Изображение

Зимна смъртност 2016 - 2017

Зимна смъртност 2016 - 2017

0%
34
41%
10%
24
29%
20%
11
13%
30%
5
6%
40%
3
4%
50%
1
1%
60%
2
2%
70%
0
Няма гласували
80%
0
Няма гласували
над 90%
3
4%

Общо гласове: 83

Профилна снимка
Георги 1974
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Северозапада

Мнение #281 от Георги 1974 » Преди 3 месеца

Ачо знаеш че съм върл почитател на Кашковский и се стремя да следвам умуванията му от миналата година с около 40ина пч. с-ва.макар че са писани за Сибир и по принцип за средноруска пчела. Та засега съм доволен интересното в случая е че и в тезите и на Слави и Калински има мъдрост поне според мен. Защо го казвам ами в раиона в полето в момента миналата седмица имах по един магазин нектар сложих 2 отгоре а беше отдолу/в 90% отидоха горе а не долу/ е в гората бе друга работа /отчасти моя грешка а ползвам и практики който Слави ги подържа а ползвам и практики на Калински. Плодници почти не съм отварял направих им магазини плодници. Ииии сега какво ще стане ще видим ама закарах една камара антики за рояци и поръчах бая рамки и ще чакам а че ще се роят хич не ми пука/има + за който г-н Янчо ме светна тоест важно е да имаш приход а от какво няма значение/ ама факт е че засега на комшиите започнаха да се роят а мойте още не. Ама има време аз не бързам.

П.П.Та всеки си има някаква теза и практика в зависимост от това какво цели съобразено с района му.
Профилна снимка
jdrumev
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #282 от jdrumev » Преди 3 месеца

За зимната смъртност имаше знаци на които аз напримерно не обърнах внимание.Когато извъртах баберката на прозорчето на което винаги е имало пчели тоя път имаше само оси,толкова не съм виждал никога.После почнаха и първите атаки и унищожени семейства.Още септември е имало нещо в семйствата нередно което никой не видя/без проци и гурота разбира се/.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #283 от Дамян Дамянов » Преди 3 месеца

kuline написа:Стават! Преценката ми е на база, съпоставката с моите, т.е. са на едно ниво в развитието с моите. Моята майка, която първа маркирах с твоя маркер и следях, за да разбера ефикасността му, се принудих да я унищожа, че и тя абортира :D. Не от маркера де :D :D Имам няколко такива миналогодишни майки, с различен произход, за които не мога да си обясня, защо спряха да снасят, въпреки че започнаха добро развитие, видимо по броя на младите пчели пролетта. Мисля си, какви ли още предизвикателства ще ни предложи природата.

Тази година ще маркирам доста майки, защото ще правя едни маневри и опити. (Като се видим ще ти обяснявам на широко, че голямо писане ще падне.)
На мен също ми харесва маркера, защото съхне много бързо и не се размацва, но е малко по-блед. Щом не и организират самосмяна, значи всичко е наред. Батко е намерил някакъв маркер, колкото майки нацапаш, толкова сменят :lol:
Защо докарахме онези майки?!? Според мен, по същата причина и тези спират да снасят. Иначе в слабите семейства, много е възможно майките да спират да снасят, защото са брали студ зимата.
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
vasilevsa
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #284 от vasilevsa » Преди 2 месеца

Дори най-добрия кошер и най-силното семейство не са способни да превърнат камъните в мед!!!
Профилна снимка
jdrumev

Мнение #285 от jdrumev » Преди 1 ден

Вчера колега е гледал някакво предаване по теливизията с двама лидери на пчеларски организации.В него те са коментирали,че по данни на МЗ зимната смъртноста в БГ е била 0,7%.Някой гледал ли го е и имали инфо за това?
Профилна снимка
jdrumev

Мнение #286 от jdrumev » Преди 1 ден

Също е споменато в това предаване че пчеларите масово лъжат за зимната си смъртност.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #287 от Дамян Дамянов » Преди 1 ден

Инж. Димо Димов от управителния съвет на Сдружението за биологично пчеларство: “Няма основание да поскъпне медът”

Няма основание да поскъпне медът у нас, коментира за “Янтра ДНЕС” инж. Димо Димов, член на управителния съвет на Сдружението за биологично пчеларство. Според него напоследък се тиражират медийни изяви, че поради големия мор на пчелите тази зима цената на едро и на дребно ще скочи драстично. Но това са търговски трикове. Цената би могла да скочи наистина, ако има търсене на мед на българския пазар, но такова няма. Вярно, производството на мед у нас тази година е по-малко, но това не дава основание цените да вървят нагоре, е категоричен пчеларят.
В момента изкупната цена на едро за меда е 4-5 лв. за килограм, но на дребно всеки сам си определя. Пчелари продават буркан мед по 7-8 лв., а има и такива, които искат по 12-13-15 лв., с мотивите, че бил биологичен.
Проблемът е с вноса на украинския мед, който е по-евтин – по 1,5 евро за килограм на едро, и който преработвателите у нас смесват с българския. И потребителите няма как да различат кой е истински и кой е смес. А на етикетите пише “биологичен мед” и цената е доста висока. Освен това украинският мед подбива цената на българския на международния пазар, макар нашият да е много по-качествен, каза още инж. Димов. Ако българските пчелари успеят да се справят с вноса на меда от Украйна, който да заминава директно за Европа, ще бъде голям успех за родното медопроизводство, смята инж. Димов.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #288 от Дамян Дамянов » Преди 1 ден

Друмев, това ли е?
Профилна снимка
jdrumev

Мнение #289 от jdrumev » Преди 1 ден

Предаване е било.Не можа да се сети по коя телевизия го е гледал.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #290 от Дамян Дамянов » Преди 1 ден

Е да каже кой е гледал на телевизора. Вождове много!

Назад към