Вароатоза

ИПМ
Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #691 Преди 1 месец

Не съм съгласен Чичо Гошо с теб. :D :lol: Отчетата като дойдоха при мен защо не ги жулиха пчелите. :D :lol: Душата,душата трябва да ти е чиста. :D :lol:
Регистриран: Преди 2 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #692 Преди 1 месец

barkov1982 написа:Верно е и аз като ходя по чуждо(на пчелин имам предвид) все отнасям по някое жило, затова там с дълъг ръкав, пък при моите по къси

Добре че уточни че за пчели става на въпрос, иначе щеше да е кофти да отнасяш по някое жило... :lol: :lol: :lol:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Пчелар Мераклия
Пчелар от: Благоевград

Мнение #693 Преди 1 месец

nikawr написа:Добре че уточни че за пчели става на въпрос, иначе щеше да е кофти да отнасяш по някое жило... :lol: :lol: :lol:

Знам ви съзнанието на повечето
При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав.- Мечо Пух
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #694 Преди 1 седмица

Приключихте ли третирането с ОК?
ИПМ

Мнение #695 Преди 1 седмица

дядо емо написа:Приключихте ли третирането с ОК?

Рано още.Слана няма при нас.Като падне чак тогава ще ги перна с Оксалиса. :D :lol:
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #696 Преди 1 седмица

Едно изследване за късно пролетно третиране с оксалова киселина. Влиянието и върху майките и медовите корпуси.
Регистрирайте се, за да видите линка
ИПМ

Мнение #697 Преди 1 седмица

rumenggr написа:Едно изследване за късно пролетно третиране с оксалова киселина. Влиянието и върху майките и медовите корпуси.
Регистрирайте се, за да видите линка

Широко се прилагат методи, използващи оксалова киселина (OA) за контрол на разрушителя Varroa в колониите на пчелните пчели (Apis mellifera). В това проучване са изследвани ефектите от приложението на OA спрей в началото на лятото върху оцеляването на младите и старите кралици и върху остатъците от ОА в захарните магазини. Въпросник сред пчеларите беше използван за определяне на „нормалната“ и „приемливата“ смъртност на кралицата в резултат на дейностите на пчеларя. „Приемлива“ смъртност на кралицата (4.1 ± 0.1% (n = 11)) не се различава от смъртността на кралицата след прилагане на OA спрей (2,7% за стари и 3,8% за млади кралици). „Нормалната“ смъртност на кралицата (1.1 ± 0.4% (n = 11) и 4.2 ± 0.1% (n = 11) за старите и младите кралици, съответно) също не се различава от смъртността на кралицата след пръскане на ОА. ОА, открита в захарни складове на колонии, напръскани с ОА (94 ± 7 mg / kg (n = 8)), не се различава от контролните колонии (80 ± 4 mg / kg (n = 9)). Намирането на ОА остатъци в двете групи вероятно се дължи на пчелите, които се хранят по кестенови (Castanea sativa) дървета. Заключваме, че прилагането на OA спрей в периоди без разплод през пролетта и лятото представлява малка опасност за медоносните пчелни кралици и че в складовете за захар, събрани през лятото, остатъците от ОА са в границите на естествената променливост.
Майстор - Готвач
Пчелар от: скоро

Мнение #698 Преди 1 седмица

jdrumev написа:... ще ги перна с Оксалиса. :D :lol:

Ти с "Оксалис" или с оксалова киселина ги третираш Дачка? :think:
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #699 Преди 1 седмица

jdrumev написа:Широко се прилагат методи, използващи оксалова киселина (OA) за контрол на акаеа Varroa в колониите от пчели (Apis mellifera). В това проучване......... Заключваме, че прилагането на OA спрей, в периоди без разплод през пролетта и лятото, представлява малка опасност за медоносните пчелни кралици и че в магазините за мед, събиран през лятото, остатъците от ОА са в границите на естествената променливост.

