Петъчно пчеларство

Петъчен майстор пчелар
Регистриран: Преди 2 години

Мнение #1 Преди 1 година

Bobi-M9598 написа:Здравейте,
Мътна, и кървава е за мен тая работа със селекцията!

Бате Гоше ето нашата тема :D -без селекция,без генетика.То това е материя за богове-учени :shock: ,а не за редовия(и не само) пчелар.Всички породи-раси-линии и тем подобни,когато,например,са гладни на всички даваме храна,когато са изпаднали в роево състояние-при всички трябва да се проведат противороеви мероприятия и т.н. и т.н.
Така,че предлагам тук(в темата) да слезем на земята и бистрим,създалите се пчелни(и не само) ситуации през годината и кой какви действия предприема,без генетика,без селекция. :P
ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #2 Преди 1 година

Ачка можеше да допълниш в името на темата и ХАМАЛОГИЯ. :D
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Лом

Мнение #3 Преди 1 година

Ачка, според мен големите проблеми, освен качествата на майката здравето и храната, са роенето и агресията.Ако има лесен начин за справянето с тия неща то, зависимоста от селекционерите ще изчезне, ама как? Явно си трябват опити.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #4 Преди 1 година

jdrumev написа:Ачка можеше да допълниш в името на темата и ХАМАЛОГИЯ. :D

Неможе вс. да сме професори-богове..Някой трябва и да бачка :o
ИПМ

Мнение #5 Преди 1 година

Роевото се овладява лесно. Стига да знаеш какво да направиш за подходящото време.Аз преди се радвах да ми излезне рой и да го хвана. С времето разбрах , че това е срам за един пчелар.
Петъчен майстор пчелар

Мнение #6 Преди 1 година

Боби Коцев написа:Ачка, според мен големите проблеми, освен качествата на майката здравето и храната, са роенето и агресията.Ако има лесен начин за справянето с тия неща то, зависимоста от селекционерите ще изчезне, ама как? Явно си трябват опити.

Щом мислиш,че генетиката и селекцията ще нахранят пчелите или ще им сложат магазините.Приятно лутане :!:
Петъчен майстор пчелар

Мнение #7 Преди 1 година

jdrumev написа:Роевото се овладява лесно..

Тъй де тъй.Нали и аз за това говоря.И трябва ли да "разбираш" от генетика за да го контролираш...

Мнение #8 Преди 1 година

Боби Коцев написа:Ачка, според мен големите проблеми, освен качествата на майката здравето и храната, са роенето и агресията.Ако има лесен начин за справянето с тия неща то, зависимоста от селекционерите ще изчезне, ама как? Явно си трябват опити.

Боби, това със селекционерите ми се струва нещо пунта мара. Едни хора са си намерили нишичка и си живуркат там. Какво се селектира, какво се търси? Все се търси и все не се намира. Ами защото го няма. Или, ако има нещо то е незначително. Добре гледани семейства дават добри резултати. Добрата паша ги допълва. Посредствените условия дават и такива резултати. Посредствени. Само се въртим в един кръг.
ИПМ

Мнение #9 Преди 1 година

Ангел Йосифов написа:Тъй де тъй.Нали и аз за това говоря.И трябва ли да "разбираш" от генетика за да го контролираш...

Аз от генетика Ачка не разбирам, но може да е причина за роевото. Тая година наблюдавах 7-8 рамкови кошери да се роят. Причината не беше, че не бяха разшерени навреме.Сущо и самосмените станаха роеви. Много колеги си изпатиха от подценяване на това.
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Лом

Мнение #10 Преди 1 година

Ангел Йосифов написа:Щом мислиш,че генетиката и селекцията ще нахранят пчелите или ще им сложат магазините.Приятно лутане :!:

Ачка, гогато ти пропадне свищева майка (не се оплоди и др.) как сменяш майката на това семейство? Когато е много зло как го оправяш? Когато събира по малко продукция как постъпваш?

Назад към Пчеларски календар

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 гости