Вароатоза

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #611 Преди 8 месеца

Тони написа:А трябва ли да споделяме и защо ?
:think: :think: :think:

Чесно казано, не визирах самоо пчеларския занаят. Тези дни ми се наложи да търся на няколко пъти ”step by step" във видео вариант. На български Ц. Та, не е лесно пред камера да застанеш и фейса ти да хукне из мрежата. Залог си е. Рекламата в случая, внушава доверие, но то си върви и с риска да се изложиш. Зависи, от позицията на зяпача. Не е необходимо някой да ни обяснява трябва, не трябва, освен ако не е с комерсиална цел. Личен избор.
Регистриран: Преди 8 месеца

Мнение #612 Преди 8 месеца

Георги 1974 написа:Не съм гледал клипа ама с природни средства си имай едно на ум.

Не бих пробвал нищо без да съм сигурен.Просто попаднах на този клип и там този руснак доколкото разбрах обяснява как са се справяли някога без химия.Направи ми впечатление една билка (започва на 4 мин.и 3 сек) която ползват-при нас я наричаме вратига,ветриче,и др.Та този руснак казва че изсушени на сянка цветове се поставят в пушалката и през прелката се вкарват няколко кълба дим в кошера.Казва също че по информация от това кърлежите умирали.
Поставих въпроса тук защото някой от вас със сигурност са потомствени пчелари и може би имат подобна информация от техните по възрастни родственици.
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #613 Преди 8 месеца

За вратигата има писано тук там. Твърдението е че действа на акара, но винаги ме е спирало това как действа на пчелите?! Мисля си, че самия метод на опушване с каквото и да е, е много хард третиране. Като се има предвид, че всичко е физика и химия, които са обединени от математиката, продлагането на каквото и да е химично вещество под формата на айрозол се усвоява до 100 пъти по-бързо от организма отколкото прето чрез хранене и контакт. Точно заради това съм песимистично настроен към всяко пушене. Дори с пушалката никога не си позволявам да пуша през прелката, а само отгоре върху рамките и то възможно най-малко.
Иначе много добри отзиви има за цвета на дивата калина. Ползва се и се приготвя като вратигата, но ефекта бил по голям. Лично аз се въздържам от подобни опити и експерименти.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 3 години
Пчелар от: Северозапада

Мнение #614 Преди 8 месеца

шуманец написа:Не бих пробвал нищо без да съм сигурен.Просто попаднах на този клип и там този руснак доколкото разбрах обяснява как са се справяли някога без химия.Направи ми впечатление една билка (започва на 4 мин.и 3 сек) която ползват-при нас я наричаме вратига,ветриче,и др.Та този руснак казва че изсушени на сянка цветове се поставят в пушалката и през прелката се вкарват няколко кълба дим в кошера.Казва също че по информация от това кърлежите умирали.
Поставих въпроса тук защото някой от вас със сигурност са потомствени пчелари и може би имат подобна информация от техните по възрастни родственици.
Имам познат пчелар дето я ползва ( друг пчелар му е казал за лечение с вратига) ако се интересуваш мога да питам за дози.Лично аз съм малко резервиран не защото оспорвам действието и, а защото при по- висока доза е токсична билка и нямам идея дали не се натрупва във восъка а щом има противопоказания не знам дали няма да отиде и някакво остатъчно количество в меда.Та както казах имай си едно на ум, но това си е мое мнение.

Мнение #615 Преди 8 месеца

Имам приятел който пуши с вратига но само на есен и опушва 1000 семейства. Това му е есенното третиране, не третира по никакъв друг начин. Слага е в пушалката и напушва кошера. Но за целта бере вратигата и е оставя да съхне 1 година и после е ползва. Казва, че ефекта е по голям. Тази есен и аз мисля да пробвам
За какво му е на един мъж да прави каквото и да било в живота си, ако няма една жена до него, която да му каже: Браво, страшен си! Джоко Росич
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #616 Преди 8 месеца

Ianev написа:Имам приятел който пуши с вратига но само на есен и опушва 1000 семейства. Това му е есенното третиране, не третира по никакъв друг начин. Слага е в пушалката и напушва кошера. Но за целта бере вратигата и е оставя да съхне 1 година и после е ползва. Казва, че ефекта е по голям. Тази есен и аз мисля да пробвам

Дай повече подробности. В пушалката само вратига ли слага, цели стръкове с цветовете ли. Колко кълбета дим на кошер. По кое време третира и колко пъти. Оказва ли влияние на пилото.

Мнение #617 Преди 8 месеца

Пуши есента когато вече няма пило. По рано няма кога, миналата година е вадил мед до средата на септември. Само вратига слага в пушалката, цялото растение, стебла абсолютно всичко. Мисля че третира два пъти но ще питам и ще пиша но съм сигурен че на пролет не го ползва а или оксалова или мравчена к-на
За какво му е на един мъж да прави каквото и да било в живота си, ако няма една жена до него, която да му каже: Браво, страшен си! Джоко Росич

Мнение #618 Преди 8 месеца

Благодаря на всички за информацията!
Затова и попитах. Ами няма да е лошо да знаем малко повече. Като например по кое време на годината,по колко пъти се опушва един кошер,в смисъл колко кълба дим,само през прелката ли или само отгоре. Мисля че тази информация ще е от полза на всички!

Мнение #619 Преди 8 месеца

Георги 1974 написа:Имам познат пчелар дето я ползва ( друг пчелар му е казал за лечение с вратига) ако се интересуваш мога да питам за дози.Лично аз съм малко резервиран не защото оспорвам действието и, а защото при по- висока доза е токсична билка и нямам идея дали не се натрупва във восъка а щом има противопоказания не знам дали няма да отиде и някакво остатъчно количество в меда.Та както казах имай си едно на ум, но това си е мое мнение.

Ами да,интересувам се,а и мисля че ще е от полза и на други .Важно е да се знае и кога и как се прилага този метод!

Мнение #620 Преди 8 месеца

Ianev написа:Имам приятел който пуши с вратига но само на есен и опушва 1000 семейства. Това му е есенното третиране, не третира по никакъв друг начин. Слага е в пушалката и напушва кошера. Но за целта бере вратигата и е оставя да съхне 1 година и после е ползва. Казва, че ефекта е по голям. Тази есен и аз мисля да пробвам

В клипа онзи руснак казва че вратигата се суши на сянка но не разбрах друго.Ако може малко повече инфо!

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 гости