Благодаря Дака! Правени са и лабораторни изследвания, по драстични, с директно къпане на майки и работнички. Добре е да се информираме и от източници различни от ”Нане каза, Вуте речи”, ”Ти с какво...? Чек майт. Тогава и аз така.”, защото зад сериозни публикаций обикновенно стоят... нещо такова:
” Acknowledgements
This research was funded by the European Community under regulation no. 1221/97 and co-financed by the Dutch ministry of Economic Affairs, Agriculture and Innovation (EL&I: formerly known as the Ministry of Agriculture, Nature and Food Quality). Frank van Langevelde is thanked for his help with the statistics.
References
AKYOL, E; YENINAR, H (2009) Use of oxalic acid to control Varroa destructor in honey bee (Apis mellifera L.) colonies. Turkish Journal of Veterinary Animal Science 33(4): 285-288. Регистрирайте се, за да видите линка 275 ALIANO, N P; ELLIS, M D (2009) Oxalic acid: a prospective tool for reducing varroa mite populations in package bees. Experimental and Applied Acarology 48(4): 303-309. Регистрирайте се, за да видите линка BOGDANOV, S, CHARRIERE, J-D; IMDORF, A; KILCHEMANN, V; FLURI, P (2002) Determination of residues in honey after treatments with formic and oxalic acid under field conditions. Apidologie 33(4): 399-409. Регистрирайте се, за да видите линка BRØDSGAARD, C J; JENSEN, S E; HANSEN, H (1999) Spring treatment with oxalic acid in honey bee colonies as varroa control. Dias report, Horticulture, 16 pp. CORNELISSEN, B; GERRITSEN, L (2006) Swarm prevention and spring treatments against Varroa destructor in honey bee colonies (Apis mellifera). In Proceedings of 17th Netherlands entomological society meeting, Ede: 133-139. CRANE, E (1979) Honey, a comprehensive survey (1st edition). Heinemann; London, UK. 608 pp. EMEA (2003) Oxalic acid summary report. European Agency for the Evaluation of Medicinal Products, Veterinary Medicines and Inspections, London. EMEA/MRL/891/03-FINAL GENERSCH, E; VON DER OHE, W; KAATZ, H; SCHROEDER, A; OTTEN, C, BUCHLER, R; BERG, S; RITTER, W; MUHLER, W; GISDER, S; MEIXNER, M; LIEBIG, G; ROSENKRANZ, P (2010) The German bee monitoring project: a long term study to understand periodically high winter losses of honey bee colonies. Apidologie 41: 332–352. Регистрирайте се, за да видите линка GUZMAN-NOVOA, E; ECCLES, L; CALVETE, Y; MCGOWAN, J; KELLY, P G; CORREA-BENITEZ, A (2010) Varroa destructor is the main culprit for the death and reduced populations of overwintered honey bee (Apis mellifera) colonies in Ontario, Canada. Apidologie 41: 443–450. Регистрирайте се, за да видите линка HESS, D (1983) Die Blüte. Eugen Ulmer GmbH & Co.; Stuttgart, Germany. pp. 146. HIGES, M; MEANA, A; SAUAREZ, M; LLORENTE, J (1999) Negative long-term effects on bee colonies treated with oxalic acid against Varroa jacobsoni Oud. Apidologie 30(4): 289-292. LOUVEAUX, J (1970) Atlas photographique d'analyse pollinique des miels. Service de la Repression de Fraudes et du Controle de la Qualite, France. 158 pp. MARTIN, S J (1998) A population model for the ectoparasitic mite Varroa jacobsoni in honey bee (Apis mellifera) colonies. Ecological Modelling 109(3): 267-281. MOOSBECKHOFER, R; PECHHACKER, H; UNTERWEGER, H; BANDION, F; HEINRICH-LENZ, F (2003) Investigations on the oxalic acid content of honey from oxalic acid treated and untreated bee colonies. European Food Research and Technology 217(1): 49-52. Регистрирайте се, за да видите линка RADEMACHER, E; HARZ, M (2006) Oxalic acid for the control of varroosis in honey bee colonies - A review......”
ИПМ

Мнение #700 Преди 1 седмица

Перо Мелиферо написа:Ти с "Оксалис" или с оксалова киселина ги третираш Дачка? :think:

Оксалис. :D :lol: Това е моя рецепта и за сега се пази в тяйна. :D :lol: Не,че не искам да я споделя,но при мен дозата почти винаги е различна. :D :lol:

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 гости