското стопанство, наречена „стандартен производствен обем“. Стандартен производствен обем (СПО) отразява средната парична стойност на селскостопанската продукция при цена на производител. СПО не включва директните плащания, данък добавена стойност и други данъци. СПО се изчислява на базата на средни цени за земеделска/животинска продукция – на годишна база или за период.

През програмния период 2014-2020, стопанствата ще се делят на две групи:
1) стопанства със СПО от 2000€ ( 31.5 кошера) до 7999€ (125 кошера)--- ПОЛУПАЗАРНИ и
2) стопанства със СПО над 8000€ (126 кошера)---ПАЗАРНИ.
Целта на това разделение е по-малките стопанства да кандидатстват при облекчени условия и при гарантирани бюджети по новата Програма за развитие на селските райони.
Регистрирайте се, за да видите линка

Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.

Та въпросите са много:
1. Вижда ли се края на малките пчелини при условие, че няма подпомагане или драстично се намали до степен да не си струва разправията?
2. Трябва ли от сега да се стремим ( планираме) да развиваме пчелини от над 126 кошера.
Носкооооу !!! И тоя ли форум отрови ?
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #2 Преди 11 месеца

бай Мичо написа:.....
Целта на това разделение е по-малките стопанства да кандидатстват при облекчени условия и при гарантирани бюджети по новата Програма за развитие на селските райони.

Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.

Та въпросите са много:
1. Вижда ли се края на малките пчелини при условие, че няма подпомагане или драстично се намали до степен да не си струва разправията?
2. Трябва ли от сега да се стремим ( планираме) да развиваме пчелини от над 126 кошера.

Това в червеното е грешно твърдение!
Политиката на ЕС за в бъдеще ще е насочена именно към подпамагане на малките стопанства. Тия евробюроподпирачи най-после проумяха, че прекаленото уедряване води до сериозни проблеми.
Прочети внимателно мярка 6.3 накъде е насочена.
"И я моем и тате мое, ама она козата си сака пръч!"
Профилна снимка
бай Мичо
Пчелар от: 1060м надморска

Мнение #3 Преди 11 месеца

Боян Палов написа:Това в червеното ( Стратегията на ЕС обаче, е да обръща все по-голямо внимание и съответно да подпомага пазарните ( над 126 кошера) стопанства.) е грешно твърдение!
Политиката на ЕС за в бъдеще ще е насочена именно към подпамагане на малките стопанства. Тия евробюроподпирачи най-после проумяха, че прекаленото уедряване води до сериозни проблеми.
Прочети внимателно мярка 6.3 накъде е насочена.

Бояне,
от твоята уста в Божиите уши.

И на мен ми се иска да е така, обаче информацията която имам ( от агенцията "Една жена каза" ) говори, че целта на ЕС в следващите години е да се елиминират такива малки ( Полупазарни) стопанства, защото не носят приходи в бюджета и не създават работни места.
Под "елиминират" в случая влагам липсата или нищожно подпомагане и изключване от програмите за развитие.
Мярка 6.3 е до 2000г.
Аз имам пред вид следващия програмен период, не че и критериите по тия мярки не се менят ежегодишно.

.
ПП
Агенцията "Една жена каза" е вестник Пчела брой 22, но проверих и по мой канали и наистина нещо се мъти.
Полупазарно или пазарно пчелно стопанство - rrrrrr.JPG
Носкооооу !!! И тоя ли форум отрови ?
Профилна снимка
Боян Палов

Мнение #4 Преди 11 месеца

По начало не е ясно въобще какво ще е подпомагането за селското стопанство след 20г. На някои започва да им светва под калпаците в Брюксел как това изкривява пазара.
Аз съм оптимист, че ние малките сме по-гъвкави и ще оцелеем по-лесно. Да му мислят тия, дето се раздуха като балони за сметка на евросредствата.
"И я моем и тате мое, ама она козата си сака пръч!"
Профилна снимка
Марин Шойков
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #5 Преди 10 месеца

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Е те така се чуства пчелар :whistle: който не чака никакви субсидии а се всема в ръце и според чергата.
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Профилна снимка
ag ro
Регистриран: Преди 10 месеца

Мнение #6 Преди 9 месеца

бай Мичо написа:Бояне,
от твоята уста в Божиите уши.

И на мен ми се иска да е така, обаче информацията която имам ( от агенцията "Една жена каза" ) говори, че целта на ЕС в следващите години е да се елиминират такива малки ( Полупазарни) стопанства, защото не носят приходи в бюджета и не създават работни места.
Под "елиминират" в случая влагам липсата или нищожно подпомагане и изключване от програмите за развитие.
...

Това, поне според мен, не е случайно. Един земеделски производител трябва да има оборот поне толкова, че да може да си позволи, освен да се издържа, да се осигурява за здраве и за пенсия. Това с 3 кошера, 5 кокошки и 10 реда домати няма как да се случи. Ако въпросния земеделец не се осигурява, то останалите ще плащат осигуровки и заради него. И тези, останалите, няма да са щастливи от този факт. Затова се насърчават земеделие и животновъдство в мащаб, достатъчен за постигане на въпросното ниво на доходи.
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: 5 години

Мнение #7 Преди 9 месеца

Дърво е програма, но отваря вратички за лоши практики.Кандидатстваш по НПП и те удобравя по всичко ако кандидатставаш по всичко.Има и друга далера с лекарствата кандидатсват всякакви индиянци които има даже и аптеки и не са бг граждани.На третата година идват да ти меря даже и разтоянието дето ти разделя дупето на две.От СЗ минват като по задушница да отчетат дейност и накрая най интересното идва 5 година.Ако знае някой за теб нещо ставам тръмвай.
п.п.Почнах с дърво,но за кого?Всеки има глава на раменете. :D :DТова е най мушенгийската мярката 15 вземаш а чисто са към 50к и горница без да връщаш,ако играеш чесно 20к лв назад :D :D :D .Да живе е ЕУРОПАТА.
Профилна снимка
ag ro
Регистриран: Преди 10 месеца

Мнение #8 Преди 9 месеца

jdrumev написа:...Всеки има глава на раменете...

Май не всеки!
Профилна снимка
jdrumev
ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: 5 години

Мнение #9 Преди 9 месеца

Тая мярка е направена за фамилия/вид продукт/ тук големите лапат с пълни шепи.Днес четох в един форум как НПП не била за всички. :D А бе будала тя за цялата фамилия даже и за трим а от другото село той не била за всички. :D :D :D
И после оня от Дунава дето най я обгазяваха и сигурно в почвата има менделеевата таблица ша ми пише че там са БИО.Ами да си купя кариерите на Дамбувците и да сложа кошери. :D :D :DСрам е за БГ пчеларството в БГ къде е най хубавия био мед.
Профилна снимка
darkvr
Пчелар от: Враца

Мнение #10 Преди 8 месеца

Дака хайде разкажи нещо повече за тази пазарни и полупразни мерки

Назад към Европрограми