Постоянна Експертна Работна Група

Регистриран: Преди 2 години

Мнение #281 Преди 2 месеца

Голям нетърпеливчо тоз Друмев. Ако бързаш много чети в Синор.бг. Прибрах се по нощите ходя и на пчелите, да не съм вързан денонощно с тоя компютър като тебе. Пък докато го напиша това домашно.......хайде почваме.
Колеги, вчера мина първата среща на работната група по Наредба 13. За голяма наша изненада на срещата не присъстваха представителите на зърнопроизводителите бившия министър Върбанов и К. Костадинов. Бяха пратили човек който и дума не обели, а само си водеше записки. Скандала започна още преди срещата след като в залата се събрахме пчеларите авиаторите. Бяха дошли двама въпреки че в заповедта са записани като титуляр и заместник. Матеев ги подхвана още по стълбите, а след влизане в залата скандала започна с умерен до висок тон. Г-н Роснев откри заседанието и изчете заповедта за сформиране на работната група. Веднага Ив. Кожухаров взе думата и направи едно безкрайно изказване което ако не го бях помолил с леко груб тон да прекъсне можеше да продължи до края на срещата. Най-ценното в неговото изказване беше, че е отправил предложение към Д. Павлова да взаимстваме немския и словенския опит. Изказването мина малко в стил аз ви казах ама вие...... След като го прекъснах думата взе г-жа Д. Павлова и заяви че не се е почувствала длъжна да се отчита на Ив. Кожухаров лично за свършената от нея работа, но все пак е взела предложението му предвид и е проведен кореспонденция с колегите и от Германия и Словения и изчете отговор на нейните запитвания как са се справили с отравянията. Отговорите бяха много интересни и общо взето в тях се казваше, че препаратите са разделени на опасни и безопасни за пчелите и с опасните се борави в тъмната част на денонощието. Много интересно беше едно изречение което тя самата в последствие оспори въпреки, че тя го зачете. В словенския отговор пишеше според превода с който тя разполагаше, че не се прилагат СИСТЕМНИ ИНСЕКТИЦИДИ върху ЦЪФТЯЩИ посеви. Обръщам внимание не върху цъфнали, а върху ЦЪФТЯЩИ. За тези които не са запознати ще кажа че действието на системните препарати е чрез проникване след напръскване в растенията и циркулацията им в растителните сокове. Нектара е част от тези растителни сокове и отравянето става чрез него. Това дава и отговор на въпроса защо след рапицова паша семействата клякат ЯКО. Обеща да ни прати оригиналния текст и ще видим как ще го преведем ние защото Тя в последствие каза ама то се има предвид цъфнали. Темата бързо се измести от Матеев към часовете за пръскане и тогава стана ужас. Авиаторите искаха оставане на сегашното положение пчеларите само нощни пръскания и олелията беше невероятна. Стигна се и до закани за саморазправа. След над час скандали попитах г-н Роснев няма ли да сложи край на това и той повдигна рамене и толкова. Скандалите си вървяха , администрацията гледаше с опулени очи и нямаше край. В крайна сметна започнах да търся мнението на М. Нейкова Роснев и Д. Павлова за да разбера кой подкрепят. Не получих еднозначен отговор, но клоняха към нас, но и без авиация не ставало. В един момент дойде предложение от Д Павлова : с инсектициди маркирани sp8 - опасни за пчели да се пръска само нощем и да са забранени за авиацията, с останалите препарати да се пръска и в светлата част. Вече се беше завъртяла и идеята за взимане на изгрева като изходна точка и тя предложи изгрева +3 часа с което нито ние нито авиаторите се съгласихме но поне се събрахме около идеята за такова разделение и се започна спора за изгрева плю колко часа. Стигнахме до разбирателство за опасните (инсектицидите ) по тъмно и другите изгрева +2 часа и това да важи и за авиация и за наземна техника. Авиаторите се разсърдиха и си заминаха и започнахме работа по нашето предложение точка по точка. Пропуснах да кажа, че европейците са направили забележка, че имаме много разрешения за авио и скат стриктен контрол. В момента преди да излети самолет минава през инспектор на терен. Разбрахме се БАБХ да направят и поддържат списък за забранените за дневно прилагани препарати. Стигнахме до чл.7 и заявихме нашата позиция, че не може да разрешаваме каламитет в нечие стопанство унищожавайки нашите стопанства и искахме да се запише кой щени плати обезщетение в този случай. Там проблясна отново лъча на плащания от фонда за бедствия и аварии, защото каламитета и епифитотията се водят бедствени и самите третирани се плащат от фонда за бедствия. Ще мислят от къде точно ще ни обезщетяват и на следващото заседание ще говорим пак. В чл. 10 трябва да се опишат мерките които взимаме и тя е всъщност само една - Затваряне. В чл. 11 се добавя " при спазване реда и условията на настоящата наредба" В чл. 12 обърнахме внимание че трябва да се формулира понятието МАСОВ подмор или текста да се формулира по друг начин. В ал. 3 на чл.12 се оказа, че има проблем със взимането на пробите защото участъковите можели да взимат проби само за заболяване, но не и за отравяне обещаха да мислят. Стигнахме до уведомяване където зациклихме яко. Както знаете зърнарите казват няма от къде да вземем телефоните и мейлите за да уведомяваме. Направихме наша проверка и се оказа вярно. БАБХ отказват да им ги дават в кметствата къде ги има къде не. Измиват си ръцете, няма как да уведомят. Поискахме единен списък с търсене по райони и г-жа Поюжина подскочи до тавана. Тя отговаря за тези регистри. Тя не можела и дума да не ставало. Сума началници и никой не реагира на нейните прещевки. Реши се че е по-добре да се водят такива регистри по областни дирекции на БАБХ, но дали това е възможно щели да проверят. То голямо сложно да попълваш екселска таблица с 3 графи. Беше приета без забележки идеята копие от уведомителното писмо подадено в кметството заверено и с входящ номер да се пази от зърнарите и като си заверяват дневниците за ползвани ПРЗ да съвпадат с тези писма и в противен случай да има се отказва заверка. ( без заверка не може да очертава, без да очертава не може да получава подпомагане) Стигнахме до предложението уведомителните писма да се изпращат и до Растителна защита и тогава Д. Павлова "подскочи " нямали капацитет, те щели да са хиляди и т.н. Попитах как контролират пръскане като не знаят, че то се случва без такова писмо. Донесоха се от сто кладенеца вода и не та не. На наша страна активно тук застана М. Нейкова и пак не та не. Вече минаваше 18,00 часа Матеев и Кожухаров си бяха тръгнали част от администрацията също и решихме да сложим край на заседанието. Разговаряхме още, но вече неформално.Петко Симеонов участва активно със доста свежи идеи, Таня Гюрушева отсъства.
Общо взето останахме с Кънев с впечатление, че тези неща за които се споразумяхме в крайна сметка няма да минат. Зърнарите ще атакуват яко, авиаторите също. Зърнарите си имат методи чрез техни силни хора и въобще работната група не ги плаши. Така че колеги ГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОТЕСТИ. В никакъв случай не трябва да се отказваме от постигнатите часове за третиране, Растителна защита да получава и реагира на уведомителните писма и дежурни инспектори от 15 март до 31 май. и другите неща са важни но това е фудамента без който наредбата пак ще е пълно недоносче.

