Отглеждане на кротки пчели

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #71 Преди 2 месеца

Марин Шойков написа:То аз че съм идиот, идиот съм.
НО защо някой ще дава пари за нещо, което ако е с акъла си може да си го направи , особенно щом са свободно оплодени. Та той си работи с такива майки БМП. Не ми минавайте с номера - ми ако ти трябват 150 майки на година.

Свободно оплодени но под контрол - изолирани пчелини с контролирано оплождане,острови...
Къде са им на НРАП изолираните пчелини? Как така само за това че си лицензиран производител и бълваш майки безконтролно оплодени можеш да продадеш на клиента това което очаква(за НРПА карниката им в широкия смисъл) - селектирана расова майка заредена от расови търтей ? Какви майки получават лицензираните у нас от които после произвеждат пазарни майки и как контролират оплождането, как се грижат да "не замърсяват генофонда", какъв е контрола(= 0)?
За това пчеларите предпочитат да си дават парите за майки от чужбина, от които си произвеждат техни F1!
Регистриран: Преди 1 година
Стаж: Опитен пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 1994

Мнение #72 Преди 2 месеца

За мен Карниката най ми харесва за работа.Най съм доволен от тях.Легустиката/ Италиянката/ не ми харесва за моя район.
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #73 Преди 2 месеца

nikawr написа:Румба, какво имаш предвид под капацитет? Материална база или умения/практика или и двете?

И двете. Определена като минимум материална база и обучение.
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #74 Преди 2 месеца

rumenggr написа:И двете. Определена като минимум материална база и обучение.

аммм познавам пчелар/майкопроизводител, който за една зима започна да предлага БМП, а до есента предлагаше карника... :think:
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!
Майстор - Готвач
Регистриран: Преди 2 години
Пчелар от: скоро

Мнение #75 Преди 2 месеца

дядо емо написа:Ако не споделяш написаното от Ник,предполагам,че си попаднал щастливо при съвестен майкопроизводител,колкото и да са рядкост. :think:

Неее, аз не купувам и едва ли ще купя скоро майки,отводки или семейства, но не ми се иска с лека ръка всички да очерняме без да имаме достоверна информация от "кухнята", както и не съм сигурен, че вносните са супер дупер и са 100 от 100 без забележки ;)
Пчелар от: общ. Драгоман

Мнение #76 Преди 2 месеца

nikawr написа:аммм познавам пчелар/майкопроизводител, който за една зима започна да предлага БМП, а до есента предлагаше карника... :think:

Пак опираме до контрол. Нищо няма да ме очуди, освен строг контрол :?
Пчелар от: Горна Оряховица
Контакт:

Мнение #77 Преди 2 месеца

Перо Мелиферо написа:Неее, аз не купувам и едва ли ще купя скоро майки,отводки или семейства, но не ми се иска с лека ръка всички да очерняме без да имаме достоверна информация от "кухнята", както и не съм сигурен, че вносните са супер дупер и са 100 от 100 без забележки ;)

Не бе Перка, неправилно си ме разбрал. Има много свестни колеги, които си разбират и си гледат работата, просто това БМП ми идва в повече, а и всичко което произтича около тази абривиатура!
Заговори, за да те видя! - Сократ
Само когато комар ти кацне на топките, разбираш, че проблемите могат да бъдат решени и без агресия!

Мнение #78 Преди 2 месеца

Triballi написа:За запазената марка "карника в широкия смисъл на думата" която сега наричаш "автентична мацедоника на БРА" е говорено достатъчно!

Не съм съвсем сигурен, че е говорено достатъчно.
Я погледни, какво е разстоянието на "автентичната мацедоника/родопика/ на БРА" до карника и до лигустика във филогенетично отношение.

Най-близо би трябвало да е гръцката мацедоника, но това е разбираемо.
ИПМ
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #79 Преди 2 месеца

nikawr написа: ти би ли си купил 200 майки за пчелина на тъмно само заради абревиатурата БМП? Какво крият толкова? Развъдната дейност не е като рецепта за кекс, че да крият съставките!!!

Копуват хората бре.Я виж по Национална програма по пчеларство парите свършиха.... ;) :lol: :lol:

Мнение #80 Преди 2 месеца

nikawr написа:Разбираш ли Сашо, когато самата им основа е положена на лъжи без научна обоснованост и с недомлъвки, хората няма как да им имат доверие дори и да предлагат майки картечарки!!! Какво им пречи да си напишат линиите и родословието с техните качества в един сайт и всеки да влезе и да види от какво има нужда и да си избере линията която е за него според неговите разбирания и микрорайон? Щом нямат такава гласност и прозрачност на развъдните линии, а всичко е обвито в тъма и в трите думички БМП, ти би ли си купил 200 майки за пчелина на тъмно само заради абревиатурата БМП? Какво крият толкова? Развъдната дейност не е като рецепта за кекс, че да крият съставките!!!

Мисля, че разбирам. Не се ядосвай излишно.
В общи линии съм съгласен с теб. Би било чудесно да има прозрачност на работата им и човек да може да избира и да си купува това, което преценява, че е най-подходящо за собствените му цели. За съжаление, за редовия пчелар това е твърде утопично на този етап.

Исках да се запозная лично с Пламен Петров и от първа ръка да получа информацията, която ме интересува, но поради усложнената от пандемията обстановка, това най-вероятно няма да се случи в рамките на тази година.

Ако отговорите, които търся ме удовлетворяват, бих работил с удоволствие за каузата "българска медоносна пчела". Но бих си взел материал единствено директно от него.
Разбира се, имам предвид инструментално оплодени майки със съответстващото им родословие.
Първата регистрирана майка мисля, че беше от 2003г., така че би трябвало да имат достатъчно дълго такова.

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: и 7 гости