Проект за допълнение на Наредба № 10

Регистриран: Преди 4 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #1 Преди 4 години

Проект за допълнение на Наредба 10 - корупция.jpg

В края на миналата година, Министерство на земеделието, храните и горите реши набързо да внесе промени, които засягат сериозно сектора.
Повечето от вас са чували за "ушните марки", които искат да поставят на пчелите. Смешно е до момента, в който се осъзнаят всички последици, които подобна промяна би имала. Първо ни замазаха очите с думите "Табелките ще струват 40 стотинки на кошер" - това беше лъжа, но някои колеги повярваха, че е възможно. След това ни се обясняваше как всичко щяло да бъде безплатно - естествено безплатен обяд няма. В същото време БАБХ си обнови ценоразписа, а тогава умряха и последните наивници, които вярваха, че това няма да засегне сектора. Както и предполагахме всяка промяна във ВетИС ще се заплаща, а цената на табелките може да стигне до няколко лева. При 100 семейства, ако 2-3 пъти им смениш табелките, това удоволствие ще ти струва МИНИМУМ 1000 ЛЕВА. Колко български пчелари могат да си го позволят и обосновани ли са тези разходи?
Според ветеринари, промяната на наредба 10 с нищо няма да помогне за подобряване на здравния статус на пчелните семейства, но ще се завъртят стотици хиляди левове, а някой в Министерство на земеделието, храните и горите ще си вземе комисионната от табелките. Така или иначе пчелните семейства са под ветеринарен контрол само по документи, за никой не е тайна, че голяма част ветеринарните лекари, дори не знаят къде са пчелините, но подписват документите им. Да не говорим, че някои колеги дори не са виждали ветеринарния лекар. Ако плъзне епидемия, Министерство на земеделието, храните и горите щяло да проследи откъде е тръгнала - дрън, дрън...Дори и да имаха лабораторията, дори да имаха специалистите, дори да имаха административния капацитет да направят подобно мащабно изследване, самата наредба създава предпоставки за нереално умрели или нереално живи пчелни семейства и табелки, които ще се въртят в пчелина по 50 години. Никой няма да обяви семейство за умряло, защото това ще му струва минимум 20 лева такси и още толкова транспортни разходи, а за загубеното време и нерви изобщо няма да говорим.
Но...да започнем отначало. Защо беше това бързане с промяната на наредба 10? - Бързаха, защото предстоеше промяна в начина на внасяне на подобни промени. (на разбираем език) Тъй като Министерство на земеделието, храните и горите работи подмолно и винаги са гледали на сектора като на "група дъртаци, които могат да манипулират", ние се принудихме да отстояваме интересите на сектора по същия начин.
Тогава успяхме да забавим внасянето на проекта и Министерство на земеделието, храните и горите не успя да спази сроковете. Това беше единствената цел на възражението, което внесохме. Никой не се е надявал да вземат под внимание мнението на пчеларите, а само да забавим внасянето на проекта, което автоматично вкара Министерство на земеделието, храните и горите в много по-дълги и сложни процедури. Една от тези "екстри", през които Министерство на земеделието, храните и горите трябваше да премине са обществените консултации. Вече всяка една промяна подлежи на обществени консултации и оценка. Как си представяте някой да се съгласи с промените и да се постави положителна оценка на подобна промяна?!?! - Това никога няма да се случи. Вече едва ли има някой, който ще се съгласи, че подобна промяна няма да се отрази на сектора или че ще има положителен резултат. Оценката е най-големия проблем - няма как Министерство на земеделието, храните и горите да обоснове, че подобна промяна би имала положителен резултат. Това не означава, че няма да се опитат да напишат "отличен 6", а че трябва да се сезира съда и ЕС. Това автоматично забавя Министерство на земеделието, храните и горите с още една година. Да не забравяме, че правителството е в оставка.

Можете да изразите несъгласието си с промяната на наредба № 10 в Портала за обществени консултации -> http://www.strategy.bg/PublicConsultati ... BG&Id=2433

Ето това са отношенията между Министерство на земеделието, храните и горите и българските пчелари! Това нормално ли е?!?! Защо държавата работи против сектора?!?! Нормално ли е да търсим вратички в закона, които да ни позволят да спрем една промяна, която ще закове поредния пирон в ковчега?!?!
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Мнение #2 Преди 4 години

С тези консултации ме питат дали съм съгласен? НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН!
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #3 Преди 4 години

Винаги можеш да си прекратиш регистрацията и да преместиш пчелите. Защо да плащаме рекет на същите които пишат законите.
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: София--Враца

Мнение #4 Преди 4 години

Здравейте,

Нищо вече няма да бъде както до сега! Това, е началото! Сега "ушни марки", а утре? Всички ще трябва да сме регистрирани, ще трябва да изнесем кошерите си извън населените места, и ред други "простотии", каквото се сетите! Всички знаем до сега какви опити имаше! Да не говорим за промяната в наредбите с което разрешиха на майко производителите да използват антибиотици! КАКВИ МАЙКИ ЩЕ КУПУВАМЕ? Които са третирани, и болестите им са подтиснати? Как с промените на Наредба №10, ще установят от къде е дошла "болестта"? Опитват се да видят какво ще "мине", а после, да му мислим! Никой в Министерство на земеделието, храните и горите, си няма и на идея какво са това ПЧЕЛИ! Всяко нещо, което се прави, е "едни хора да изкарат едни пари"! И до сега си има номерация на кошерите! С какво новата ще бъде по-добра? Щели да знаят бройката на пч. с-ва! А до сега що не ги преброиха? Могат да ни броят, кмета на нас. место, трябва да има списък на пчеларите, и кошерите в нас. място! Ама дали го има? Та "жълтите табелки" ще решат ВСИЧКИТЕ НИ ПРОБЛЕМИ!

