Нозема церана

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #111 Преди 8 месеца

Доста интересно и интригуващо... интересно е за ОК, че влиае и на ноземата и пречи за активирането на спорите.. и не само това де. На който му е интересно да чете. ;)
Регистрирайте се, за да видите линка
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #112 Преди 8 месеца

nikawr написа:Доста интересно и интригуващо... интересно е за ОК, че влиае и на ноземата и пречи за активирането на спорите.. и не само това де. На който му е интересно да чете. ;)

Като цяло(от това което разбрах), можем да помогнем с профилактика. Хив алаив, нозевит и донякъде тимол, органични киселини(оксаловата в случая е качена в таблицата) са препарати, коита са ни достъпни и снижават в рязлична степен доказано нивата на спори в пчелата. Добре е успоредно с директната борба с ноземата, да добавим и имуностимуланти или витаминни комплекси за повишаване жизнеността на пчелите. Изолирани са и други вещества от етерични масла и екстракти от гъби и т.н., за тях обаче все още нямаме практическо решение(препарати, дозиране....). Експерименти му е майката. Ноземата е гаден бич и е добре да ни стане навик профилактиката и.
Регистриран: Преди 2 години
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес

Мнение #113 Преди 4 месеца

:think: :drool:
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #114 Преди 4 месеца

rumenggr написа:Като цяло(от това което разбрах), можем да помогнем с профилактика. Хив алаив, нозевит и донякъде тимол, органични киселини(оксаловата в случая е качена в таблицата) са препарати, коита са ни достъпни и снижават в рязлична степен доказано нивата на спори в пчелата. Добре е успоредно с директната борба с ноземата, да добавим и имуностимуланти или витаминни комплекси за повишаване жизнеността на пчелите. Изолирани са и други вещества от етерични масла и екстракти от гъби и т.н., за тях обаче все още нямаме практическо решение(препарати, дозиране....). Експерименти му е майката. Ноземата е гаден бич и е добре да ни стане навик профилактиката и.

За кой раьон Румба? ;) В експерименталната станция всичко е направено,но ноземата си личи от 101км. :lol: Жълтурите са засегнати най много,а те имаха много мана/не извадена от мен/.Аз залагам на вирус по майките за който никой нищо не пише.Аз имам някакви съмнения за ко иде реч,но са само съмнения... ;) :lol: :lol:
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #115 Преди 4 месеца

jdrumev написа:За кой раьон Румба? ;) В експерименталната станция всичко е направено,но ноземата си личи от 101км. :lol: Жълтурите са засегнати най много,а те имаха много мана/не извадена от мен/.Аз залагам на вирус по майките за който никой нищо не пише.Аз имам някакви съмнения за ко иде реч,но са само съмнения... ;) :lol: :lol:

Какъв район бе Дака? В темата за нозема, коментираме публикувано изследване и какво можем да използваме, като профилактика..... преди три месеца :geek: !!! Кажи в коя станция са се надрискали така, че си личи от 101км.?
ИПМ
Пчелар от: 5 години

Мнение #116 Преди 4 месеца

rumenggr написа:Какъв район бе Дака? В темата за нозема, коментираме публикувано изследване и какво можем да използваме, като профилактика..... преди три месеца :geek: !!! Кажи в коя станция са се надрискали така, че си личи от 101км.?

