Вароатоза

ИПМ
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #631 Преди 3 месеца

А да ли акара е там където го търсите,аз съм добре не бързах,майките спираха,акар малко...,но пък семя изостанали в развитие. :D :D :D :lol: :lol:
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #632 Преди 3 месеца

jdrumev написа:А да ли акара е там където го търсите,аз съм добре не бързах,майките спираха,акар малко...,но пък семя изостанали в развитие. :D :D :D :lol: :lol:

Дака, няма къде да е акара. Предпочита си търтиевото. Не казвам, че го няма напълно, а че е минимално количество и може би след месец пчелите ще намъкват отвън такова количество акар за ден-два, колкото има в момента. Няма смисъл да третирам сега, пък колкото заловя със строителната все файда.
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #633 Преди 3 месеца

Колеги, до сега никога не съм забелязвал акар по пчелите, до миналата седмица. Мислех да не го споделям, ама ще си го кажа. Отварям един кошер да го поогледам, видях по 3 пчели акар, но само на една рамка, изваждам друга рамка още 2 пчели с акар, по другите пчели не забелязах. Та има ли отделна тема за строителните рамки да прочета кога се слагат, къде се слагат и как се борави с нея ? Освен че ще помогна за намалянето на акара в кошерите, ще си събирам и восък.
Контакт:

Мнение #634 Преди 3 месеца

Иван.Иванов написа:Колеги, до сега никога не съм забелязвал акар по пчелите, до миналата седмица. Мислех да не го споделям, ама ще си го кажа. Отварям един кошер да го поогледам, видях по 3 пчели акар, но само на една рамка, изваждам друга рамка още 2 пчели с акар, по другите пчели не забелязах. Та има ли отделна тема за строителните рамки да прочета кога се слагат, къде се слагат и как се борави с нея ? Освен че ще помогна за намалянето на акара в кошерите, ще си събирам и восък.

Ванка, остави Строителна Рамка ти. Щом виждаш акар по пчелите значи има здраво опаразитяване. С какво си третирал есента? Третирай ги първо за акар и пробвай Строителна Рамка. Строителна Рамка не решава проблемите с акара, просто го държи в поносими граници. Иначе Строителна Рамка я слагам предпоследна. Само първия път слагам Строителна Рамка до пилото. Ползвам магазинна рамка на восъчна основа. По този начин сложена в 90% от случаите избягвам майката да снася в нея работническо и си градя и магазинни рамки. Това е, успех!
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Мнение #635 Преди 3 месеца

nikawr написа:Ванка, остави Строителна Рамка ти. Щом виждаш акар по пчелите значи има здраво опаразитяване. С какво си третирал есента? Третирай ги първо за акар и пробвай Строителна Рамка. Строителна Рамка не решава проблемите с акара, просто го държи в поносими граници. Иначе Строителна Рамка я слагам предпоследна. Само първия път слагам Строителна Рамка до пилото. Ползвам магазинна рамка на восъчна основа. По този начин сложена в 90% от случаите избягвам майката да снася в нея работническо и си градя и магазинни рамки. Това е, успех!

Видях само 5 бройки от 1 кошер и то от всичките рамки. Та до сега не съм слагал никога мисля да пробвам на 1 кошер, но не знам дали е късно или е рано за слагане. Та сега намерих темата в форума за строителната рамка и почвам да чета. Рапицата при нас е цъфнала, тези дни дават затопляне около 20-25 градуса така че ще сложа на този който видях акарите.
Контакт:

Мнение #636 Преди 3 месеца

Иван.Иванов написа:Видях само 5 бройки от 1 кошер и то от всичките рамки. Та до сега не съм слагал никога мисля да пробвам на 1 кошер, но не знам дали е късно или е рано за слагане. Та сега намерих темата в форума за строителната рамка и почвам да чета. Рапицата при нас е цъфнала, тези дни дават затопляне около 20-25 градуса така че ще сложа на този който видях акарите.

Виждаш ли ги акарите значи са много. Така че първо третирай всички кошери, не само тоя.