Поздрави, не ми се мисли какво ни чака! Г. Георгиев
Контакт:

Мнение #5 Преди 4 години

Росен написа:Винаги можеш да си прекратиш регистрацията и да преместиш пчелите. Защо да плащаме рекет на същите които пишат законите.

Рекет не трябва да плащаме, но не е редно да се крием като контрабандисти през сухия режим. Трябва да накараме Министерство на земеделието, храните и горите да спре да мачка сектора и да започне да работи за хората, които са ги сложили на високия стол. Въпросът е колко години ще минат, докато това се случи. Можем да им предложим реални решения на проблемите, но те така и не стигат до министъра, а най-вероятно завършва в коша на зам.министъра.
Контакт:

Мнение #6 Преди 4 години

Bobi-M9598 написа:Здравейте,

Нищо вече няма да бъде както до сега! Това, е началото! Сега "ушни марки", а утре? Всички ще трябва да сме регистрирани, ще трябва да изнесем кошерите си извън населените места, и ред други "простотии", каквото се сетите! Всички знаем до сега какви опити имаше! Да не говорим за промяната в наредбите с което разрешиха на майко производителите да използват антибиотици! КАКВИ МАЙКИ ЩЕ КУПУВАМЕ? Които са третирани, и болестите им са подтиснати? Как с промените на Наредба №10, ще установят от къде е дошла "болестта"? Опитват се да видят какво ще "мине", а после, да му мислим! Никой в Министерство на земеделието, храните и горите, си няма и на идея какво са това ПЧЕЛИ! Всяко нещо, което се прави, е "едни хора да изкарат едни пари"! И до сега си има номерация на кошерите! С какво новата ще бъде по-добра? Щели да знаят бройката на пч. с-ва! А до сега що не ги преброиха? Могат да ни броят, кмета на нас. место, трябва да има списък на пчеларите, и кошерите в нас. място! Ама дали го има? Та "жълтите табелки" ще решат ВСИЧКИТЕ НИ ПРОБЛЕМИ!

Поздрави, не ми се мисли какво ни чака! Г. Георгиев

В половината случаи Министерство на земеделието, храните и горите, изобщо няма идея какво прави, а в другата половина, работи за нечии интереси. Разликата с настоящите табелки е в това, че ще ги продават няколко определени фирми, на цени които ще ни бъдат спуснати отгоре. Щом БАБХ вече вдигна цените за такива вписвания, значи си правят сметката колко пари ще изсмучат от пчеларите. В закона за пчеларството всичко е уредено, но тях не ги устройва да си регистрираме кошерите само един път и то при кмета.
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #7 Преди 4 години

В поста на Дамян има линк. Регистрирайте се и напишете мненоето си. Чака се някаква активация, но колкото повече, толкова повече! Нищо не струва, а няма и да навреди, ако се съберат повече мнения против. Това е тяхното официално запитване. Да им отговорим.

Мнение #8 Преди 4 години

rumenggr написа:В поста на Дамян има линк. Регистрирайте се и напишете мненоето си. Чака се някаква активация, но колкото повече, толкова повече! Нищо не струва, а няма и да навреди, ако се съберат повече мнения против. Това е тяхното официално запитване. Да им отговорим.

Искам да им отговоря, но възпитанието не ми позволява. Скоро и програми и европеиски съюз няма да има, тогава никой няма да се регистрира. На тези управляващи им изтече срока на годност.
Пчелар от: София--Враца

Мнение #9 Преди 4 години

Здравейте,

При регистрацията на ЖО, трябва да се регистрираш и при кмета. Това е в закона, ако не бъркам! Що се касае до изтичането на "срока на управляващите", ще дойдат други, и какво си мислите, че те ще почнат да раздават по 100 лв. на кошер? За това, че ни жилят? Пак ще е същото! Докато не се обединим, да има организация, която да защитава интересите ни, ще е така. Разделяй и владей! Винаги е имало и ще има предатели! За техните 30 сребърника!

Поздрави, Г. Георгиев

Мнение #10 Преди 4 години

Ами, правете, като мен бре 'ора... игнорирайте държавата, докато не се научи как да се грижи за народа си! :naughty:
Аз съм на принципа: ''нищо не искам - нищо не давам''... всеки да го разбира както иска :idea:
:snooty:
Прикачени файлове
Проект за допълнение на Наредба 10 - the power of the people.jpg

Назад към Политика и законодателство

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 гости