Закачам ви и цялото наше предложение. Подчертаните текстове са предложенията. Има още няколко допълнения и някои неща отпаднаха, но общо взето това е актуален вариант.
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #282 Преди 2 месеца

Това за протестите се очакваше,но пък за съморазправията ми хареса. :D :D :lol: :lol:
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #283 Преди 2 месеца

Пръсканията требе са забранят у целио свет, изключение тези да химическа стерилизация! На протест, братя - там ни е силата!!! :violin:
ИПМ

Мнение #284 Преди 2 месеца

morriddin написа:Пръсканията требе са забранят у целио свет, изключение тези да химическа стерилизация! На протест, братя - там ни е силата!!! :violin:

Мирен или с насилие? :D :D :lol: :lol: :D :D
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #285 Преди 2 месеца

jdrumev написа:Мирен или с насилие? :D :D :lol: :lol: :D :D

Проблемите винаги са се решавали "Со кротце, со благо и со малко кьотек"! Това още Ляпчев го е казал на времето.
"И я моем и тате мое, ама она козата си сака пръч!"
ИПМ

Мнение #286 Преди 2 месеца

Боян Палов написа:Проблемите винаги са се решавали "Со кротце, со благо и со малко кьотек"! Това още Ляпчев го е казал на времето.

Ако искаш пари "ДА",но ако искаш да те уважават твърдо "НЕ". ;) :D :D Вярно ще дадем жертви,но по добре е в боя от колкото при роя/Данче Друмевски/. :D :D :lol: :lol: Според мен другия път не погребение ,а свадба трябва да се направи.Как мин на зм.се венчава за Зърнар. :D :D Свадбената кола може да е трактор с пръскача който да пръска благоволни масла. :D :D :D А когато младоженеца на ръце носи булката да се хвърлят ГМО продукти. :D :D :D Измислил съм и друго.Защо трябва да ходим ние при тях.Да ги поканим те да дойдат при нас.Ще ги посрешнем с питка направена с наше родно жито и намазана с наш роден мед,/да им е сладко/. :D :D :lol: :lol: :D :D

Мнение #287 Преди 2 месеца

Ще ме умориш от смях бе човек. Страхотно предложение ама ми е извън възможностите иначе с удоволствие. Сега се сещам, че заради намалените ми възможности мога да се опитам да уредя катър с моторна пръскачка на гърба (на гъза) да пръска Данчов Друмев-рой.
Я да видим ще стане ли това видео:
https://www.facebook.com/zadniqdvor/vid ... 960836556/
ИПМ

Мнение #288 Преди 2 месеца

Ама двуместен да е,че няма зърнара с тоя модел де да качи булката. :D :D :lol: :lol:
ИПМ

Мнение #289 Преди 2 месеца

Рости казва,че зарнарите не може ли да ни информират.Е що да не могат.Да вземат бели петна намират начин,да подпишем договор за рента чак в Тумбакту те намират,а като мине с трактора с пръскачката покрай нас не може да спре като ме види,че го гледам да ме поздрави за добър ден. :D :D :lol: :lol: :lol:
Не знам дали е противозаконно да му напръскам царевицата с един препарат с който се боря срещу мравките.Вода+зелена трева и добавям семки от ларви. :D :D :D Защо трябва да се стига до война като може да се прави любов? :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #290 Преди 2 месеца

rosty_sz написа:...

Предлагам да качим в youtube стари клипове от протести, но с днешна дата. Така или иначе няма да разберат нито, че е имало протест, нито, че клиповете са стари.
Със спестените пари, да закараме групово пчеларите на почивка за една седмица на морето. :dance: :violin:
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Назад към Политика и законодателство

Разглеждащи този форум: и 4 гости