Е то имам само една опитна. ;) :lol: :lol:
Контакт:

Мнение #117 Преди 3 месеца

Интресна статия на Р. Оливър относно сезонността на Нозема Церана: /пуснете си през преводач, справя се задоволително добре.../
Някой изводи:
"...Фактически няма връзка между разпространението на нозема през декември и скоростта на натрупване на колонии към март, въпреки че тези колонии с по-нисък брой спори през декември обикновено са по-слаби през март...
Какво, казвате, това изобщо няма смисъл! Този набор от данни показва, че степента на заразяване с N. ceranae в проби от домашни пчели не е свързана със загубата на сила на колонията през първата половина на зимата; нито може да се използва като индикатор за степента на натрупване на колонии през пролетта. Знам - не и това, което очаквах.
Все още внимателно следя публикувани изследвания за носа, както и събиране на нови и извличане на стари данни, за да се опитам да разбера как Nosema ceranae се вписва в картината на заболеваемостта и смъртността в колониите. Въпреки че има достатъчно количество доказателства в подкрепа на схващането, че N. ceranae е играч, колебая се да правя изводи.
Това, което наблюдавах е, че при добри условия през пролетта е възможно колониите да процъфтяват с броя на спорите над 5 милиона. Рядко обаче намирам носа в най-силните си колонии; от друга страна, често го намирам в най-слабите (особено през зимата и началото на пролетта). Често присъства в намаляващи колонии през ранна пролет и най-вече отсъства в кошерите ми в Калифорния през август (но други на други места съобщават за епидемии от него през лятото)...
Практическо приложение: дизентерията не е признак на инфекция от носа. Единствените симптоми, които съм виждал, са лошо натрупване, ниско съотношение на пчела и пчели понякога пълзящи по земята. Единственият начин да сте сигурни е да използвате микроскоп. Броят на спорите на обединена проба от пчели (дори от няколко колонии, комбинирани) бързо ще ви каже дали е налице нозема. Един поглед върху червата на 10 отделни пчели под микроскоп ще ви каже колко сериозно е заразена колонията.
Сегашното ми възприемане за ноземата е, че това е опортюнистичен патоген, който винаги там на ниско ниво, но се превръща в проблем само когато колониите вече са стресирани от простудяване, вируси, неправилно хранене и може би токсини от околната среда. Ефектът вероятно ще бъде най-силно изразен в колонии на отлежали зимни пчели, особено през пролетния оборот. Комбинацията от простудяване, паралитични вируси и нозема изглежда особено смъртоносна. Така че може да не е, че N. ceranae инициира заболяване, а по-скоро, че се възползва от отслабените пчели и нанася убийствения удар, като причинява бързо изоставяне на кошера от заразените пчели.
... Проследявам N. ceranae от 2006 г. Изглежда - обикновено от нововъзникващи патогени - че първоначалната инвазивна вълна е била най-лошата, удряйки ни точно когато CCD се появява (ноземата е един от малкото патогени за които е ясно известно, че причинява внезапна депопулация на колонии). Вълната на инвазията беше може би най-лоша от около 2004 до 2009 г., тъй като паразитът предизвика най много поразия. Вероятно, най-податливите пчели са бързо елиминирани чрез естествен подбор. През последните години наблюдавам все по-малко нозема загуби, въпреки факта, че никога досега не съм се лекувал за това.,,
Най-добрата превенция на проблемите с носа е да се поддържат устойчиви запаси, да се поддържат млади кралици, да се сведе до минимум охлаждането, да се осигури добавка на протеини, ако е необходимо, и да се изолират намаляващи колонии. Редица компании работят за разработването на продукти, които да помогнат за лечението на носмоза - може би ще тествам по-късно тази година..."

Малко ноземка и от моя късна отводка, която е приключила своя земен път и сега събира нектар и прашец във вечните цветни полета.. ;)
Нозема церана - x600.jpg
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #118 Преди 3 месеца

Само в тази отводка ли си намерил - в други семейства?
Контакт:

Мнение #119 Преди 3 месеца

kando написа:Само в тази отводка ли си намерил - в други семейства?

И в още една отново късна отводка, но там много, много по малко...
От живите не съм вземал още, защото не съм отварял..
Регистриран: Преди 1 година

Мнение #120 Преди 3 месеца

nikawr написа:....

Просто ми е интересно да разбера, дали ноземата не присъства постоянно в кошерите.

Назад към Болести и вредители

Разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 гости