Изображение

Пчеларство през октомври

Профилна снимка
Ангел Йосифов
Майстор пчелар

Мнение #61 от Ангел Йосифов » Преди 1 седмица

Във хралупите нямат възможност да си ориентират входовете,но имат възможност да изграждат далаците,така,че да им улесни контрола в/у въздушните течения.В кошера имат само избор в коя част да се зазимят...
Профилна снимка
Марин Маринов
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #62 от Марин Маринов » Преди 1 седмица

Ето тук може да гледате Регистрирайте се, за да видите линка. От менюто може да гледате и за минали дати. Има и разни други екстри.
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #63 от slavi 13 » Преди 1 седмица

Ангел Йосифов написа:Във хралупите нямат възможност да си ориентират входовете,но имат възможност да изграждат далаците,така,че да им улесни контрола в/у въздушните течения.В кошера имат само избор в коя част да се зазимят...

При мен винаги правят пчелното кълбо за зимуване в южната част на кошера, при положение, че прелките са на изток. Никога не правят пчелно кълбо за зимуване по средата на кошера или в северната част на кошера. През пролетта пилото винаги се развива в южната страна на кошера.

Това говори много лошо за стандартните кошери, щом пчелите усещат слънцето по корпуса на кошера.
Профилна снимка
Юрий Цветков
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #64 от Юрий Цветков » Преди 1 седмица

slavi 13 написа:
Това говори много лошо за стандартните кошери, щом пчелите усещат слънцето по корпуса на кошера.

И при нестандартните японки, китайки, варета, марета и т.н. положението не е по-различно. Това не е заради "стандарта", а защото сухата дъска и живия ствол, нямат нищо общо, като изолационни и топлопроводими качаства.
Профилна снимка
Пизо

Мнение #65 от Пизо » Преди 1 седмица

slavi 13 написа:
Ангел Йосифов написа:Във хралупите нямат възможност да си ориентират входовете,но имат възможност да изграждат далаците,така,че да им улесни контрола в/у въздушните течения.В кошера имат само избор в коя част да се зазимят...

При мен винаги правят пчелното кълбо за зимуване в южната част на кошера, при положение, че прелките са на изток. Никога не правят пчелно кълбо за зимуване по средата на кошера или в северната част на кошера. През пролетта пилото винаги се развива в южната страна на кошера.

Ти не си ли със стандартни кошери?
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Майстор пчелар

Мнение #66 от Ангел Йосифов » Преди 6 дни

Пизо написа:
slavi 13 написа:При мен винаги правят пчелното кълбо за зимуване в южната част на кошера, при положение, че прелките са на изток. Никога не правят пчелно кълбо за зимуване по средата на кошера или в северната част на кошера. През пролетта пилото винаги се развива в южната страна на кошера.

На всичкото отгоре е и със преградни дъски ограничаващи семейството,към южната страна на кошера лишавайки ги от избор :o
Профилна снимка
Пизо

Мнение #67 от Пизо » Преди 6 дни

Ангел Йосифов написа:
Пизо написа:
slavi 13 написа:При мен винаги правят пчелното кълбо за зимуване в южната част на кошера, при положение, че прелките са на изток. Никога не правят пчелно кълбо за зимуване по средата на кошера или в северната част на кошера. През пролетта пилото винаги се развива в южната страна на кошера.

На всичкото отгоре е и със преградни дъски ограничаващи семейството,към южната страна на кошера лишавайки ги от избор :o

Да ама пилото му е от южната страна.Един въпрос ако завърти кошера пилото ще се измести ли в южната или вътре е толкова тясно че отвсякъде е южна.
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Майстор пчелар

Мнение #68 от Ангел Йосифов » Преди 6 дни

Прелката,ако не се лъжа,му е на изток,демек южната страна огрява-затопля само първата рамка до стената т.е. всички други пити са на сянка-хладно.Ако прелката е на юг,слънцето затопля вс рамки,но по топло е от към западната половина,което ще рече,че в югозападната част на кошера температурата се колебае с около десетина градуса.
Профилна снимка
ves
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #69 от ves » Преди 6 дни

Като стана въпрос за температури, на няколко пъти съм забелязвал как в целия магазин пчелите запечатват питите първо от едната страна после от другата. Не от едната страна на магазина, а питите от едната страна, после започват от другата. Сигурно е свързано с температурата или теченията в кошера, но не мога да си го обясня как.
Профилна снимка
slavi 13

Мнение #70 от slavi 13 » Преди 5 дни

Ангел Йосифов написа:
Пизо написа:

Не го лишавам от избор семейството. Преградните дъски са сложени след многогодишна работа със стандартни кошери /скапани кошери/ в беден на паша район.

Преградните дъски намаляват отглеждането на акар. Пилото е много компактно и е разположено в южната част на кошера. Там е по-топло в скапаните стандартни кошери.

Преградните дъски увеличават добива на мед и восък. По време на главната паша се стоят пити и зад преградните дъски и се заливат с мед, който се запечатва, но това става когато външните температури са над 30 градуса.

Не разбирате температурният режим на кошера, и се изразявате неподготвени. Не е необходимо пчелите да затоплят огромните "хангари" на скапаните стандартни кошери преди главната паша. Дайте им възможност да градят пити зад преградни дъски, когато могат да го направят, по време на главна паша с високи външни температури, и им дайте възможност да се развиват с пило по вертикала, в тясно пространство за пилото на ЮГ, до главната паша.

Назад към