Изображение

Нозема церана

Профилна снимка
Бат Ицо
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Плевен регион

Мнение #31 от Бат Ицо » Преди 1 седмица

Миналата година третирах ... резултат - трагедия.

Тази година няма да третирам с нищо, да видим преживелите дали ще се справят. Щом медицината не предлага нищо, което да гарантира оздравяването на семействата, какъв е смисъла да си хвърлям парите на вятъра ?!
Препарати на пазара, колкото щеш но служат за отлагане на неизбежното, че и по зле, паразита се прехвърля и върху здравите .
Да си давам парите за препарати, които не изчистват а замазват, само за собственно успокоение, че съм свършил нещо ? А истината е че съм навредил още повече .. Благодаря, но това не ме устройва!
И каквото съм дал, като храна - толкоз . Кой ял ял, кой събирал.. , кой по никое време яйца снасял .. е да си прави сметката . Дейба и еволюция :(

Другата година който оцелее https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1 ... 0%BE%D1%80.
Профилна снимка
vasilevsa
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #32 от vasilevsa » Преди 1 седмица

Бат Ицо написа:Миналата година третирах ... резултат - трагедия.

Тази година няма да третирам с нищо, да видим преживелите дали ще се справят. Щом медицината не предлага нищо, което да гарантира оздравяването на семействата, какъв е смисъла да си хвърлям парите на вятъра ?!
Препарати на пазара, колкото щеш но служат за отлагане на неизбежното, че и по зле, паразита се прехвърля и върху здравите .
Да си давам парите за препарати, които не изчистват а замазват, само за собственно успокоение, че съм свършил нещо ? А истината е че съм навредил още повече .. Благодаря, но това не ме устройва!
И каквото съм дал, като храна - толкоз . Кой ял ял, кой събирал.. , кой по никое време яйца снасял .. е да си прави сметката . Дейба и еволюция :(

Другата година който оцелее https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1 ... 0%BE%D1%80.

С йод ли третира миналата година?
Дори най-добрия кошер и най-силното семейство не са способни да превърнат камъните в мед!!!
Профилна снимка
Бат Ицо

Мнение #33 от Бат Ицо » Преди 1 седмица

vasilevsa написа:

Нозевит + два пъти пролет и есен по две третирания . Отделно от това правих илачи през годината на билкова основа.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: Варна
Контакт:

Мнение #34 от Дамян Дамянов » Преди 1 седмица

Бат Ицо написа:
vasilevsa написа:

Нозевит + два пъти пролет и есен по две третирания . Отделно от това правих илачи през годината на билкова основа.

Това е единственото нещо, което върши някаква работа и е позволено. Проблемът е в това, че концентрацията му трябва да бъде поне 10 пъти по-висока. Вади елката и смятай...
Медоносна Пчела - Apis mellifera
Пчела произвеждаща мед - Apis mellifica
Пчелар грижещ се за пчели - Apiarius
Пчелар произвежващ мед - Mellarius
Профилна снимка
Бат Ицо

Мнение #35 от Бат Ицо » Преди 1 седмица

Дамян Дамянов написа:
Бат Ицо написа:
vasilevsa написа:С йод ли третира миналата година?

Това е единственото нещо, което върши някаква работа и е позволено. Проблемът е в това, че концентрацията му трябва да бъде поне 10 пъти по-висока. Вади елката и смятай...

Може и така да е но "някаква" работа не ми върши работа. Мога да платя и 10 пъти по скъпо но щом е някаква работа за мене е никаква. Както вече писах, личното ми убеждение е че по добре нищо отколкото да въдя и подържам бацили в латентно състояние.
Миналата година се върнах с две назад .. вече го преживях

Нищо лично Дамян
,според мен всеки който продава препарати, които вършат работа на 50 %, 60 % и т.н в % но не и 100 % ми струват пари сега а в последствие много повече. Ако кажа на клиента, че гаранцията за отводките е 60 % да оцелеят, просто не съм за тази работа. Да мога да ги замажа с антибиотик да издържат един сезон и продукция да дадат ... и после гробна тишина.
Тези пчели ги отглеждам за да имам приходи от тях , освен хоби и други трепети. В противен случай, ще отглеждам една дузина за моя кеф и толкоз.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #36 от Дамян Дамянов » Преди 1 седмица

Бат Ицо написа:
Дамян Дамянов написа:
Бат Ицо написа:

