Пчеларство през октомври

Регистриран: Преди 3 години

Мнение #141 Преди 2 години

След главната паша през юли, пчелите започват да се зазимяват сами. Процесът е дълъг и стига до средата на септември при моята паша.

След средата на септември, пчелите не трябва да се пипат при моята паша. Никакво подхранване, никакво даване на лекарства против акар. КРАЙ!

През октомври не трябва да се прави нищо при пчелите. Те са си направили място за зимуване, което го организират още от август месец. Всяка намеса на пчеларя с разместване на рамки в кошера, води до разрушаване на мястото за зимуване, което пчелите са си направили.

Поради това не ги пипам през септември, октомври, ноември и декември, и нямам зимна смъртност.

Има една уловка, трябва да им се остави достатъчно запечатан мед. :D

Запечатаният мед не може да се компенсира с късно подхранване със захарен инвентиран сироп, или с ранно подхранване с питки през февруари. :D

Ако щете ги хранете с агнешко месо, с мляко, с яйца, с извара, с бирена мая, пчелите няма да се развият така добре, както с прашеца от пашата през пролетта и със запечатаният мед от предишната година. :D

Мнение #142 Преди 2 години

Пизо написа:Дъното ми е плътно.

За което съжалявам. :D
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #143 Преди 2 години

slavi 13 написа:...Поради това не ги пипам през септември, октомври, ноември и декември, и нямам зимна смъртност.
...

Кога изхвърли стандартната рамка??? :o
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг

Мнение #144 Преди 2 години

Перо Мелиферо написа:аз съм с Дадан-Блат с плътно дъно и моите пчели зимуват с отворен горен и долен вход, за мен е по-важно да има циркулация на въздух и ми е все тая дали и колко мед щели да изядат за да се топлят, пчелите ми са на самотек от ноември до април и не знам какво правят през зимата, но като съм ходил рано на пролет ми е направило впечатление, че използват само и основно горния вход та няма начин да им го затворя и да ги изтезавам да ползват долния

И аз това съм го забелязал, пчелите не ползват долна прелка, при наличие на прелка близко до пилото, която е в горен корпус.

Но това е при моите слаби семейства.

Не се заяждам, правил съм много опити да ги науча да ползват долна прелка, но слабите семейства си държат на прелката, която е близко до пилото. И не ползват по-долната прелка.

Мнение #145 Преди 2 години

Георги написа:Кога изхвърли стандартната рамка??? :o

Веднага ще изхвърля стандартната рамка, ако се направят кошери, които да мога да купувам, с рамки дълги около 30 см.

Геирги, ти рязал ли си стандартни рамки, за да ги вкараш в кошер на Варе? Аз съм го правил. :D

А ползвал ли си кошери без рамки, моето момче? Аз съм го правил. :D

А ползвал ли си стандартни рамки без ВО, моето момче? Аз съм го правил. И го практикувам вече с години. :D

Мнение #146 Преди 2 години

slavi 13 написа:Веднага ще изхвърля стандартната рамка, ако се направят кошери, които да мога да купувам, с рамки дълги около 30 см.

Геирги, ти рязал ли си стандартни рамки, за да ги вкараш в кошер на Варе?

Не отговори на въпроса ми! Щом причината за зимната смъртност е стандартната рамка, а ти нямаш зимна смъртност???????????
Рязал съм Плодникови рамки за да мина на Лангстрот-Рут, Защото видях зор с Дадан-Блат. Ама те и Лангстрот-Рут си минават за стандартни.
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг

Мнение #147 Преди 2 години

Георги написа:Не отговори на въпроса ми! Щом причината за зимната смъртност е стандартната рамка, а ти нямаш зимна смъртност???????????
Рязал съм Плодникови рамки за да мина на Лангстрот-Рут, Защото видях зор с Дадан-Блат. Ама те и Лангстрот-Рут си минават за стандартни.

Причината за зимната смъртност е стандартната рамка. Тя е ниска и много дълга.

Стандартната рамка прави кошера с голям обем и с голяма напречна площ по хоризонтала, но ти това не можеш да го разбереш. :D

Мнение #148 Преди 2 години

slavi 13 написа:Причината за зимната смъртност е стандартната рамка. Тя е ниска и много дълга.

Стандартната рамка прави кошера с голям обем и с голяма напречна площ по хоризонтала, но ти това не можеш да го разбереш. :D

Аз това го разбрах, но не разбрах с каква рамка си. :roll:
Стивън Хокинг

Мнение #149 Преди 2 години

Георги написа:Не отговори на въпроса ми! Щом причината за зимната смъртност е стандартната рамка, а ти нямаш зимна смъртност???????????

Интересно, рязал си стандартни рамки Дадан-Блат, от които не си бил доволен, за да ги направиш като други стандартни рамки, а защитаваш стандартните рамки? :D

Може би едната стандартна рамка е по-добра от другата стандартна рамка? При положение, че не си могъл да намалиш тяхната дължина за корпус от 45 см. :D

И какво си направил? Дължината на стандартните рамки е останала нормална за корпус от 45 см. :D Нищо не си променил. :D

Точно, неразбирането на тези размери от 45 см. в едната посока на кошера, води до големи проблеми при пчелите. :violin:

Мнение #150 Преди 2 години

slavi 13 написа:Интересно, рязал си стандартни рамки Дадан-Блат, от които не си бил доволен, за да ги направиш като други стандартни рамки, а защитаваш стандартните рамки? :D

Може би едната стандартна рамка е по-добра от другата стандартна рамка? При положение, че не си могъл да намалиш тяхната дължина за корпус от 45 см. :D

И какво си направил? Дължината на стандартните рамки е останала нормална за корпус от 45 см. :D Нищо не си променил. :D

Точно, неразбирането на тези размери от 45 см. в едната посока на кошера, води до големи проблеми при пчелите. :violin:

Е нали при теб тези проблеми при пчелите ги няма? Тогава къде е проблема?
Стивън Хокинг

Назад към Пчеларски календар

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 гости