Бихте ли се отказали от Де Mинимиса

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #31 Преди 10 месеца

Ще се възползвам от правото си за "Обяснение на отрицателен вот".
Тук се изписаха доста неща и предложения, някои от които доста разумни, други от позицията "Аз не искам подаяния!"
Да, в нета е лесно - всички сме горди и независими хора, ревем срещу държавата си и я мразим, готови сме с презрение да се откажем от помощта и да я обвиним за всичките си несполуки. Слизайки обаче в калта на живота, ако нещо непредвидено и лошо ни се случи плачем за помощ, макар че не сме си дали труда да се застраховаме и се борим с лакти и шутове и за последния лев аванта.
Та на въпроса:
Какво е Де минимис? Това е помощта, която държавата може да даде без да гази законите на ЕС. По неясни за мен причини същата тая ЕК реши, че сектор пчеларство не се нуждае от субсидии извън Национална програма по пчеларство. И Деминимис остана единствения механизъм да се додаде някой лев на пчеларите за компенсиране на загуби, независещи от тях. Който иска да прочете повече за Деминимис като форма на държавно подпомагане - тук: Регистрирайте се, за да видите линка
Да, това, което е давано до сега - 6-7 лева на кошер не е някаква сума, но зависи през каква призма я гледаш!
Нека да предположим че имаме пчелар със 100 кошера, от които е извадил два тона мед и го е продал на едро по 4лв за килограм. Дава му се де минимис по 7лв/кошер - 700лв. Да добавим тази сума към получените пари от продадения мед и да изчислим цената. Получава се продажна цена от 4.35лв/кг. Кой би се отказал да вземе с още 10% по-висока цена?
"И я моем и тате мое, ама она козата си сака пръч!"
ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #32 Преди 10 месеца

ЕЕЕЕЕЕ,Бат Боянчо ти ли го писа тоя пост. :D :D :D Сега аз ще ти редя една далавера.Вземам 100кг мед /около 4 тенекета/продаваш го на дребно по 7лв и хоп 700лв.Ама чисти щото като ми вземат 10% и хоп -10% а кой иска да е - 10%. :D :D :D
П.П.Тоя пост май не си го писал ти. :D :D :D
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #33 Преди 10 месеца

А аз искам да ви забия въпроса "Защо се налага държавата да подпомага когото и да било?"
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:
ИПМ

Мнение #34 Преди 10 месеца

Е що? То прост е тоя въпрос. :D :D :D

Мнение #35 Преди 10 месеца

[/quote]
Аз винаги съм бил против и се чудя защо?

Мнение #36 Преди 10 месеца

Де минимис има и друг интересен аспект, който много хора не оценяват, защото не четат нормативните документи.
Колко ще е той като парично изражение решава държавата (не може да надхвърля 200 000e за три последователни години на стопански субект). Но вижте тук какво пише:
Специалното положение на услугите от общ икономически интерес
След публично обсъждане и задълбочен процес на преразглеждане Комисията прие нов пакет за услуги от общ икономически интерес (УОИИ) на 20 декември 2011 г. с цел да определи условията, при които държавната помощ във формата на компенсация за обществена услуга може да бъде считана за съвместима с правилата на ЕС. Пакетът съдържа Рамка, Решение и Съобщение с разяснителен характер. На 26.04.2012 г. в Официален вестник на ЕС е публикуван Регламент за прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към минималната помощ (de minimis) за предприятия, предоставящи услуги от общ икономически интерес (OJ, L 114 от 26.04.2012 г.).
Специалният регламент No 360/2012 на ЕК засяга помощи в полза на предприятия, които предоставят услуги
от общ икономически интерес по смисъла на член 106, параграф 2 от Договора. Този регламент дава по-висок таван – до 500 000 евро за 3 години – при помощи от тази категория. Според новата Европейска рамка 21 услугите от общ икономически интерес следва изрично да бъдат възложени от държавен орган на определено предприятие. Няма конкретна дефиниция на термина услуги от общ икономически интерес, Комисията разяснява понятието в своята Рамка за качеството (стр. 3) 22, в която тя обяснява, че става дума за услуги, които публичните органи в държавите членки на национално, регионално или местно равнище (са свободни да) класифицират като услуги, които са от общ интерес и следователно подлежат на конкретни задължения за предоставяне на обществена услуга. Терминът обхваща както икономически дейности, така и неикономически услуги. В своята Рамка за качеството Комисията уточнява, че услугите от общ икономически интерес са икономически дейности, даващи резултати от полза за цялото общество, които без публична намеса не биха били предоставени от пазара (или биха били предоставени при различни условия по отношение на обективното качество, безопасността, достъпността, равното третиране или универсалния достъп). Специфична черта на тези услуги е, че те вероятно няма да се предоставят на пазара или ще бъдат предоставени с по-ниско качество и обхват, ако държавата не предостави подкрепа (с презумпцията, че пазарът се е „провалил” в предоставянето на тези услуги).

Регистрирайте се, за да видите линка
Какво позволява това? Ами това, което всички пчелари искат, ама пчеларските организации не знаят как да го поискат от държавата - заплащане за екосистемната услуга опрашване. А то може да стане примерно чрез добавяне на определена сума към де минимис!
Просто и лесно!!!

Мнение #37 Преди 10 месеца

А аз искам да ви забия въпроса "Защо се налага държавата да подпомага когото и да било?"

Защото така са решили брюкселските зелки - селското стопанство да се субсидира. Ако другите го правят, а ние не го правим стоката ни веднага губи всякаква конкурентноспособност в рамките на общността

Мнение #38 Преди 10 месеца

[/quote]
Нещо не те разбирам защо?
ИПМ

Мнение #39 Преди 10 месеца

[/quote]
Чето това стока ли е с тия отрови вътре.Знаеш ли, че има хора не ползват препарати ,а при анализа на меда им се откриват коктейли.С тия 7 лева само могат да замажат очите на алчните колеги.Как не казахте дай да направим нещо,а все думате от къде да вземем да сме на далавера. :D :D :D
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #40 Преди 10 месеца

Това сме го дъвкали още преди 3-4 години, когато в работната група излязаха с "Ами ние нямаме право да ви дадем пари".
Дето се пие много вино, друг им върши работата :drinkingbuddies:

Назад към Анкети

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 гости