Изображение

Петъчно пчеларство

Профилна снимка
Ангел Йосифов
Петъчен майстор пчелар

Мнение #31 от Ангел Йосифов » Преди 3 дни

Това вече е индивидуално решение.Профилактиката,която аз провеждам е;Подмяна на поне половината плодникови пити.Своевременно поставяне на Строителна Рамка за борба с вароа.В поилката слагам йод или калиевперманганат.В сиропа и питките също.Ежегодната смяна на майката също не е за подценяване.Периодично дезинфекциране на инвентара и особено на инструментите за непосредствена работа със семействата...
Профилна снимка
barkov1982
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Благоевград

Мнение #32 от barkov1982 » Преди 3 дни

Ангел Йосифов написа:.

Благодаря за споделени опит. Много пъти сте писал, че започвате началото на март със строителната рамка и строежа на пити, интересно ми е с каква сила са семействота по това време и каква е фенологията тогава. Благодаря.
Профилна снимка
Ангел Йосифов
Петъчен майстор пчелар

Мнение #33 от Ангел Йосифов » Преди 3 дни

Независимо от силата на семейството,щом се появи пило на 2-3 рамки поставям Строителна Рамка едновремено с първото подаване на течна храна,а това обикновенно е в самото начало на март.Джанката още не е цъфнала,но има досатъчен поленов принос.Минзухара вече е прецъфтял,леска,дрян,мъртва коприва,великденче,явор и др.
Тук си личи,че "кошера" всъщност 6 рамков нук от щперплат.
Петъчно пчеларство - Снимки0029.jpg
Профилна снимка
Пизо
Стаж: Пчелар

Мнение #34 от Пизо » Преди 3 дни

Bobi-M9598 написа:Здравейте,

Ачо, в този ред на мисли!
В населеното място където е пчелина ми има около 600 кошера. При цъфтежа на рапицата карат на подвижно още около 100-200 бр. Как ще се отрази подмяната на кръвта? При мен, да само за около две години. След това пак същото. Имам само 9 кошера. Няма как да убедя бай Пешо, че е добре да се подменят майки!
Пример: Имам възрастен комшия с пчели, и много си говорим и спорим. Казва ми, не слагай повече магазини, един стига ние където сме сложили два, пчелите напролет са умрели. Аз: И миналата година бяха така, и що не умряха? Е ама ти храниш! Ами хранете и вие! Да бе ще храним. Това му беше отговора..... А знае, че слагам в сиропа и витамините на Дамян. Предлагал съм му да му дам да сложат, не иска. От какво го е страх, като знае, че три год. ги ползвам. Това е, цепи се стотинката на 100, и после "ривем"

Поздрави, Г. Георгиев

Това че всяка година се подменят майки нищо не значи.При мене майките ми умират от старост или пчелите ги подменят.
Профилна снимка
solaris60

Мнение #35 от solaris60 » Преди 3 дни

Пизо написа:Това че всяка година се подменят майки нищо не значи.При мене майките ми умират от старост или пчелите ги подменят.

Значи, значи. Значи, че мързелуваш и чакаш на ОНЯ. :lol: Сега да не ме зачекнеш и ти? :lol:
Профилна снимка
Пизо

Мнение #36 от Пизо » Преди 3 дни

solaris60 написа:
Значи, значи. Значи, че мързелуваш и чакаш на ОНЯ. :lol: Сега да не ме зачекнеш и ти? :lol:

Няма.Аз затова гледам пчели за да мързелувам ако ми се работише щях да гледам прасета.А ОНЯ за мен са пчелите.
Профилна снимка
jdrumev
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #37 от jdrumev » Преди 3 дни

Аз по миналата година не съм виждал рой и не съм намирал в роево кошер.За да постигнете тия мои резултати не ви трябва много. :D :D :D Обадете се на вашия арендатор да пита нашия с какво пръска житото и това е. :D :D :D /шегувам се/
То пък ако се придържаме към шегата се вижда , че при липсата на летяща пчела няма роене. :think: Ако това е вярно значи всички които имат медовици имат и роеве,освен ако не лъжат или не са разбрали, че са имали.
Колегата по горе ме пита защо семейства на 6,7,8 рамки се роиха? Аз мисля, че грешката е моя в случая.Нищо, че са 6,7,8 рамки не доразвити, влезнат ли в паша трябва да им се отнема медът или да се слага магазин.Според мен кошера се задръства, аз съм спокоен, че е неразвит и няма къде да ходи.От това пък отново се връщаме на летящата пчела. Тук някъде е тайната, но кой ли ще ми я каже не знам? :D Но пък като се замисля роя излиза с младата пчела. :think: :D
Профилна снимка
barkov1982
Пчелар от: Благоевград

Мнение #38 от barkov1982 » Преди 3 дни

jdrumev написа:? :D Но пък като се замисля роя излиза с младата пчела. :think: :D

Това сигурно ли е.?
Профилна снимка
jdrumev
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #39 от jdrumev » Преди 3 дни

barkov1982 написа:Това сигурно ли е.?

Така мисля аз а дали е така по книгите може Бай Мичо или Жорката да кажат. :D
п.п Абе къде е Бай Мичо?
Профилна снимка
Юрий Цветков
Старши
Пчелар от: 1997

Мнение #40 от Юрий Цветков » Преди 3 дни

Абе хубава тема, ама аз като съм "месечен"пчелар, къде да се изкажа? :D То не че, някой ме пита. :lol:

Назад към