Мнение #637 Преди 3 месеца

До сега съм третирал само с лентички, като ги сменям. Почнах със суперстрипс /червените/, след това с голд, пак суперстрипс, пак голд :D нямам пушалка, а ме е страх да не го уморя с нея...
Контакт:

Мнение #638 Преди 3 месеца

Нещо интересно от нета за Строителна Рамка, но тук нещата не са баш тъй както ги изкарват, защото не се взема под внимание постъпващия акар от вън, който не е хич малко... А пък за премахването на всичко търтиево по другите рамки хич не съм съгласен, защото все пак семейството е биологично цяло когато има и търтеи, а и ще ни трябват татковци на пчелина все пак. Повечето колеги дори оставят Строителна Рамка без да ги режат на най-добрите си семейства, за да може търтиевия фонд да се насити с търтеи от тези семесйтва. Айде че се олях, ей и цитата:

"Настъпва неудържимо времето за бурно развитие на пчелните семейства , градеж на нови пити и ... също толкова бурно развитие на акара Вароа ....Има прост и ефективен метод за справяне с него ! Макар че според някои този начин е нехуманен , нарушаващ целостта на пчелното семейство, лишаващ го от “така необходимите“ търтеи. Аз все пак ще споделя:
0,39% в пчелното пило;
3,27% върху пчелите;
18,3% в търтеевото пило.
Тъй като процентите за някои звучат страшно непонятно и абстрактно , ще го илюстрирам по елементарен начин.
Ако в този период семейството е имало 50 000 пчели , това означава ,че е имало и 10 980 акара , разпределени така :
195 броя в пчелното пило;
1635 броя върху пчелите;
9150 броя в търтеевото пило.
Изрязвайки търтеевото пило премахваме/унищожаваме по-голяма част от акарите и в семейството ще останат 1830 броя. Ако предположим ,че те се разпределят по същия начин , това означава:
33 броя в пчелното пило;
273 броя върху пчелите;
1524 броя в търтеевото пило.
Изрязвайки за втори път търтеевото пило след 10-14 дни елиминираме акарите в него и в семейството ще останат 306 броя.
Стартирайки с опаразитеност 21,96% след двукратно изрязване на търтеево пило от строителна рамка. Строителната рамка е с летва , която я разделя хоризонтално на две половини и е без обтелване и основа . Целта е последователно изрязване във времето на "горната" и "долната " половина след запечатване на търтеевото пило. Така пчелите задоволяват инстинкта си за градеж на търтееви килийки от една страна , а от друга за акар Вароа ВИНАГИ има капан пред щракване ! ;) Опаразитеността пада на 0,61%.
Важно е да се отбележи , че това се постига без никакви химически и други средства , без вреда за пчелите , пилото и Майката и без влошаване качествата на пчелните продукти. Отворените търтееви килийки с все още “млечно“ пило служат като стимулатор за развитието на пчелното семейство / готова , естествена белтъчна храна/. Тъй като “търтеевото млечице“ се използва от собственото си семейство се ограничава разпространението на болести /визирам добавянето на “търтеево млечице“ към захарния сироп и подхранване на всички семейства/.
Изрязването на търтеевото пило способства още за :
- ограничаване броя на търтеите ;
- икономия на храна ;
- понижава вероятността от роене вследствие на пренаселеност;
- добива се пчелен восък с отлично качество;
- стимулира се семейството за отглеждане на ново пило.
И още нещо ... МНОГО ВАЖНО !!! Описаният метод действа при условие , че освен пилото от СТРОИТЕЛНАТА рамка трябва да изрежете капачетата на търтеевото пило и на всички останали рамки, една по една! За да бъде работата ви улеснена е желателно рамките ви да бъдат добре изградени , без големи участъци търтеево пило . Това както знаете се постига чрез задоволяване инстинкта за градеж на търтееви килийки с поставяне на СТРОИТЕЛНА рамка , използване на качествени , правилно монтирани основи в добре обтелени рамки предотвратяващи провисване , поставени за градеж в благоприятен период .
Основният недостатък на този начин на действие е неговата голяма трудоемкост и необходимост от време ! Особено удачен е за малки пчелини. Мога да споделя , че ние го прилагаме върху 350 семейства !!!
Вероятно на някои няма да им хареса , но горещо препоръчвам - помислете , опитайте , направете си изводите !!!!"
Контакт:

Мнение #639 Преди 3 месеца

Иван.Иванов написа:До сега съм третирал само с лентички, като ги сменям. Почнах със суперстрипс /червените/, след това с голд, пак суперстрипс, пак голд :D нямам пушалка, а ме е страх да не го уморя с нея...

:(
Тез ленти само пари струват... :(
Пробвай с ОК с напръскване през 7 дена поне два пъти, нищо няма да им стане на пчелите.
Регистриран: Преди 11 месеца

Мнение #640 Преди 3 месеца

Иван.Иванов написа:Видях само 5 бройки от 1 кошер и то от всичките рамки. Та до сега не съм слагал никога мисля да пробвам на 1 кошер, но не знам дали е късно или е рано за слагане. Та сега намерих темата в форума за строителната рамка и почвам да чета. Рапицата при нас е цъфнала, тези дни дават затопляне около 20-25 градуса така че ще сложа на този който видях акарите.

Дори и ако третираш кошерите,пак сложи строителна,поне на 1,нещо като контрола,пък тя дава и инфо.

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 гости