Отглеждане на кротки пчели

Регистриран: Преди 3 години
Стаж: Пчелар
Пчелите за мен са: Хоби

Мнение #81 Преди 2 месеца

Сещам се за още един подход, който може да се приложи с цел увеличаване шанса при привечерното свободно съешаване, майката да се оплоди с нашите търтеи.

Известно е, че търтеите не се отдалечават на голямо разстояние, но обикновено майката прави всичко възможно, за да обиколи максимален брой търтееви сборища и да реши кое от тях предпочита.
Известно е също, че сред нещата, които оказват влияние върху отдалечеността на мястото избрано за оплождане, са родствеността на търтеите спрямо майката, а също така и коефициента на инбридинг на самата майка.
Има наблюдения, че майките с висок инбридинг(над 25%) са склонни да летят на повече от 12 км, когато търтеите са родствени, даже при островно оплождане.
Разбира се, това е крайно нежелателно и в голяма степен би обезсмислило усилията които са положени.

Естествено, препоръката която може да се направи, е да се избират с майки с нисък коеф. на инбридинг. И да се внимава бащините семейстства, които ще се използват, да не се окажат в близка родственост с майките.
ИПМ
Стаж: Начинаещ пчелар
Пчелите за мен са: Хоби и бизнес
Пчелар от: 5 години

Мнение #82 Преди 2 месеца

Георги Дюлгеров Георги Дюлгеров е на линия
Наблюдател
Регистриран
12.02.2016
Пчеларски район
Пловдив
Живот на майката
Здравейте възможно ли е майката да спре да снася оплодени яйца на втората година плюс минус 5.6 месеца. Питам защото загубите ми са на такива семейства
ЦитатЦитат
Саше,Саше гледай ко питат ората и никой не им отговаря вече,а ти си почнал за Формула1 да им думаш. ;) :lol: :lol:
п.п.Не мисля,че мажа темата.Рекнах го туй,че има и едни други... ;) :lol: :lol: :lol:Ей,тоя ще упъва канапа цяла година да ги възтанови. ;) ;) :lol: :lol: :lol:

Мнение #83 Преди 2 месеца

Sashokan написа:Мисля, че разбирам. Не се ядосвай излишно.
В общи линии съм съгласен с теб. Би било чудесно да има прозрачност на работата им и човек да може да избира и да си купува това, което преценява, че е най-подходящо за собствените му цели. За съжаление, за редовия пчелар това е твърде утопично на този етап.

Исках да се запозная лично с Пламен Петров и от първа ръка да получа информацията, която ме интересува, но поради усложнената от пандемията обстановка, това най-вероятно няма да се случи в рамките на тази година.

Ако отговорите, които търся ме удовлетворяват, бих работил с удоволствие за каузата "българска медоносна пчела". Но бих си взел материал единствено директно от него.
Разбира се, имам предвид инструментално оплодени майки със съответстващото им родословие.
Първата регистрирана майка мисля, че беше от 2003г., така че би трябвало да имат достатъчно дълго такова.

Това е като да отидеш да говориш с Бойко.Единия ще ти обясни колко е загрижен за българския народ ,какво е направил и продължава да прави, колко сме добре при неговото управление - Аз,Аз,Аз...Другия ще ти обясни авторитетно колко е загрижен за българската медоносна пчела, колко много е направил и прави загрижен за съхранението на "родопика" и колко е загрижен за просперитета на родното пчеларство.
Но когато си извадим главата от пясъка ни удря студения душ на реалноста! За някои този студен душ не е достатъчен...
Хубавите думи, които не водят до реални дела и видими резултати са единствено празни приказки!

Мнение #84 Преди 2 месеца

Triballi написа:Това е като да отидеш да говориш с Бойко.Единия ще ти обясни колко е загрижен за българския народ ,какво е направил и продължава да прави, колко сме добре при неговото управление - Аз,Аз,Аз...Другия ще ти обясни авторитетно колко е загрижен за българската медоносна пчела, колко много е направил и прави загрижен за съхранението на "родопика" и колко е загрижен за просперитета на родното пчеларство.
Но когато си извадим главата от пясъка ни удря студения душ на реалноста! За някои този студен душ не е достатъчен...
Хубавите думи, които не водят до реални дела и видими резултати са единствено празни приказки!

Така е, големи мъже, а още не сте чували за Шехерезада. :lol: А те са, затова знаят как да ви омаят. :lol:

Мнение #85 Преди 2 месеца

Triballi написа:Това е като да отидеш да говориш с Бойко.Единия ще ти обясни колко е загрижен за българския народ ,какво е направил и продължава да прави, колко сме добре при неговото управление - Аз,Аз,Аз...Другия ще ти обясни авторитетно колко е загрижен за българската медоносна пчела, колко много е направил и прави загрижен за съхранението на "родопика" и колко е загрижен за просперитета на родното пчеларство.

Не познавам лично нито единия, нито другия, а и не бих ги сравнявал по този начин.
Никога не съм си слагал главата в пясъка, така че не мога да коментирам и този сюжет.

Това, което ми хареса в поста ти, е израза "видими резултати".
Вече съм си взимал студен душ и имам представа какво не ми хареса в родопиката на Пламен от преди около 20 години. Но това е много време, а вероятно и много отхвърлена работа в селекционен план. Имам желание да разбера реално какво е постигнато и не виждам причина да не се срещна с него лично, когато имам такава възможност, и да поговорим.
Това е.

Как може да се говори за видими резултати, като се предварително се отхвърля възможността да бъдат видяни.

Назад към Пчелни майки и отводки

Разглеждащи този форум: и 7 гости