Петъчно пчеларство

Регистриран: Преди 5 години
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #3661 Преди 2 седмици

Ангел Йосифов написа:Честит празник!
Краткия отговор е "да".
След 20 дена ще е средата на зимата,а тогава леска и минзухар ще са в разгара си и една част от питката ще се превърне в запас....

Благодаря!
Петъчен майстор пчелар

Мнение #3662 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:След 20 дена ще е средата на зимата,а тогава леска и минзухар ще са в разгара си и една част от питката ще се превърне в запас....

След 20 дена амаааа ..те започна се
Петъчно пчеларство - 20220115_132338.jpg

Малко съм изненадан,но каквото такова :D
Иначе получих първите ваксини за годината.За сега всичко е на лице,но има,поне 1/4 са живи умрели и едва ли ще изпролетеят :mrgreen: и да изпролетеят аз ще ги закрия 8-)
Силата е от 7-8 междурамия до 200пчели.Най-сигурните пътници са четирите кошера,които не "третирах",като другите.С изключение на тез 4-те,вс други получиха питки и още във въздуха ги налазиха,въпреки пре-достатъчните мед запаси.
След 40-50 дена ще се броим :D
Аз доволен :D :D :D
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Начинаещ пчелар

Мнение #3663 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:След 40-50 дена ще се броим :D

Даа, за съжаление най-вярното броене е след последния мартенски сняг/лед. :x
При мен няма мързел, а има знания. И има знания които водят до МЪРЗЕЛ :violin: :violin: :violin:

И си свиркам. :violin: :violin: :violin: :violin:
Лонг Джон Силвър
Регистриран: Преди 4 години
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #3664 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:След 20 дена амаааа ..те започна се 20220115_132338.jpg
Малко съм изненадан,но каквото такова :D
Иначе получих първите ваксини за годината.За сега всичко е на лице,но има,поне 1/4 са живи умрели и едва ли ще изпролетеят :mrgreen: и да изпролетеят аз ще ги закрия 8-)
Силата е от 7-8 междурамия до 200пчели.Най-сигурните пътници са четирите кошера,които не "третирах",като другите.С изключение на тез 4-те,вс други получиха питки и още във въздуха ги налазиха,въпреки пре-достатъчните мед запаси.
След 40-50 дена ще се броим :D
Изображение

Какво количество питки сложи ? По колко кг. на кошер ?
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #3665 Преди 1 седмица

Марин Шойков написа:Какво количество питки сложи ? По колко кг. на кошер ?

Миналия август не правих отводки,поради което са зазимени с до около 20кг.Таз година питкита са около кило..амаааа.ако беше редовен във форума,щеше да знаеш отговора :D :D :D
Лонг Джон Силвър
Регистриран: Преди 4 години
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Пловдив

Мнение #3666 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Миналия август не правих отводки,поради което са зазимени с до около 20кг.Таз година питкита са около кило..амаааа.ако беше редовен във форума,щеше да знаеш отговора :D :D :D

Аааааа не така ,Майсторе. :D
Аз съм си редовен във форума, редовен в четенето, но откак Дачето го нЕма, нямам дразнител да пиша. :lol:
Та предполагах, че слагаш по кило, просто исках да го потвърдиш.
:thumbup:
Всичко е въпрос на ОПИТ. Опит и в двата смисъла на думата.
Опит като стаж, време през което си се занимавал с дадено нещо.
Опит като тест, експеримент, пробване на ВСИЧКО.

Мнение #3667 Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Най-сигурните пътници са четирите кошера,които не "третирах",като другите.С изключение на тез 4-те,вс други получиха питки и още във въздуха ги налазиха,въпреки пре-достатъчните мед запаси.

Всъщност считам, че чистото медено-захарно подхранване е напълно допустимо и не бива да се приема като третиране срещу вароатозата.
Същото се отнася и за изграждането и зимуването на нови пити.

Тях ги слагам в графата "петъчни майстории".
Петъчен майстор пчелар

Мнение #3668 Преди 1 седмица

Sasho Kanev написа:Всъщност считам, че чистото медено-захарно подхранване е напълно допустимо и не бива да се приема като третиране срещу вароатозата.
Същото се отнася и за изграждането и зимуването на нови пити.

Тях ги слагам в графата "петъчни майстории".

Съвкупността от петъчните майстории,аз го приемам,като "третиране" за здрави семейства,които си живеят в симбиоза с акара в чисти(с малко патогени) кошери..
Всъщност,в новите пити са извеждани средно 3 поколения от пролетта до есента.Тааа,питите в гнездото не са съвсем нови.

Мнение #3669 Преди 6 дни

Ангел Йосифов написа:Съвкупността от петъчните майстории,аз го приемам,като "третиране" за здрави семейства,които си живеят в симбиоза с акара в чисти(с малко патогени) кошери..
Всъщност,в новите пити са извеждани средно 3 поколения от пролетта до есента.Тааа,питите в гнездото не са съвсем нови.

Добре, даже много добре!
Темата за вирусното/патогенното натоварване и потенциалните ползи от него ми е една от любимите.

Не случайно през последните няколко години се старая да осигурявам повишен патогенен натиск върху всяко едно от семействата, за които смятам, че имат потенциала да се справят.
Най-простият начин е като се държат минимум 4 стари черни(на повече от 10 години) пити във всеки плодник и се прилага разхвърляне на питите на недобре развиващите се семейства в кошерите на тези, които са предназначени за тестване.

Има си съответните рискове(смятам го за опасен и не препоръчвам на никой от колегите да прилага този подход), но когато видиш как от 4 сестри, които са били определени за потенциални донори на търтеи двете се справят перфектно, а семействата на другите две в резултат на същата намеса се сриват и буквално се стопяват и загиват, си даваш сметка, че си е заслужавало.

Макар и не винаги, но понякога резултатът е добър.
Лошото обаче е, че всяко едно такова действие си има цена и тя винаги се плаща.
Това е положението.

Назад към Пчеларски календар

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 гости