Петъчно пчеларство

Профилна снимка
Юрий Цветков
Старши
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: 1997

Мнение #1751 Преди 4 дни

Ники, малко полиуретанова пяна в дупките. Вечер като са вътре.
Профилна снимка
Калеко Алеко
Регистриран: Преди 2 седмици
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: Пловдив

Мнение #1752 Преди 3 дни

Добра петъчна вечер,на всички петъчни/а и не само/ но нали е такава темата та..
И аз "барабар Петко с мъжете" днес реших да се правя на петъчен пчелар,та ми се ще да ви споделя,какви ги омацах.
Ще си позволя да изложа малко предистория:
Март месец тази година ми подариха 4 алпийски кошера и се започна цялата одисея. Края на април си хванах едно рояче > 2,8 кг населих го и то нали си знае работата /за разлика от мен/ си заработи и напълни два корпуса с рамчици. А забравих да кажа,че в началото имах само 3 изградени рамки.Юни месец на терасата си хванах още едно рояче,ама по-малко > 2 кг а в края на юли пак на терасата още едно съвсем малко. И трите ги населих и започнаха да се трудят и градят.Междувременно Калеко нали е решил пчелар да става,както казваше Тъпанчев,изчете "де що има издадена и неиздадена" литература,на всички достъпни нему езици.В деня на регистрацията ми във форума,на лични получих няколко ценни наставления и кратки уроци от двама съфорумци,за което съм им безкрайно благодарен!!
И така...към края на юли,първият най-големият рояк,който вече беше на три корпуса /третият почти пълен с мед/ взе че реши,че не съм добър хазаин и се изнесе ,ама като казвам изнесе, значи една пчеличка за дамазлък не остави.Всички пити празни,няма маточници,няма умрели или както се казва научно подмор...абе чисто празен кошер.Другите два си работят и уж всичко си е наред.През цялото това време си им давам периодично сиропче,щото паша при мене много няма/полско селце/. Та времето си минава и както прилежно съм прочел,към средата на септември и аз се готвя да "зазимявам" :lol: Юнският рояк на два корпуса,пълен с пчели,горният корпус пълен със запечатан мед > на пръв поглед ОК. Ама другият...слабичък вторият корпус само 3 пити имат мед и пчелата е много по малко. Както пише в умните книги не бива в това време да се слага сироп,та им сложих питки /собствен майсторлък и супер се получиха/ и днес ги погледнах и какво видях:
Този силният почти половината питка му стои,но слабичкият са я изпапали,та им сложих още една.Иначе си летят нормално,гледам ги и по цветята се въртят,носят още по малко прашец и те така.
Извинявам се за дългият и объркан пост,ама като за първескиня толкова :mrgreen:
Моля за съвети и мнения от ваша страна / приемам и ругатни,псувни идруги екстри / :roll:
Профилна снимка
nikawr
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1753 Преди 3 дни

Сипи си една ракия и не ги мисли, те са се уредили вече... ;)
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Калеко Алеко

Мнение #1754 Преди 3 дни

nikawr написа:Сипи си една ракия и не ги мисли, те са се уредили вече... ;)

Червено вино дегустирам,ама ми е едно такова шугаво и се чудя дали ще запролетят или пак ще гоня рояци :?
Профилна снимка
nikawr
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #1755 Преди 3 дни

Калеко Алеко написа:Червено вино дегустирам,ама ми е едно такова шугаво и се чудя дали ще запролетят или пак ще гоня рояци :?

Че ко им е, мед да имат, ще се фанат за зелено! :thumbup:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Профилна снимка
Калеко Алеко

Мнение #1756 Преди 3 дни

nikawr написа:Че ко им е, мед да имат, ще се фанат за зелено! :thumbup:

Абе и аз знам,че ако ми стигне виното,ша се фана за зеленото ама... Единият е с много малко мед и затова се питам,дали е добра идея да им давам в това време питки??
Профилна снимка
Георги 1974
Пчелар от: Северозапада

Мнение #1757 Преди 3 дни

Калеко Алеко написа:Абе и аз знам,че ако ми стигне виното,ша се фана за зеленото ама... Единият е с много малко мед и затова се питам,дали е добра идея да им давам в това време питки??

Бай Калеко от мен ти реч може и със питки може и с инверт ама козата си сака пръч, пчелата която гледаме е неправилно наречена медоносна щото тя не носи мед а носи нектар и руча мед.
Слагаи питки апифонда и се не бой, ама да не се повтаря!

Тъй рече дедо дървен философ бай Гого.

А иначе питай ще помагаме кой с какво може а това ми е любимия виц в такава ситуация:

Бъбрат си двама костенчънье:

- Ти знааш ли што се връти земята?
- Ц...
- А што на жирафете имги е толко длъг врато?
- Ебем ли го...
- А што одрътеваме, a?
- Турам ли га на макя му...
- Я лайс само ти смитам с теа мои въпросе...
- Дако, ти питай, питай, учи се...
Профилна снимка
Георги 1974
Пчелар от: Северозапада

Мнение #1758 Преди 3 дни

Японец разглеждал руски камион, и споделил със свой познат:
- Какво ли няма да измислят тия руснаци само и само да не правят пътища...
Профилна снимка
Калеко Алеко

Мнение #1759 Преди 3 дни

Георги 1974 написа:Бай Калеко от мен ти реч може и със питки може и с инверт ама козата си сака пръч, пчелата която гледаме е неправилно наречена медоносна щото тя не носи мед а носи нектар и руча мед.
Слагаи питки апифонда и се не бой, ама да не се повтаря!

Тъй рече дедо дървен философ бай Гого.

А иначе питай ще помагаме кой с какво може а това ми е любимия виц в такава ситуация:

Бъбрат си двама костенчънье:

- Ти знааш ли што се връти земята?
- Ц...
- А што на жирафете имги е толко длъг врато?
- Ебем ли го...
- А што одрътеваме, a?
- Турам ли га на макя му...
- Я лайс само ти смитам с теа мои въпросе...
- Дако, ти питай, питай, учи се...

Дедо /Бай Гого/,
И вица ти е на място и другото си го бива,ама нали казах,че съм първескиня и мед при мен се намира,само ако си купя... :oops:
Както писах по-горе,от всичко прочетено,реших да си направя питки /па взеха и се получиха/ исега съм им сложил от тях.Въпроса ми е дали е удачно в това време??
Профилна снимка
Георги

Мнение #1760 Преди 3 дни

Калеко Алеко написа:Абе и аз знам,че ако ми стигне виното,ша се фана за зеленото ама... Единият е с много малко мед и затова се питам,дали е добра идея да им давам в това време питки??

Аз бих им наливал сироп 1:1 колкото трябва.
Но не по 200гр. на ден, а колкото поема хранилката.
Не се шегувам. Времето е перфектно.
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг

Назад към Пчеларски календар