Нозема церана

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #371 Преди 2 месеца

Пообъркал съм първата дата... :lol: :lol: :lol: Да се чете 2020!!! :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 4 месеца

Мнение #372 Преди 3 седмици

За обща информация :

Нови стратегии за контрол на ноземозата
• Автори: Кристина Родригес Гарсия
• Режисьори на дипломната работа: Aránzazu Meana Mañes ( реж. Тес. ), Raquel Martín Hernández ( реж. Тес . ), Mariano Higes Pascual ( реж. Тес . )
• Четене: В университета Комплутенсе в Мадрид (Испания) през 2017 г.
• Квалификационен съд за дипломна работа: Ангелес Соня Олмеда Гарсия ( председател ), Мария Тереза Гомес Муньос ( секретно ), Мария Анджелес Алонсо де Блас ( вокал ), Амелия Вирджиния Гонсалес Порто ( вокал ), Мария Енкарнасион Гаридо Байлон ( вокал. )
• Теми:
o науки за живота
• Биология на животните (зоология)
 Паразитология на животните

o Теза с отворен достъп в: E-Prints Complutense
• Обобщение
o Испански
Смъртта на колонии е многофакторен механизъм, в който участват пчелни патогени като Nosema ceranae. Този микроспоридий демонстрира своето патогенно действие чрез намаляване на производителността и жизнеспособността на колониите, които заразява, дори водещо до смъртта му. В настоящата работа се анализират различни стратегии за контрол на ноземозата. Първият се основава на разработването на профилактични мерки, за които беше необходимо да се разработи методология, която оценява спороцидния капацитет на различни продукти за използване при почистване на пчеларско оборудване. Чрез разработената методология ефикасно е оценена ефикасността на различни домакински продукти като амоняк, белина и оцетна киселина за дезинфекция на пчеларски материал. елиминиране на спорите на N. ceranae. Други търговски продукти като Mycoplasma OFF също имат същия ефект. Профилактичните техники трябва да бъдат част от цялостния контрол на болестите, тъй като те предотвратяват навлизането и разпространението на патогена по антропогенен начин, намалявайки риска от инфекция при здрави индивиди. Ограничената наличност на ефективни лекарства за контрол на ноземозата определя необходимостта от търсене на нови съединения, които помагат за контрол и подобряване на здравословното състояние на заразените колонии. В тази работа е доказано, че няколко съединения, главно от естествен произход, са ефективни в лабораторни и полеви условия. Таниновата киселина показа сравними резултати с фумагилин при лабораторни условия. В полеви условия, еднократно есенно третиране с ресвератрол, толтразурил или танинова киселина в колонии от пчели, естествено заразени с N. ceranae, беше достатъчно, за да се поддържа ниско паразитиране през зимата. По този начин е възможно колониите, третирани с тези съединения, да започнат пролетта в по-добри санитарни условия от тези, които не са били третирани. По време на търсенето на целеви гени като метафилактична и молекулярно базирана терапевтична алтернатива, микроспоридийната инфекция се наблюдава чрез електронна микроскопия, показвайки, че цикълът на N. ceranae е завършен 36 часа след инфекцията. Това се дължи на генерирането на първични спори в клетките на вентрикула на пчелата по това време. Търсенето на терапевтични цели се извършва чрез анализ на генната експресия на N. ceranae в ранните стадии на инфекцията. Ранното откриване на гена за полярния тубулен протеин в 36 часа след инфекцията го маркира като възможна терапевтична цел. В допълнение към гена PTP са избрани и други гени за проектиране на лечение, основано на техниката RNAi, което е показано в други организми, за да помогне за намаляване на репликацията и развитието на патогена. В тази работа третирането с dsRNA на избраните гени спомогна за значително намаляване на броя на спорите на N. ceranae в третираните пчели. други гени са избрани за проектиране на лечение, основано на техниката RNAi, което е показано при други организми, за да помогне за намаляване на репликацията и развитието на патогена. В тази работа лечението с dsRNA на избраните гени спомогна за значително намаляване на броя на спорите на N. ceranae при лекуваните пчели. други гени са избрани за проектиране на лечение, основано на техниката RNAi, което е показано при други организми, за да помогне за намаляване на репликацията и развитието на патогена. В тази работа лечението с dsRNA на избраните гени спомогна за значително намаляване на броя на спорите на N. ceranae при лекуваните пчели.
Регистриран: Преди 4 години
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #373 Преди 3 седмици

JikoGG написа:За обща информация :.

Здравей! Би ли публикувал линк към оригиналния източник?
Регистриран: Преди 4 месеца

Мнение #374 Преди 2 седмици

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835950/ - препрадка към Лекарства с натурален продукт за медоносни пчели
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Майстор пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 1992

Мнение #375 Преди 2 седмици

Не знам защо вярвате на всички простотии които се пишат в нета ,всичко съм пробвал ,само лайна не съм им давал ,
на 400 кошера ,само пелина действа ,по точно кас 82 ,но не с борови връхчета , а хвойна,дъбова кора ,змийско мляко и вратига.
Пробвал съм и нозевит и хай лайф ,май така се казваше и да не забравим йод и мравчена.
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: 5 години

Мнение #376 Преди 2 седмици

Profi написа:Не знам защо вярвате на всички простотии които се пишат в нета ,всичко съм пробвал ,само лайна не съм им давал ,
на 400 кошера ,само пелина действа ,по точно кас 82 ,но не с борови връхчета , а хвойна,дъбова кора ,змийско мляко и вратига.
Пробвал съм и нозевит и хай лайф ,май така се казваше и да не забравим йод и мравчена.

И само с това ли? ;) :lol: :lol: Що ми се струва,че нещо премълчаваш или не си пробвал. :lol: :lol:
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #377 Преди 2 седмици

Profi написа:Не знам защо вярвате на всички простотии които се пишат в нета ,всичко съм пробвал ,само лайна не съм им давал ,

Профи, нали ти се оборудва с прибори за инструментално? Би трябвало да имаш приличен микроскоп. Проверил ли си с проби така приготвения КАС?
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Майстор пчелар
Пчелар от: 1992

Мнение #378 Преди 2 седмици

rumenggr написа:Профи, нали ти се оборудва с прибори за инструментално? Би трябвало да имаш приличен микроскоп. Проверил ли си с проби така приготвения КАС?

Здравейте , микроскопи при мен бол ,ще публикувам какви са ,че са в лабораторията да не пиша на изус
не съм проверявал проби, нямам време и по точно не съм се сетил ,но от как го ползвам съвместно с змийското мляко,
7-8 пъти през пролет и есен с наръсване с шише от кола 1 литър с отвор с пирон 3 мм на око около 50-70 мл. на
кошер , кърлеж почти не се открива и почти нямам зимна смъртност , освен умряли от глад ,по моя вина.

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 гости