Може и така да е но "някаква" работа не ми върши работа. Мога да платя и 10 пъти по скъпо но щом е някаква работа за мене е никаква. Както вече писах, личното ми убеждение е че по добре нищо отколкото да въдя и подържам бацили в латентно състояние.
Миналата година се върнах с две назад .. вече го преживях

Нищо лично Дамян
,според мен всеки който продава препарати, които вършат работа на 50 %, 60 % и т.н в % но не и 100 % ми струват пари сега а в последствие много повече. Ако кажа на клиента, че гаранцията за отводките е 60 % да оцелеят, просто не съм за тази работа. Да мога да ги замажа с антибиотик да издържат един сезон и продукция да дадат ... и после гробна тишина.
Тези пчели ги отглеждам за да имам приходи от тях , освен хоби и други трепети. В противен случай, ще отглеждам една дузина за моя кеф и толкоз.

Никоя фирма няма интерес да ти реши проблема завинаги, дори и да го може. Идеята винаги е да върши работа, но не напълно. Да умрат достатъчно, че да те държат под напрежение и страх...
Друг е въпроса, че за 100% ефективност, пчелите ще умрат от вируси или "умора", защото ще ги прецакаш с висока концентрация.
Най-евтиният и ефективен начин да се справиш с ноземата - целогодишно поддържане на здрави пчели. Към момента няма по-добро решение, освен антибиотиците, но и там не е розово.
Профилна снимка
Бат Тянко
Пчелар от: Бургас, Черноморец, Айтос

Мнение #37 от Бат Тянко » Преди 1 седмица

ВРЕМЕТО, КОЕТО ИМАМЕ, Е ПАРИ, КОИТО НЯМАМЕ.
ЖЕНАТА ЗА МЪЖА Е КАТО КЛАДЕНЧЕ. ОТКЪДЕТО И ДА ЗАСТАНЕШ, ВСЕ ЩЕ УТОЛИШ ЖАЖДАТА СИ.
ЧОВЕК Е ДЪЛГО ИЗРЕЧЕНИЕ, НАПИСАНО С ЛЮБОВ И ВДЪХНОВЕНИЕ. НО ПЪЛНО С ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ.
Профилна снимка
ves
Пчелар от: Дупница
Контакт:

Мнение #38 от ves » Преди 5 дни

Регистрирайте се, за да видите линка

Дамян е сложил линк към, това изследване, но понеже темата е заключена пиша тук. Чак снощи ми остана време да го прочета, но ми е леко... съмнително. Цялото изследване насочва към идеята, че съществува апис мелифера родопика, която е местна за родопите и тя е устойчива на нозема церана, за разлика от другите части на българия. :shifty:
Тука може много да се поспори.
Профилна снимка
Дамян Дамянов
Контакт:

Мнение #39 от Дамян Дамянов » Преди 5 дни

ves написа:https://peerj.com/preprints/3342v1.pdf

Дамян е сложил линк към, това изследване, но понеже темата е заключена пиша тук. Чак снощи ми остана време да го прочета, но ми е леко... съмнително. Цялото изследване насочва към идеята, че съществува апис мелифера родопика, която е местна за родопите и тя е устойчива на нозема церана, за разлика от другите части на българия. :shifty:
Тука може много да се поспори.

Заключена е защото Друмев успя да наспами в първите 3 минути :doh:
Да, това е задължително насочване, защото 1-2 от учените имат връзка с Родопиката. И при поляците и при германците...почти навсякъде е така. Много правилно четеш! :clap: :clap: :clap:
Да кажем, че съществува такова животно. То е разпространено в цялата страна поради две причини - евро тотото и онзи ред "В България се отглежда БМП". Така сменяш майките в цяла държава, без да се усетят.
БМП е по-устойчива на почти всички заболявания, защото в България не се използват антибиотици.
Вярвам на изследването, това, че са включили Родопиката е напълно очаквано. В Смолян(където е най-малко), породата не е родопика, имаме колеги там :snooty:
От цялата статия, колегите разбраха, че в България не се използват антибиотици и че трябва да се използват за борба с Церана - нищо общо, ама българина си чете както на него му е кеф.
Профилна снимка
vasilevsa
БИО пчелар
Пчелар от: Златоград

Мнение #40 от vasilevsa » Преди 5 дни

Родопика ли? Аз такова нещо не съм виждал. Голям смях :D :lol:
Дори най-добрия кошер и най-силното семейство не са способни да превърнат камъните в мед!!!

Назад към