Нозема церана

Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #171 Преди 1 седмица

rumenggr написа:Близо до София има район, в който всяка година има мана през август, понякога и началото на септември. Един познат реши да гледа пчели във споменатия район. Взе си на два пъти пчели от съвсем друго място, с доминираща паша от промишлени насаждения. Зимуват на мана и цигулки. Адаптацията в този случай е надценен фактор.

Цигулките може да са от много неща, но хич не е случайно, че пчелите от даден микрорайон са най-приспособени за него. Колкото до маната, там нещата са ми тъмна Индия и даже не съм си правил труда да се информирам задълбочено. Примера който дадох по-нагоре беше по-скоро първото нещо което ми изкочи във въздуха между ушаците ми.

Перо Мелиферо написа:е, да им даде време де, то не става от днес за утре. Няколко хиляди години и ще са ток ;)

Природата селектира именно по показател оцеляване и размножаване, а ние по пръв показател добив. Имаше една анкета в Пчелин преди седмица две, където показател добив е номер едно сред анкетираните, а показател хигиенно поведение даже липсваше!? :eek:
Ген за ден не се селектира в цяла популация, но ние сме планета на мутациите. Именно тези мутации движат еволюцията. Реално може да стане от днес за утре в даден индивид и с течение на времето тази мутация да стане успешна за вида и да го тласне нагоре.
Ей примерно майстора не третира за акар. И да, мре някой друг кош, но реално тази селекция я прави природата чрез акара например. Истината е, че не можем да приемем материална загуба, и се стремим всячески да ги запазим всички барабар с негодните и то без да се замислим, че така тези негодни колонии се мултиплицират и в един момент всичко ще рухне. Примерно затриването на цели пчелини с по 100+ коша ей тъй от нищото уж... Надали много хора споделят това ми мнение.
п.п. обичам споровете когато са градивни и в нормален тон, и не държа непременно да съм прав! :) Затова и досаждам с постове, защото винаги се съмнявам, както в моята теза, така и в тезата на който и да е! Много глупости съм писъл и ще продължа да пиша, в това нямам и грам съмнение! :)
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Майстор - Готвач
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: скоро

Мнение #172 Преди 1 седмица

nikawr написа:Ей примерно майстора не третира за акар.

Майстора с'а не го закачай, че вчера сигурно добре са се наляли... А инак, Ачката владее силата на стр.рамка, което не е за подценяване, та затова си позволява лукса да не третира. ;)
Контакт:

Мнение #173 Преди 1 седмица

Перо Мелиферо написа:Майстора с'а не го закачай, че вчера сигурно добре са се наляли... А инак, Ачката владее силата на стр.рамка, което не е за подценяване, та затова си позволява лукса да не третира. ;)

Строителна Рамка я плзваше дядо, бащата сега и аз! Една година не работи заради огромна суша и резултата хич не ми хареса... ;)
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 3 години

Мнение #174 Преди 1 седмица

nikawr написа:Именно тези мутации движат еволюцията. Реално може да стане от днес за утре в даден индивид и с течение на времето тази мутация да стане успешна за вида и да го тласне нагоре.

Малко си в грешка с мутациите. В повечето случаи се отхвърлят от подбора. Особено ярко изразените.
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #175 Преди 1 седмица

nikawr написа:...Природата селектира именно по показател оцеляване и размножаване,

Природната селекция е основно на базата на епигенетиката. "Учените" пчелари залагат на генетиката.С други думи опитват с "n" на брой кръстоски да постигнат това, което природата е постигнала с милиони години еволюция.
Колко от домашните породи животни биха оцелели в природата без грижата на човека? Е, нашите "майкопроизводители", развъдчици ни предлагат бъдеще с такива пчели, които без да им треперим не биха оживели.От тук и другата група "паразити" в пчеларството търговците на "вълшебни лекове".
Как според озарените от идеите на генетиката би трябвало да изглеждат нещата.Имаме крави даващи огромни количества мляко с ниска масленост , но само при оборно отглеждане.Защо да нямаме и пчели даващи 155кг. и повече мед само, че с кофи в хранилките?Имаме породи крави за месо, които не могат да раждат нормално без човешка помощ.Защо да нямаме и пчели събиращи само и основно клей?Имаме вече и растения, които без съответната хим. помощ не дават никакъв добив. Кой е в основата на това очертаващо се развитие? Алчността и безотговорността.
Запитвате ли се защо ни тровят пчелите? След определено време ще ни предложат породи пчели издържащи на отровите.И майките от тия породи ще струват толкова , че малцина ще могат да си позволят да ги отглеждат.

Мнение #176 Преди 1 седмица

зуница написа:.....
Как според озарените от идеите на генетиката би трябвало да изглеждат нещата.Имаме крави даващи огромни количества мляко с ниска масленост , но само при оборно отглеждане.Защо да нямаме и пчели даващи 155кг. и повече мед само, че с кофи в хранилките?Имаме породи крави за месо, които не могат да раждат нормално без човешка помощ.Защо да нямаме и пчели събиращи само и основно клей?....

Разсъжденията ти са в погрешна посока. :D
Регистрирайте се, за да видите линка
"Най-големият враг на знанието не е невежеството, това е илюзията за знание".
"Хората, които се хвалят със своя коефициент на интелигентност, определено са губещи".
Стивън Хокинг
Контакт:

Мнение #177 Преди 1 седмица

solaris60 написа:Малко си в грешка с мутациите. В повечето случаи се отхвърлят от подбора. Особено ярко изразените.

о да, не всяка мутация е полезна, даже в повечето случаи е лоша! Но точно мутациите движат еволюцията! освен ако не вярваш в еволюцията...
Стаж: Опитен пчелар

Мнение #178 Преди 1 седмица

Георги написа:Разсъжденията ти са в погрешна посока. ...

Това трябва да е като надуваемите секс кукли?!Уж за същата работа , ама не е баш същата. :rolling:

Мнение #179 Преди 1 седмица

nikawr написа:о да, не всяка мутация е полезна, даже в повечето случаи е лоша! Но точно мутациите движат еволюцията! освен ако не вярваш в еволюцията...

Чак пък да движат еволюцията. Имат някакъв дял, но в случая с нашите пчели нямат никаква връзка. Една мутация може да се появи на милиони години веднъж и в зависимост от други фактори дали изобщо ще се развие или не. Други процеси биха били по - бързи. Например закърняването на крайници/крила, крака, опашки/или появяване на окосмяване, поради някакво изменение на околната среда. Впоследствие на милиони години да настъпи и изменение на гена по този признак. Но пак говорим за голям цикъл от време. Иначе тук спрятането на гени в пчеларството си е само едно дрънкане.
Тази майка била генетично изменена и снасяла по 18 пити пило. Тази година може и 20. :lol:
Майстор - Готвач
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: скоро

Мнение #180 Преди 1 седмица

solaris60 написа:...снасяла по 18 пити пило. Тази година може и 20. :lol:

Ако хетерозисния ефект дето търсим е това, то би било фасулска работа за спецовете по селекция, генетика и хибриди от 18 да направят 20 ;)
Проблема обаче би бил, откъде да намерят майка, дето да прави по 18 пити с пило :think:

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: , и 4 гости